Deputeti i PDK-së për mungesën e Kurtit në Samitin në Tiranë: I papërgjegjshëm! Do të na hedhë hi syve sikur nuk janë prishur raportet me SHBA

1 Mars 2024, 14:44Rajoni TEMA
Deputeti i PDK-së për mungesën e Kurtit në Samitin në

Deputeti i PDK-së Xhavit Haliti, ka komentuar samitin BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë,, si edhe mungesën e Albin Kurtit. Haliti thotë se kjo është një papërgjegjshmëri e Kurtit.

Për emisionin ‘Sot Live në Shqipëri’, deputeti i PDK-së thotë se Kurti nuk ka kohë për të humbur por duhet të përkushtohet tek marrëveshjet që janë nënshkruar për normalizimin e raporteve me Serbinë. Sipas tij, rreziku për një konflikt në Ballkan është permanent.

“Kjo nuk është hera e parë që Kurti e tregon veten të papërgjegjshëm së pari në raport me Tiranën, përderisa Tirana ka marrë dhe ka pas një angazhim permanent në të gjitha qeveritë e së kaluarës dhe së tashmes për Kosovën. Albinin unë nuk e kuptoj tamam, duhet ta dijë që gjërat zhvillohen aty ku është vendi dhe jo duke u larguar në BELFAST në një konferencë koti.

Koha për konferenca është e kufizuar qoftë për Albinin qoftë për presidenten e Kosovës. Ata kanë detyrimet në përputhje me marrëveshjet që janë nënshkruar dhe duhet të veprojnë. Edhe në luftë kur janë shtet takohen dhe bisedojnë për të zgjidh problemet.

Ne s’kemi ndoshta probleme të Ukrainës kemi pas të ngjashme, rreziku është permanent për Ballkanin, por kjo që deklarohet që Kosova është në rrezik. Besoj se rreziku është në Republikën Srpska sepse synimi i Rusisë për të destabilizu Ballkanin është aty ku ka mbështetje”, tha Haliti në Report TV. 

Sa i takon raporteve të Kurtit me SHBA-në, deputeti i PDK-së thotë se po përpiqet që të hedhë hi syve sikur nuk janë prishur marrëdhëniet.

“E dimë se ca qëndrimi ka mbajtur në raport me ambasadorin e SHBA, sekretarin e Shtetit dhe SHBA. Do me na hedh hi syve se ne s’jemi prish me Amerikën. Ne s’jemi rrahur me to, nuk janë në pozicion me na dënuar se ne jemi fëmija i tyre. Por do duhej në ca raporte me qenë i kujdesshëm”, tha ai.


Samitin për planin e rritjes ekonomike në Tiranë e konsideron të rëndësishëm për të gjithë rajonin.

“Samiti BE-Ballkani është edhe më i rëndësishëm për në të gjithë sepse edhe vendet e rajonit, por edhe BE e pëlqejnë Tiranën si vend shumë atraktiv, me siguroi të nivelit të lartë, me orientim properëndimor. Çdo shqiptar edhe opozita duhet të jenë krenar me këto zhvillime”, theksoi Haliti.

12 Komente

 1. L
  Labi

  Ky Kurti duhet jete dikushi per Serbine. Nuk ka mundesi qe ne pika kritike ky ben shmangie qe favorizojne Beogradin. Sillet si "patriot i madh", po kam bindje qe e ka ngrene "lugen e corbes". SHBA e thote troc qe nuk e kemi partner per faj te tij dhe ky thote te kunderten, jo jemi partner. I rrezikshem per Kosove dhe gjithe kombin shqiptar.

  1. H
   H

   Albini i ka shpall lufte imperializmit amerikan dhe evropian si Enver Hoxha ketu ne Shqiperi,perfundimi dihet. Albini me shume do pushtetin e tij se Kosoven,eshte e sigurt se do perfundoj ne kosh te plerhave.

   1. H
    H

    Albini i ka shpall lufte imperializmit amerikan dhe evropian si Enver Hoxha ketu ne Shqiperi,perfundimi dihet. Albini me shume do pushtetin e tij se Kosoven,eshte e sigurt se do perfundoj ne kosh te plerhave.

    1. p
     pilo Lala

     Ju te PDK po flini gjume ne kembe. Filloni protestat cfare prisni? Mesazh i Amerikes dhe Europes eshte i qarte, nuk duam te ulemi ne tavoline me Albin Kurtin, nuk e shikojme dot me sy, eshte dredharak. Ky refuzimi i djeshem, eshte rast flagrant i prishjes marrdhenjeve mes Kosoves dhe Shqiperise. Albini po percan Shqiptaret e Maqedonise, Presheves, Tuzit. Cfare prisni ju, doni akoma poshtersi prej tij? Cohuni nga gjumi, te shpetoni Kosoven, po jua kthen Albin Kurti ne te njejtin status si Palestinen e Europes.

     1. T
      Tetova

      Albini mund te kritikohet, kjo eshte fare normale, por per aq sa ka mekate e jo per cdo gje. Kurse Rama Berisha e Ali Ahmeti jane qe 30 vite ne pushtet. Cfare bene keta pervec hajduterise enorme? A ndertoj Shqiperia ishtrine? Po Janullatosin e Asfalise kur do te cliroheni prej tij? Milioneret hajdute qe shpopulluat trojet shqiptare duke i varferiar shqiptaret qe moren rruget e ibotes.

