Përfundon takimi Vuçiç-Lajçak, ja për çfarë diskutuan

5 Dhjetor 2022, 12:50Rajoni TEMA

Përfundon takimi Vuçiç-Lajçak, ja për

“Me Miroslav Lajçak-un kam diskutuar ngjarjet e fundit në Kosovë dhe problemet me të cilat ballafaqohen serbët për shkak të lëvizjeve të njëanshme dhe jolegjitime të Prishtinës”, ka shkruar presidenti serb Aleksandër Vuçiç pas një takimi me të dërguarin special të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.


Vuçiq dhe Lajçak u takuan në orën 11:00 dhe takimi ka zgjatur rreth një orë.

“Theksova domosdoshmërinë e zbatimit të marrëveshjes për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe dhe respektimin e të drejtave dhe vullnetit të popullit tonë”, thotë Vuçiç në llogarinë e tij në Instagram.

“Serbia është e vendosur të vazhdojë dialogun konstruktiv, me qëllim të ruajtjes së paqes dhe stabilitetit dhe arritjes së kushteve më të mira për jetën e të gjithë qytetarëve”.

Takimi mes Lajçak-ut dhe Vuçiç-it vjen në një moment kur marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë janë acaruar sërish, sidomos pasi Kurti emëroi Nenad Rashiç-in ministër, gjë që Vuçiç-it nuk i pëlqeu, pasi ai pretendon se Rashiç nuk është përfaqësues i vërtetë i serbëve të Kosovës.

Pritej që Vuçiç pas takimit të jap njoftimin nëse ka vendosur të udhëtojë drejt Shqipërisë, për të marrë pjesë në Samitin e BE-së në Tiranë, por nuk ka shkruar rreth kësaj teme.

Gazeta serbe Danas raporton se Vuçiç shkon për të parë një stërvitje ushtarake të ushtrisë serbe dhe aty pritet të njoftojë nëse do të shkojë apo jo.

Pas takimit me Vuçiç-in, Lajçak pritet të vizitojë edhe Kosovën.

 

Lini një Përgjigje