“Lëvizjet të trajtohen me seriozitet”, Kosova kërkesë NATO-s: Ushtria serbe në kufi, një kërcënim

12 Prill 2024, 22:41Rajoni TEMA
“Lëvizjet të trajtohen me seriozitet”, Kosova

Shefja e operacioneve të NATO-s zbarkoi në Kosovë. Në zyrë e priti ministri i mbrojtjes, Ejup Maqedonci. Ky i fundit e njoftoi zyrtaren e aleancës ushtarake, Ariella Viehe, me zhvillimet aktuale në Ministrinë e Mbrojtjes dhe Forcën e Sigurisë së Kosovës, si dhe planet për të ardhmen. 

“Gjatë takimit gjithashtu biseduam për gjendjen e sigurisë në Kosovë, dhe theksova faktin që vendosja e trupave ushtarake serbe përreth kufirit me Kosovën përbën kërcënimin të vazhdueshëm për stabilitetin e Ballkanit, e që duhen trajtuar me seriozitet lëvizjet e tilla të Serbisë edhe nga ana e NATO-s”, tha Ejup Maqedonci, ministër i Mbrojtjes.

Ministri i mbrojtjes nënvizoi më tej se institucioni i tij do të vazhdojë koordinimin dhe bashkëpunimin e ngushtë me KFOR-in dhe Ekipin Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-s. Maqedonci bëri të qartë se objektivi i FSK është anëtarësimi në NATO, në mënyrë që të ofrojë kontribut aktiv në misionet për ruajtjen e stabilitetit dhe paqes.

Ndërkohë, aleanca ushtarake e atlantikut të veriut ka bërë disa ndryshime në Prishtinë. Gjenerali Christian Naërat ka marrë përsipër detyrën e drejtorit të Ekipit Këshillëdhënës dhe Ndërlidhës të NATO-s nga gjenerali Ralf Hammerstein, i cili ka udhëhequr këtë zyrë që nga muaji mars 2023. Hammerstein tha se gjatë kësaj periudhe, ka pasur një bashkëpunim të ngushtë me organet e sigurisë në Kosovë.

4 Komente

 1. V
  Vendos Vete Vetvendosje

  Nxirrini Albin Kurtin ne kufi e ti rrahi te gjithe me pellemba serbet... biles ti shkuli edhe veshet... biles Albin Kurtin ta cojne edhe ne Ukraine, qe ti marri me pellemba te gjithe ruset e ta cliroje edhe Ukrahinen. Ne Palestine mos e coni Albin Kurtin se do behet karfuz se ke do ndihmoje...

  1. m
   mirel

   Dmth kur i vjen veza e suma Al-Bin neomarksistit te VeteVrerosjes duhet te vij NATO qe t'ja nxjeri...

   1. T
    Tironsi ZZ, NYC

    Po Albajn Kurti, çka po menojke?

    1. D
     Desari

     Mos ja kërkoni NATOs, por atij gjytrymi që keni kryeministër. Ai do luftë, nuk do paqe as me shqiptarët, një mut muti. E ndjen erën e mutit dhe kërkon ta zgjidhin tjerët atë që ai ngaterroi. Albini njeri i konfliktit.

     Lini një Përgjigje