     2. F
      Flamur Struga

      Te gjithe "ata ,apo sic e tha me gojen e vet: i kemi nga dy ose tre milone euro"jane ata te cilet i mbajne veshet ngritur per te ndigjuar ndonje zhurme per ta alarmuar boten.Si i perdorin keto metoda njerezit e moshuar me edukate ata te cilet ishin agjitatoret,organizatoret per shpetimin e pooullit martir ne Republiken e Kosoves nga masakrat gjenocidi rusoserb?te jete kjo nje veti e shemtuar e mbjellur nga kolonizatoret e karpateve?Eshte verte marrezi ,kur me pa durim presin te njollosin Kryeministrin e shetit te tyre,ate Kryeminister,ate Presidente ,te cilet e e trasheguan kete shtet me plote halle ,kurthe armiq te perbetuar rusoserbogrekokino.Turp me te madh nuk ka.Secili ne bote e shkruan biografine me punen me sakrificat ndersa pooulli vetem e lexon.Fatkeqesisht perballe kesaj sfide.ndodhet nje grup nihilistesh te cilet jane te pa meshirshem vetem "lavdia,merita" tu takoj atyre ,qofte edhe pse i zhdukin luftetaret e vertete,njerezit e denje qe sot jane figura eminente.Mos akuzojme Kryeministrin Albin Kurti,por Edi Rama ai e keshte dasmen dhe ne dasem shkojne ata qe ftohen.Por edhe kete fakt nga tradita e kombit tone sharlatanet ,kolaboracionalistet dhe sherbetoret rusoserb qe marrin rroga te mira ,ulurejne si cakej te terbuar.I mjeri kombi yne qe po ndeshet se ne disa njerez egziston mikrobi i lindur i krijuar nga armiqet tane shekullor...

      1. O
       Organizatorët dhe tradhetarët, me vdekje..!!

       Vertetë, që unë nuk arrij ta kuptoj aspak lojen e shahut politik që bën Albin Kurti, por disa ferkime serioze që bën me Amerikën më duken jo-normale....?!!! Izraeli që është një shtet shumë i fuqishëm ushtarakisht dhe ekonomikisht, që është edhe i partneri i privilegjuar strategjik i Amerikës, kur Amerika, ndonjëherë e keshillon seriozisht por "miqesisht", Izraeli nderron politiken apo strategjinë në shumë fusha politiko-ushtarake....?!!! At'herë, nqse mendohemi mirë lind pyetja se kush është Kosova në krahasim me Izraelin....!!! Kosova martire, Kosova heroike, me "shumë pak ndihmë" të Amerikës, fitoj pavarsinë nga Shkijet e Serbisë dhe sot është shtet i pavarur në mes të Evropës. Sot, pavarsia dhe vazhdimsia si shtet i pavarur i Kosovës por edhe i Shqiperisë, varet dhe është e siguruar 100% nga motra e madhe e kombit Shqiptar, AMERIKA e madhe. Albin Kurti, që bën disa gjeste të rezikshme në lidhje me Amerikën dhe dipllomacinë e saj, në lidhje me qeverinë aktuale te Shqiperisë, në lidhjet e tij me tradhetarin e kombit Shqiptar dhe agjentin e UDB-së Serbe, Sali Berishën, më duken shumë-shumë të dyshimta...!!! Nejse !! Tash po shkruaj diçka për ketë spihunin e UDB-së Xhavit Haliti. Ti o klysh kurve, ti o agjenti UDB-së, ti o shkerdhata Xhavit Haliti, si ka mundesi, që për vrasjen e heroit të popullit Ilir Konushevci, ti perdorë dhe permendë të njëjtën "hipotezë" të tradhetarve të kombit, të shkerdhatave të kombit, të rrac-qirve të kombit, të agjentave të UDB-së, Sali kopil Berisha dhe Azem spihun Hajdari..., dhe kur gazetarët të pyesin, se qysh e din ti ketë histori, ti bllokohesh si rracë-qirë dhe pergjigjesh " paj e di unë bre dhe arsyen se qysh e di ketë histori e kam në kokën time...." Hahahahahaahahaha, o klysh kurve, pse nuk spjegon arsyen, pse e more rrugën për në Rinas për të shkuar, siç shkove, në Gjermani, në të njëjtën orë, që Ilir Konushevci mori rrugën per Tropojë...!!! O Xhavit hafija, o Xhavit Shkerdhata, herët a vonë, ti do pyetesh, ti do pergjigjesh duke kercyer në nji këmbë, për gjithçka që ti dhe Azem kurvë Hajdari, keni bërë dhe organizuar vrasjen e heroit të popullit Ilir Konushevci......!!! Të jesh i sigurtë o Xhavit Haliti, o rracë-qirë, o shkerdhatë, o spihun i UDB-së. Arshivoje ketë koment o moter-qirë Xhavit Halitoviçi......!!!

       1. M
        Miku yt

        I dashur Flamur, pergjithesisht je konfjuz, por sot je komplet i corjentuar. Nuk kuptohesh se a e ke fjlaen per Kurtin qe eshte sharlatan, apo per ndonje tjeter.

        1. P
         Prishtinaliu i VV

         Te rrnosh per per vedi o Flamur nga Struga, se menja t'ka shkue.

         1. d
          drini

          Kurti eshte percaresi i kombit.

          1. B
           Berlin

           Jemi duke shiquar sa te papercare jane keta ne Shqiperine londineze. Kaq unik sa kane future Bejlerin e Janullat ne mes?!

          2. G
           G

           Kurti eshte delirant ne kulmin e entuziazmit,por me hu ne bythe. Pasojat nga veprimet e ketij bastardi do i vuaj populli folklorik i Kosoves.

           Lini një Përgjigje