"Greqia është shumë afër njohjes së Kosovës"

21 Shtator 2022, 10:55Rajoni TEMA

"Greqia është shumë afër njohjes së

Nga pesë vendet e Bashkimit Evropian që deri më tani nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, Greqia është shteti e cila është shumë afër ndryshimit të pozicionit të saj karshi subjektivitetit të Kosovës. Kështu të paktën shkruan e përditshmja serbe “Danas”, duke u thirrur në burime diplomatike.

“Greqia është shumë afër, sepse aktualisht po e trajton Kosovën në çdo aspekt si shtet të pavarur dhe është vetëm çështje kohe se kur do ta bëjë këtë zyrtarisht”, shkruan “Danas”.

Shteti helen, sipas burimeve diplomatike të së përditshme serbe “Danas”, nuk e ka njohur Kosovën, deri më tani, për shkak të interesave politike e gjeostrategjike në rajon.

“Problemi kryesor ballkanik që kishte Greqia, pra mosmarrëveshja me Maqedoninë e Veriut është zgjidhur. Ata nuk kanë asnjë pengesë tjetër për çështjen e pavarësisë së Kosovës, përveç Qipros”.

Sipas burimeve të Danas, Qiproja në krahasim me Maqedoninë e Veriut është një problem më i vogël për Athinën zyrtare, pasi ishulli është anëtare e Bashkimit Evropian.

“Nëse Greqia e bën këtë, Qiproja me siguri do të inatoset, por sigurisht që nuk do të mbetet i vetmi vend që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, nëse BE-ja kërkon unitet nga anëtarët e saj për çështjen e Kosovës”.

Për të përditshme “Danas”, njohja e pavarësisë së Kosovës për Romanin dhe Sllovakinë është çështje edhe më e thjeshtë.

“Në këtë rast është vetëm çështje kohe dhe marrëveshjeje se kur do të bëjë të njëjtë gjë edhe Spanja”.

Çfarë thuhet në ‘’kornizën e re’’

Sipas kornizës të cilën e ka publikuar Albanian Post, në vitin 2023 duhet të nënshkruhet marrëveshja e dytë për normalizim të marrëdhënieve, pas asaj të vitit 2013, me të cilën Serbia faktikisht e pranon realitetin e Kosovës shtet të pavarur, por nuk e njeh formalisht.

Në një fazë të mëvonshme, hipotetikisht pas 10 vitesh, atëherë kur BE-ja është e gatshme të zgjerohet dhe ta përfshijë Ballkanin perëndimor, arrihet marrëveshja për njohje të ndërsjellë, si parakusht i të dy shteteve për anëtarësim në BE.

Ky është plani i paraqitur në kornizën e re për marrëveshje në mes të Kosovës e Serbisë, i përpiluar pas angazhimit të këshilltarëve të presidentit Emmanuel Macron dhe kancelarit Olaf Scholz.

Me marrëveshjen e vitit të ardhshëm (nëse pranohet propozimi) Kosovën e pranojnë edhe pesë shtetet që akoma nuk e kanë njohur të Bashkimit Evropian, kurse Serbia do të përfitojë një ndihmë masive financiare, asistencë ekonomike dhe do njihet si fuqia e rajonit.

11 Komente

 1. C
  Cameria

  Nuk e duam njohjen nga gabelet e deportuar te Pontit.

  1. .
   .

   O Camooooo aman kur beni dhe ju racistin o sperma Turke ne 7 breza. Mir qe ju detyroj Enveri dhe filluat t'ju vinit femijve emra shqiptar si Fatmir, Gezim Artan ... sepse pas deportomit ne shqiperivkishit 110% emra te rendomta Turke, po fare fare Turke. Banie, Sanshudin, Salihan, Ilhmi ... Apo Jo ???

   1. U
    Undefined

    Arapi mou....lere Camerine po shiko ate bordello borxhesh (Greqine) qe ta kane mbytur mbiemrat turq.......me ..Kara e Oglu.....me Xhaferi-s...e Sulltanidi-s.....o kokrra e hajvonit.....vere trurin ne pune perpara se te "hash" m.....carac....

    1. U
     Undefined

     Arapi mou....lere Camerine po shiko ate bordello borxhesh (Greqine) qe ta kane mbytur mbiemrat turq.......me ..Kara e Oglu.....me Xhaferi-s...e Sulltanidi-s.....o kokrra e hajvonit.....vere trurin ne pune perpara se te "hash" m.....carac....

     1. U
      Undefined

      Arapi mou....lere Camerine po shiko ate bordello borxhesh (Greqine) qe ta kane mbytur mbiemrat turq.......me ..Kara e Oglu.....me Xhaferi-s...e Sulltanidi-s.....o kokrra e hajvonit.....vere trurin ne pune perpara se te "hash" m.....carac....

      1. J
       Jasu se re file

       Kemi dhe Bejlerat Himares qe hiqen si Grek....por qe Jane ponte Anadolli

      2. J
       Janulla300€

       Ti je turk ne ADN.

       1. A
        Arber i Mesjetes

        Ky hiqet si Arbërore....shihe veten ne pasyre...sa i zi je para Çameve...

      3. E
       Erdogan

       Greket vertet kane Mbiemra Osmane zoti me comentin Undefined por Emrat i kane Greke. Diferenca jone si Epirote te Veriut te Kastriotit me Pellazagaret si puna tuaj eshte se you adhuroni Erdoganin qe you ka shker........er 500 vjet. Nuk ka rendesi se nje Femer eshte e Perdhunuar por Reagimi (reaction angl) ka rendesi qe tregon Dinjitet,Respekt,Nder (Dignity,Respetto,Honor) per Vetveten. Kur ze ne "Goje" Greket dhe Greqine d.m.th (Epirin,Ilyrine,Ionine ku eshte sot Turqia,Maqedhonine,Italine e Jugut e famshmja Magna Grecia per te cilen luftoi Pirrua i Epirit per ta cliruar nga Romaket dhe popullin (popola ital) me Heroik te botes ku dhe fjala Iroas eshte Greke duhet ta lash (lavazh fergjisht) mire me Acid. Po mire fare bile. Se qelbesh ere Arabe dhe Fashiste.

       1. U
        Undefined

        Shko pi ilacet ti o rrote kkkk.....ti je me...kokrra....e ketij forumi....zullap...ka mbetur historia e ...heleneve apo pellasgeve.....ta "shpjegosh" ti o gje trashe.....na u "hiq qafe " hajvon......

        1. A
         Aldo

         Ketu ska dashuri njeri per Erdoganin o coban vlleh delesh.50% e Halellades jane Pontiak me etni armene,gjeorgjiane e persiane e ndaj jeni te zinj si jevgj.Asnjeri nuk dinte greqisht kur u deportuan ne 1923.

        Lini një Përgjigje