Varhelyi dha lajme pozitive për heqjen e vetos/ Mediat bullgare: Qeveria nuk pranon propozimin e Borisovit

22 Qershor 2022, 12:40Rajoni TEMA

Varhelyi dha lajme pozitive për heqjen e vetos/ Mediat bullgare: Qeveria

Mediat në Bullgari  raportojnë se qeveria e kryeministrit Kiril Petkov ka rrëzuar propozimin e kreut të opozitës Bojko Borisov për të miratuar propozimin e presidencës franceze me qëllim heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut. Deklarata u bë zëdhënsja e qeverisë Lena Borislavova për Dnevnik.


Ajo tha se “kryeministri Kiril Petkov nuk do të tërhiqet nga formula e shpallur në mënyrë të përsëritur për vendimin për Maqedoninë – të kalojë fillimisht në komisionin parlamentar për politikë të jashtme, pastaj në sallën plenare, ku do të merrte mbështetje të gjerë dhe më pas përmes Këshillit të Ministrat”.

Qasja e Petkovit është e diskutueshme sepse, sipas Kushtetutës, politika e jashtme e Bullgarisë udhëhiqet nga qeveria, jo nga Asambleja Kombëtare.

Varhelyi në postimin e tij e quan vendim historik për Evropën atë të liderit të opozitës Boyko Borissov i cili ka pranuar të japë votat në Parlament për të pranuar hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut.

“Falenderojmë liderin e opozitës Gerb @BoykoBorissov
për marrjen e një vendimi historik për Evropën dhe për pranimin e negociatave me Maqenonine e Veriut bazuar në propozimin francez që lejon vazhdimin me hapjen e negociatave të anëtarësimit me Maqedonine e Veriut.

Ne presim që qeveria t’i bëjë propozimet e nevojshme Parlamentit sot në mënyrë që Evropa të mund të ecë përpara”, shkruan Varhelyi.

 

1 Komente

  1. K
    Katunari

    Lojna kot,lodra europiane me kuklla bullgare kete rradhe.Nga viti 2224 futemi complet si ballkan perendimor ,lindor, verior, jugor e futja pordhes.

    Lini një Përgjigje