Liberalizimi i vizave, Vjosa Osmani: Po shkoj njëherë në Bruksel por s'kam pritje të mëdha

22 Qershor 2022, 10:29Rajoni TEMA

Liberalizimi i vizave, Vjosa Osmani: Po shkoj njëherë në Bruksel

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është shprehur se në Bruksel për Samitin e Bashkimin Evropian udhëton me shpresë, por jo edhe me pritje të mëdha.

Ajo gjatë një interviste për mediumin holandez “NRC.nl”,  ka thënë se shpreson që Kosova të marrë liberalizimin e vizave, e të mos zhgënjehet sërish.

“Unë gjithmonë shkoj atje me shpresë, por jo me pritje të mëdha. Të shpresojmë të mos jetë një zhgënjim tjetër”, ka thënë Osmani për mediumin holandez.

E para e shtetit, ka paralajmëruar që edhe Ukraina të mos ketë pritje të mëdha.

Pasi sipas saj jo çdoherë “ajo që premton BE-ja edhe realizohet”.

Madje, Osmani ka theksuar që edhe Kosova është zhgënjyer shumë herë.

“Premtimet e BE-së nuk do të thotë se mbahen. Ne jemi zhgënjyer mjaft shpesh deri më tash”, tha Osmani.

Ndërsa, ka sqaruar se ka shtete të cilat e pengojnë procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën.

“Komisioni Evropian po e kryen punën dhe po shikon nëse kemi plotësuar gjitha kushtet. Parlamenti Evropian po bën thirrje të veprohet. Janë shtetet individuale, që për shkaqe të politikës vendore, po e pengojnë procesin vazhdimisht”.

“Njerëzit nga Ukraina, Gjeorgjia, e shtetet e ndryshme të Amerikës Latine lejohen të udhëtojnë lirshëm. Por, mua – si e vetme – më duhet vizë për të udhëtuar në Samitin në Bruksel. Është padrejtësi e madhe: diskriminim kundër popullatës sonë. Po jetojmë në geto”.

Osmani ka përmendur rastet e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, me të cilat ende nuk janë hapur negociatat për anëtarësim në Bashkim Evropian.

Ndër të tjera, ka thënë se synimi është që Kosova të bëhet kandidate për anëtarësimin në Bashkimin Evropian këtë vit.

“Ne jemi të gatshëm dhe e meritojmë plotësisht. Kemi bërë detyrat e shtëpisë”, tha Osmani. “Shtetet e BE-së duhet të ndalojnë të bëjnë koncesione për të promovuar autokratët e Putinit. BE-ja duhet të dërgojë mesazh të qartë se ata që rreshtohen në krah të Moskës nuk kanë vend në familjen evropiane”.

Të enjten e 23 qershorit, në Bruksel mbahet Samiti ku është raportuar se Kosova mund të marrë lajm pozitiv sa i përket liberalizimit të vizave.

9 Komente

 1. K
  Klimax

  Kur nuk ka shpresë, përse shkon në Bruksel në ato takime të gjata e të lodhshme kur fare mirë mund të shfrytëzohen orët e humbura me një udhëtim drejt Stambollit? Bëjmë edhe ndonjë botox, një rrugë e dy punë!

  1. A
   AGUSH

   PO DIL NJE XHIRO SE LEKET E POPULLIT JANE VIZAT I KENI PER I HEQUR MIRUNI VESH ME BYRAZERIN E SERBISE POR SHPEJT DO HIQEN SAPO TE FORMONI REPUBLIKEN SERBE NE KOSOVE .HAJT ME SHNET JENI NE RRIGEN E DUHUR TANI. Nuk deshet QE SERBET te iknin me Serbine dhe SHQIPETARET me Kosoven (Medvegje bujanovc e presheve). Kjo do te na JEPTE MUNDESI e e bashkimit mbarekombetar te shqipetareve shume SHPEJT.(efekti domino) POR ju nuk doni bashkim te shqipetareve por me nenen Serbi per te cilen ka firmosue Bini kur ishte ne BURG ne Serbi. Mbajeni me shendet BINKURVEN.o KOQE vare

