“Mendova se ishte i zi", publikohen audiot tronditëse të ekuipazhit që mbyti pasagjerin në Portin e Pireut

13 Shtator 2023, 16:16Rajoni TEMA

“Mendova se ishte i zi", publikohen audiot tronditëse të

Ekuipazhet e trageteve bojkotuan punën të mërkurën në mëngjes (13 shtator), duke nisur një grevë 24-orëshe me qëllim të shprehjes së solidaritetit me familjen e pasagjerit të mbytur nga kolegët e tyre në tragetin e linjës Horizonti Blu javën e kaluar.

Antonis Karyotis, 36 vjeç, u mbyt në portin e Pireut të martën e kaluar, pasi u shty në ujë nga tre anëtarë të ekuipazhit të tragetit, ndërsa përpiqej të hipte teksa trageti sapo ishte nisur për në Kretë.


Në një njoftim, Federata Panhelenike e Detarëve (PNO), dënoi incidentin dhe bëri me dije se veprimet e tre punonjësve në Horizontin Blu bien ndesh me standardet profesionale dhe morale të sektorit.

Policia po heton për rastin. Nga regjistrimet audio zbulohet se njëri nga anëtarët e ekuipazhit i akuzuar për shtyrjen e pasagjerit që më pas u mbyt në portin e Pireut pas ngjarjes i ka thënë kapitenit të tij: “Mendova se ishte i zi, pakistanez”.

Regjistrimet zanore, janë publikuar nga televizioni MEGA, dhe kapin dialogët midis kapitenit dhe ekuipazhit të tij në Horizontin Blu, pak pasi Antonis Karyotis u shty nga rampa e ngarkimit të anijes dhe u mbyt. Në audio, i ndjeri etiketohet si “budalla” nga ekuipazhi.

“Mendova se ai nuk kishte biletë. Mendova se ai ishte i zi, pakistanez, sepse ai ishte atje dhe bënte ecejake përreth anijes. Por ai nuk na tregoi asnjë biletë. Gjithçka që ai më tha ishte ‘Unë do të udhëtoj për në Kretë’”, dëgjohet duke thënë në audio anëtari i ekuipazhit që e shtyu.

 

10 Komente

 1. I
  Illyrian

  “Mendova se ishte i zi, pakistanez "nuk ka faj" greket si pakistaneze duken.

  1. J
   Janulla

   Po si pakistanez duken 85% te Grekeve. Kte ne Gjermani per Arabe i llogarisin nese sju tregon pasaporten Greke. E them qe 20 vjet. Ne Kohen e Jugosllavis kur shkonim ne ate Hale Greqi per Turizem, Serbet edhe Boshnjaket edhe Kosovaret dukeshin si Mbreter ne krahasim me kto bajge qe shesin mend

   1. J
    Janulla

    Po si pakistanez duken 85% te Grekeve. Kte ne Gjermani per Arabe i llogarisin nese sju tregon pasaporten Greke. E them qe 20 vjet. Ne Kohen e Jugosllavis kur shkonim ne ate Hale Greqi per Turizem, Serbet edhe Boshnjaket edhe Kosovaret dukeshin si Mbreter ne krahasim me kto bajge qe shesin mend. Per te ndjerin skam asgje kunder, me erdhi shum keq per te, urrejtje e kam me Dulet, Janullat, Beleris, detari grekaqis, e ca kakerdhaqis tjeri

   2. d
    dembabadem

    Te zinj greket te zinj pakistanezet , u ngaterrua i shkreti.

    1. M
     Mirmroma

     Sakte, mire e the, si pakistaneze jeni te gjithe.

     1. J
      Junanistan

      Si tja veme emrin???Junanistan vatan!!!e dija Pakistanez,,!! thote mongolopontiocobanocifutovurkaro “greek “,,te qeshesh apo te qash,,,!!!keta e kane mentalitetin si ne shekullin e qirinjve,,skane per te pare kurre drite, erresire,,vetem zi,,

      1. T
       Teut e Modhe

       Sapo zbuluan nje te vertete kta gerrqirat. Qe ngjasojne me pakistaneze dhe me kurd kete e themi te gjithe por, tani po e pranojne dhe vete.

       1. B
        Berti

        Mallkuar qofsh, injorant dhe racist i ndyre. Ne ferr vafsh ti dhe te gjithe ata qe s'kane meshire per qeniet njerezore te cfaredolloj race, feje, ideje dhe me probleme shendetesore qofshin ata. Ai ishte familjari dhe miku i dikujt dhe ju ia moret jeten. Po burg gjithe jeten o hale. Sa turp

        1. U
         Undefinided

         Nuk ka koment me te sinqerte . Cdo grek ngjan si pakistanez . Thjesht sakt bukur . Kemi kaq kohe qe e themi

         1. R
          Real

          Ju duk si i zi, por i ziu do i dale kur te hyjne aty mbrenda. Se jo per gje por te zijte kane dashuri per sapunin.

          Lini një Përgjigje