NATO i vë syrin Alexandropoulit për bazë detare

19 Shtator 2022, 22:10Rajoni TEMA

NATO i vë syrin Alexandropoulit për bazë detare

Media greke “Kathimerini” raporton se marina ushtarake amerikane ka shprehur interes për portin e Alexandropouli, që ndodhet në verilindje të vendit

Sipas gazetës, zyrtarë të lartë të ushtrisë amerikane kanë propozuar zgjerimin dhe thellimin e portit me perspektivën e akomodimit në të të destrojerëve të klasit "Arleigh Burke". Anije të këtij klasi janë të pajisura me raketa të drejtuara dhe kanë kapacitete të zgjeruara për luftë elektronike.

Gazeta vë në dukje se porti në fjalë është dëshmuar si alternativë e besueshme e ngushticës së Bosforit të cilën Turqia e ka mbyllur për kalimin e anijes ushtarake.

4 Komente

 1. K
  Kapterri

  S'po çohen me greket kundra bazave amerikane.I duan tani ë.

  1. .
   .

   Jan baza qe mbrojn intetesat Hteke dhe Amerikane ne Egje dhe Mesdhe, jo per te sulmuar. . E kuptoj qe kjo nuk Ju pelqen Turk-Arnautave, te cilet jane ushquer me perrallat e "Superfuqis Turke". . Prandaj dhe mustaqe-minjt Erdomut, Cavushglu dhe HaKar jane terbuar dhe kercenojn, kurse pucarenjt Grek ferkojn topet e tyre ne ishujt perball.

  2. S
   Shqiptari

   Amerikani po siguron greqin , greket i djegin flamurin ja shkelin me kemb , ne shqiptaret i lepijm bythen Amerikanit kemi 30 vjet , na ka dhen si shperblim gishtin e mesit , tani e siguroj detin jon greqia nuk do i lej shqiptaret as me bo plazh.

   1. s
    super duper

    1- Aleksandropuli eshte port ne detin Egje jo ne detin Jon, 2- Aleksandropuli eshte nje port shume afer kanalit te Çanakalese dhe Bosforit. 3- Deti Mesdhe ka 2 porta (Gjibraltarin qe e zoterojne Spanja/Britania/Amerika dhe Canakalene/Bosforin qe e ka Turqia) 4- Porten qe e zoteron Turqia kohet e fundit e rrezikon qendrimi i Turqise ndaj Amerikes dhe NATO's. 5- Krijimi i nje baze Amerikane ne Aleksandropulos nuk ka te beje me Greqine, por me sigurimin strategjik te Detit Mesdhe. A perfiton Greqia nga nje baze ne Aleksandropul? Ne zhvillimet afatshkurtera perfiton duke ballancuar presionin e shtuar Turk ne hapsiren e Detit Egje perkundrejt ishujve greke. Ne zhvillimet afatgjata ndoshta nuk eshte shume perfitues per Greqine sepse eshte nje peshe/presion frenues Amerikan edhe ndaj Greqise ne ambiciet e saj lokale. Inteligjenca e lidershipit politik te nje vendi pikerisht ketu qendron; te dije me ke te beje aleanca per te mbrojtur interesin e vendit.

   Lini një Përgjigje