   1. A
    AGUSH

    PO DIL NJE XHIRO SE LEKET E POPULLIT JANE VIZAT I KENI PER I HEQUR MIRUNI VESH ME BYRAZERIN E SERBISE POR SHPEJT DO HIQEN SAPO TE FORMONI REPUBLIKEN SERBE NE KOSOVE .HAJT ME SHNET JENI NE RRIGEN E DUHUR TANI. Nuk deshet QE SERBET te iknin me Serbine dhe SHQIPETARET me Kosoven (Medvegje bujanovc e presheve). Kjo do te na JEPTE MUNDESI e e bashkimit mbarekombetar te shqipetareve shume SHPEJT.(efekti domino) POR ju nuk doni bashkim te shqipetareve por me nenen Serbi per te cilen ka firmosue Bini kur ishte ne BURG ne Serbi. Mbajeni me shendet BINKURVEN.o KOQE vare

    1. A
     AGUSH

     PO DIL NJE XHIRO SE LEKET E POPULLIT JANE VIZAT I KENI PER I HEQUR MIRUNI VESH ME BYRAZERIN E SERBISE POR SHPEJT DO HIQEN SAPO TE FORMONI REPUBLIKEN SERBE NE KOSOVE .HAJT ME SHNET JENI NE RRIGEN E DUHUR TANI. Nuk deshet QE SERBET te iknin me Serbine dhe SHQIPETARET me Kosoven (Medvegje bujanovc e presheve). Kjo do te na JEPTE MUNDESI e e bashkimit mbarekombetar te shqipetareve shume SHPEJT.(efekti domino) POR ju nuk doni bashkim te shqipetareve por me nenen Serbi per te cilen ka firmosue Bini kur ishte ne BURG ne Serbi. Mbajeni me shendet BINKURVEN.o KOQE vare

     1. A
      AGUSH

      PO DIL NJE XHIRO SE LEKET E POPULLIT JANE VIZAT I KENI PER I HEQUR MIRUNI VESH ME BYRAZERIN E SERBISE POR SHPEJT DO HIQEN SAPO TE FORMONI REPUBLIKEN SERBE NE KOSOVE .HAJT ME SHNET JENI NE RRIGEN E DUHUR TANI. Nuk deshet QE SERBET te iknin me Serbine dhe SHQIPETARET me Kosoven (Medvegje bujanovc e presheve). Kjo do te na JEPTE MUNDESI e e bashkimit mbarekombetar te shqipetareve shume SHPEJT.(efekti domino) POR ju nuk doni bashkim te shqipetareve por me nenen Serbi per te cilen ka firmosue Bini kur ishte ne BURG ne Serbi. Mbajeni me shendet BINKURVEN.o KOQE vare

      1. v
       vlora.vlora

       o tema vertet mendon se u intereson shqiptareve se cfare ben gopi i dhjamosur i kesaj doses?

       1. F
        Fatosi-kosove

        Si shkove si nuk shkove asgje nuk ndryshon,zaten kjo edhe te intereson Ty mender me thane presednike osmanka dhe kur ke popull budall qifti yt kullot,vazhdo te mashtrosh se ka akoma kafshe qe hane ate qe ti servon.

        1. F
         Fatosi-kosove

         Si shkove si nuk shkove asgje nuk ndryshon,zaten kjo edhe te intereson Ty mender me thane presednike osmanka dhe kur ke popull budall qifti yt kullot,vazhdo te mashtrosh se ka akoma kafshe qe hane ate qe ti servon.

         1. J
          Janullatos arxidoglyftis

          Brukseli per ty eshte Ankaraja moj osmanlleshe. Edhe keshtu si turke dukesh, e dhjamosur dhe e rrumbullakosur si thes me mut

          Lini një Përgjigje