"Serbia donte të krijonte “Serbinë e Madhe” duke shfarosur shqiptarët, kroatët dhe boshnjakët"

18 Shtator 2022, 11:50Rajoni TEMA

"Serbia donte të krijonte “Serbinë e Madhe” duke

“Në vitet ’90 Serbia donte të krijonte “Serbinë e Madhe” duke shfarosur kroatët, boshnjakët dhe shqiptarët përmes gjenocidit dhe spastrimit etnik, Rusia po bën të njëjtën gjë sot në Ukrainë”.


Kështu thotë për The Geopost politologu dhe gazetari nga Vojvodina, Boris Varga, duke shtuar se kryeqyteti ukrainas mund të jetë Sarajeva, ndërsa Mariupoli është bërë si Vukovari, ku Butça dhe Irpin janë Gjakova dhe Raçaku.

“Ka një ngjashmëri të madhe mes Serbisë dhe Rusisë. Në të dyja vendet, prej tre dekadash mbizotëron ideja e një shteti të madh, i cili synon të mohojë ekzistencën e vendeve fqinje, si dhe të popujve në to”, thotë Varga.


“Në vitet 1990, Serbia donte të krijonte një “Serbi të Madhe” duke shfarosur kroatët, boshnjakët dhe shqiptarët përmes gjenocidit dhe spastrimit etnik. Rusia po bën të njëjtën gjë sot në Ukrainë. Kyiv mund të jetë Sarajeva. Mariupoli është Vukovari, ku Butça dhe Irpin janë Gjakova dhe Raçaku”, shton ai.

Sipas tij, lufta që po bën Vladimir Putin në Ukrainë mund të jetë fatale për Rusinë.

“Megjithëse ndryshimi është se Rusia është një fuqi bërthamore, dy disfatat e mëdha të ushtrisë së Vladimir Putinit tregojnë se lufta në Ukrainë mund të përfundojë fatalisht për Rusinë, siç ndodhi me Serbinë në territorin e ish-Jugosllavisë,” thekson ai.

Varga thekson se ngjashmëria mes Ukrainës dhe Kosovës është se kjo e fundit u çlirua me ndërmjetësimin e SHBA-ve.

“Ngjashmëria mes Kosovës dhe Ukrainës është se ata u çliruan nga ndërhyrja perëndimore, veçanërisht nga përfshirja e SHBA-së”, thotë Varga.

Gjithashtu, ai thotë se ngurrimi i Brukselit për të integruar Malin e Zi mund ta ekspozojë Podgoricën ndaj ndikimit më të madh nga Moska dhe Beogradi.

“Hezitimi i Brukselit në lidhje me integrimin e Malit të Zi në BE mund ta ekspozojë Podgoricën ndaj ndikimit më të madh nga Moska dhe Beogradi. Qeveritë malazeze do të jenë të paqëndrueshme dhe do të kalojnë nga duart e forcave pro-perëndimore dhe pro-pavarësisë në duart e forcave pro-serbe dhe rusofile”, thotë ai.

“Rusia ndërhyri dy herë në Mal të Zi: në vitin 2016, kur ishin planifikuar trazirat dhe në vitin 2020, kur u krye një ndryshim gjithëpërfshirës i qeverisë me ndihmën e ‘Revolucionit të Litiumit’”, përfundon Varga.

4 Komente

 1. K
  Kosova

  Ju ne shqiperi nuk keni dertin e okupatorit, juve u intereson leku dhe kaq. Ne vitet e ‘90 e me heret po edhe me vone egzistonte nji plan ortodokso krishtian qe synimi ishte qe kishat ortodokse greke dhe kisha ortodokse sllave ne Moske te ngjitej me teritore nga Rusi-Ukrain -Rumani-Bullgari -Hungari (hungaria asht shtet letre e shitur rusve)-Serbi (e cila do pushtonte kroacin-bosnjen -kosoven , mali i zi veq ishte nen serbi athere) Maqedoni dhe Nena e Ortodoksizmit Greqi -Qipro-Siri dhe do krijohej nje perandori qe sdo e ndalte BOTA e civilizuar. Kosova u shlirua nga USA jo nga simpatia ndaj shqiptareve po pikerisht nga ky RREZIK botnor . Hajt theni qafen ju dembele .

  1. p
   pjeter

   Mund edhe te gjejne te vertata ato qe permende,por ne fund duke pergjithesuar,tregon qe je nje murg i shkrete e meriton ti te shkosh te thyesh qafen,buk shkeles.

  2. F
   Fisnik

   Edhe sot Serbia synon një Serbi të madhe! Jo vetëm që ka pretendime territoriale ndaj gjithë Kosovës por ka pretendime edhe ndaj gjysmës së Bosnjës dhe Hercegovinës si dhe ndaj gjithë Malit të Zi. Vetëm nga pjesë të Kroacisë është detyruar të heqë dorë. Për këtë arsye armatoset deri në dhëmbë nga Rusia dhe Kina! Ka edhe shtete nga EU që do të donin zhdukjen e shtetit të Kosovës!

   1. J
    Janullistan Airways

    Edhe Janulla, Greqin e madhe e do.

    Lini një Përgjigje