Tragjedia në Greqi, flet drejtuesi i stacionit të Larisës: Makinisti duhet të më thoshte se çelësat s'janë të drejtë

7 Mars 2023, 09:19Rajoni TEMA

Tragjedia në Greqi, flet drejtuesi i stacionit të Larisës:

Drejtuesi i stacionit të Larisës është vënë përballë hetuesve për 7 orë dhe ka treguar me detaje gjithçka ndodhi mbrëmjen e së martës kur u përplasën 2 trena dhe mbetën të vdekur të paktën 57 persona.

Vassilis Samaras 59 vjeç, u përpoq të mos mbante përgjegjësi për ngjarjen, por t'ia hidhte fajin makinistëve që nuk e njoftuan se çelësat nuk ishin të drejtë por diagonalë.

“Nuk arrij ta kuptoj se si ndodhi. Nuk e mbaj mend se çfarë ndodhi. Unë kisha parë në panel që po ktheja çelësat, pasi hyra në 2597, dritat ishin të bardha. Ajo që mund të hamendësoj është se çelësi u kthye për një moment dhe më pas u shkëput dhe unë u ktheva në mur anësor pa ndërruar dritat në panel” , tha ai ndërsa kërkoi falje.


Në cilën orë erdhët në shërbim më 28.02.2023?

“Fillimi i turnit tim ishte në orën 22:00. Rreth orës 21:15 deri në 21:20 mora një telefonatë nga kolegu im G. T. i cili ishte duke punuar në turnin e natës, në stacionin Paleofarsalon nga ora 22:00 deri në 06:00 ai ishte në stacionin e Larisës duke pritur trenin për të shkuar në stacionin Paleofarsalo dhe më njoftoi komandanti i stacionit të pasdites se në Paleofarsala i kishin rënë kabllot elektrikë trenit 56, i cili kryente linjën Athinë – Selanik, për pasojë u ndërpre linja e ngjitjes nga Paleofarsala në Larisa. 

Për këtë arsye duhet të bëhet qarkullimi deri në stacionin e Larisës në një linjë të vetme dhe konkretisht në linjën e zbritjes Paleofarsalon - Larisa, me rezultat që treni specifik të hyjë në stacionin e Larisës në drejtim të kundërt. Nëse treni do të mbërrinte normalisht, do të duhej të lëvizte në linjën e dytë, që është një linjë ngjitëse, por për shkak të dëmtimit të mësipërm, për të lëvizur nga Paleofarsalo në Larisa, do të duhej të lëvizte në linjën e parë, e cila është vija zbritëse, dhe përmes një bypass-i në Larisa, për të hyrë në vijën ngjitëse. 

Kështu duhet të qarkullojnë të gjithë trenat nga Paleofarsalo në Larisa derisa të riparohen dëmet. Kur shkova në orën 21:20 në stacionin e linjës përpjetë ishte treni 56 si material bosh, dmth ishte me motor nafte dhe kishte marrë një numër të ri 93506.

Treni u nis në orën 21:50 normalisht për në Selanik nga linja e ngjitjes me urdhër të drejtori të stacionit K. P . Pas pak, rreth orës 22:10, treni 63, i nisur nga Selaniku në Athinë, mbërriti normalisht në linjën e zbritjes (vija 1).”


A ju tregoi paneli i kontrollit kur treni u nis, apo edhe pas nisjes së trenit, një dështim?

“Unë nuk e kuptova një gjë të tillë. Nëse do të tregonte diçka të tillë, unë isha i zënë dhe nuk e vura re.”


A keni gjetur ndonjë dëmtim në panelin e kontrollit në lidhje me çelësin 118?

“Jo, nuk pashë asgjë që nuk shkon. Në momentin që u njoftova nga zjarrfikësja për përplasjen e trenave, thirra të dy makinistin dhe asnjëri prej tyre nuk më përgjigjej dhe njoftova stacioninistin e Neo Poron që ta thërrasë edhe atë, por nuk pati përgjigje dhe atëherë. E kuptova se çfarë kishte ndodhur.

