“Duhet të nisim negociatat me Shqipërinë dhe RMV”, Borrell kritika Bullgarisë: S’mund të vazhdojmë me një vend që bllokon gjithçka

23 Qershor 2022, 10:04Rajoni TEMA

“Duhet të nisim negociatat me Shqipërinë dhe RMV”,

Vetoja e Bullgarisë për hyrjen e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE po shkakton debat.  Lidhur me këtë çështje ka reaguar dhe shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell.

“Ne nuk jemi aty ku duhet të jemi në Ballkan, sot duhet të nisim negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe nuk mund të mos e fsheh keqardhjen time: ka ende shpresë, nuk e di se çfarë mund të bëjë parlamenti në Bullgari, por duket se nuk po shkon mirë.

Ne do të duhet të përpiqemi të zgjidhim situatën dhe kjo tregon se unanimiteti është një problem, nuk mund të vazhdojmë me një vend që bllokon gjithçka. Sot nuk është një ditë e mirë”, tha Borrell.

 

 

1 Komente

  1. I
    Idrizi

    Europianet jane gallate fare.E kritikojne Bullgarine me fjale,ashtu e keshtu dhe ne fund thone perseri e ka Bullgaria ne dore.Bullgaria eshte vend i mbaruar dhe nuk ka bythe absolutisht te bejne keto lojra karshi BE-es,por eshte Be-ja qe e orienton keshtu.

    Lini një Përgjigje