Eksperti i sigurisë: Të jemi vigjilentë, Radoiçiçi po krijon ushtri brenda Kosovës

20 Nëntor 2023, 11:53Rajoni TEMA

Eksperti i sigurisë: Të jemi vigjilentë, Radoiçiçi

Eksperti i sigurisë Drizan Shala ka komentuar deklaratën e kryeministrit Kurti se Radoiçiçi po planifikon sulme të tjera në Kosovë.

Drizan Shala tha se duke iu referuar edhe fjalëve të presidentit të Serbisë, Vuçiç i cili e ka krahasuar me Adem Jasharin, Radoiçiçin, me shumë mundësi ky i fundit është duke formuar një ushtri të ngjashme me UÇK-në.

“Milan Radoiçiçi sipas të gjitha gjasave po riorganizon planin e tij për të jetësuar aneksimin e Kosovës. Nëse i referohemi deklaratës së presidentit Vuçiç “një Adem Jashari i ri”, kjo mund të nënkuptojë se pjesa serbe, do të formojë një ushtri e cila ka një analogji të ngjashme me Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.

Unë nuk dua të mëshoj në aspekte të tjera, por mund të themi se Serbia dhe protagonistë të tjerë, janë duke planifikuar veprime të caktuara në dëm të interesave të sigurisë së Kosovës dhe zhvillimet që janë paraqitur i dëshmon fakti që Milan Radoiçiç udhëheq një ushtri e cila ka për qëllim aneksimin e territoreve të republikës së Kosovës dhe futjen e Serbisë në luftë me Kosovën. Ne duhet të jemi vigjilent tani e tutje”,-tha eksperti i sigurisë në një intervistë për Euronews Albania. 

 

4 Komente

 1. k
  koqevari

  Epo kot nuk thone qe Ne cdo 7 kosovare ,8-te punojne per baba Serbin

  1. V
   Visar

   Nuk ke marrë vesh gjë prej gjëje! Kjo "ushtri" që po krijohet përbëhet nga serbë.

  2. E
   Eftiqi adherfia

   pse i late te iknin kur i rrethuat ne monastiraqi ???! Hani mut nashi

   1. b
    ben

    Sakte. Ne vend qe dronet Bayraktar te filmonin terroristet serbe te armatorsur ne territorin e Kosoves, do benin me mire qe ti ekzekutonin qe te gjithe duke i dhene nje mesazh te qarte Serbise se territori i Kosoves nuk mundet te perdoret per te vrare police kosovare dhe se kushdo qe do hyje i armatosur ne Kosove do konsiderohet terrorist dhe do ekzekutohet. Me kete veprim, do shikohej se si do zbytheshin serbet dhe Kosova do merrej seriozisht edhe nga ato vende qe e konsiderojne nje vend pa dinjitet.

   Lini një Përgjigje