Kryeministri në largim i Bullgarisë: S'ka asnjë shans që të heqim veton ndaj Maqedonisë së Veriut

23 Qershor 2022, 12:08Rajoni TEMA

Kryeministri në largim i Bullgarisë: S'ka asnjë shans

Kryeministri bullgar në largim, Kiril Petkov, të enjten e23 qershorit ka deklaruar se nuk ka asnjë shans që Bullgaria të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut gjatë këtij samiti të Bashkimit Evropian. Por ai la të kuptohet se një zgjidhje mund të jetë e afërt në ditët në vijim.

Pas rënies së qeverisë bullgare mbrëmjen e kaluar, asnjë parti politike në Bullgari nuk dëshiron të humbasë fytyrën përpara zgjedhjeve të parakohshme.

Me votën e katërt në pak më shumë se një vit që ka të ngjarë të ndodhë në shtator, heqja e vetos nuk do t’i përshtatej elektoratit, i cili kryesisht e mbështet atë.

Petkov, tani në cilësinë e ish-kryeministrit, i qëndron qëndrimit të tij se parlamenti duhet të miratojë një rezolutë që lejon heqjen e vetos, bazuar në miratimin e propozimit të Presidencës franceze.

Ai tha se i pëlqente “personalisht” propozimi francez, por nuk i takonte atij, por parlamentit të merrte një qëndrim.

Duke folur me gazetarët në pragun e samitit të Ballkanit Perëndimor, Petkov shpjegoi se parlamenti bullgar duhej të nxirrte dritën jeshile për heqjen e vetos dhe vetëm atëherë ai do të bënte lëvizjen e tij që duhet të jetë e qëndrueshme me kalimin e kohës, pavarësisht se kush qeveris.

“Kjo është ajo që do t’u them liderëve të BE-së”, tha ai.

Ai theksoi se opozita bullgare përdori çështjen maqedonase për të shantazhuar kabinetin e tij sa herë që kishin frikë se do të zbulohej korrupsioni që nga koha e tyre në detyrë.

“Ka një popull të tillë”, një partner në koalicionin katërpalësh të Petkov, mosmarrëveshje të mbetura, zyrtarisht në lidhje me buxhetin e shtetit dhe trajtimin e kryeministrit për çështjen e Maqedonisë së Veriut.

2 Komente

 1. G
  Gafur Reçica

  Edhe Universiteti i Harvardit nxirrka maskarenj si puna jote. Megjithate bullgare hesapi. Cfare mund te presesh nga bullgaret ku burrat e ketij vendi joshin meshkuj qe te shkojne me grate e tyre

  1. H
   Hajro Lula

   Mire e ke ti ore leshko se ke vendet e pasura te Eu se veriut pas preteksit tend te peshtire ....te ishte per ty , dhe nese donin qe MeV dhe Shqiperia te futeshin vendet EU veriore do te kishin tredhur .....

   Lini një Përgjigje