Neni 1204 i rregullores së përgjithshme të qarkullimit të OSE thotë se kur drejtuesi i trenit konstaton në zonat e stacioneve apo nyjeve që treni po ndjek përfundimisht, rezulton se ka ndryshuar drejtim atëherë me anë të sinjaleve duhet të parkohet menjëherë dhe më pas të konsultohet me drejtuesin e stacionit ose operatorin qendror se cilën rrugë duhet të ndjekë treni.”

Cilin kurs i treguat makinistit të trenit 62 dhe përmes cilave sinjale?

“I thashë që kalon në një dritë të kuqe të daljes dhe vazhdon deri në dritën hyrëse të Burimeve të Reja. Ai duhej të më thoshte pse çelësat janë diagonalë dhe jo të drejtë.”

A duhet t'i tregoni atij se në cilën korsi duhet të lëvizë?

“Po siç thashë, më duhej t'i thosha se ai po lëviz në një linjë të dyfishtë. Por unë nuk i thashë të lëvizte në një linjë të vetme zbritjeje.”

2 Komente

 1. j
  ja pra ,grek hesapi . papergjgjesi totale

  punon aty e ka nji Pergjgjesi qe ka te bej me Jeten e Mijra qytetareve qe i besojn krye Maskarenjeve grek te udhetojne ne Trenat e ktyre ,nderkohe qe kta Drejtues se Udhetimit te Trenave nuk njohin pikerishte ato ,qe duhet t'i aprovojne per te qen pjes e Drejtimit te Trenave ,qe njohin gjithcka ne Detaje dhe kjo mbi te gjithe per Sigurine ne uhdetime ! Ksaj i thon ,te hipi greku ne nji avion dhe mos te njohi aspak se si fuksionojne butonat e apo aparatet matese e treguesit e spiune qe ka ne atricature para piloti .lol . Grek hesapi .vk. ________________________________________________________ Moren Miljarda pafund qe te ndetoshe nji Greqi te re ,_________me Mopnumentet e Lashtesise ,me nnji Akropulis tjeter me te Madhe se ky ekzistuesi ,(si kane ber Maqedonsit hahahah duke kopjuar Greqine e Otton ,per me mashtru Boten per prejradhjen e Lashte etj ) _______________-akoma me dendur ne qytete ,me bukur madje se i Ndertuar Bavarezet e Ludwig-ut qe shpiku Greqine dhe dergoj Otton te ndryshonte edhe emrat e Qyteteve dhe cdo mbishkrim e gjurme e gjuhe Arvanitase te zhdukej qysh ne Mujat e pare te Ottos ne pushtet dhe fillonte dhuna ndaj shqiptareve Arvanitas qe flisni shqip madje edhe Gjenocide vs shqipfolesve . Te ndertohen perseri edhe nji Troje ,brenda teritorit te soten te Greqise per te qen me bindes vs Opinionit qe qesh me Historite e Lashtesine Greke ________te shpifura nga Bavarezet ,qe flisnin me gjuhen e shpikur Greke me bukur se vet Greket qe nuk i gjeten ne Athine kur zbriten per her te pare me deshiren e madhe per te Folur Greqishten e Shpikur ne Gjermani me vendasit ,por qe u zhgenjyen pa mase kur zbriten ne Athine sepse ndeshen nji popullsi e cila nuk fliste fare Greqishte por shqip ! _______ C'te tregoshe me per kte Komb Nastradinash te prodhuar ne Laboratoret e Gjermanit mo ?

  1. A
   Alla Buda

   Une i thashe; ai me tha; ata, ato e hengren! Kush e kontrollon drejtuesin e stacionit qe te shmange ndonje gabim te mundshem? Askush!

   Lini një Përgjigje