Rama: Ballkani mbetet hallkë e dobët dhe delikate

21 Qershor 2022, 12:11Rajoni TEMA

Rama: Ballkani mbetet hallkë e dobët dhe delikate

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, deklaroi se Ballkani është një hallkë e dobët dhe delikate duke marrë parasysh agresionin rus në Ukrainën.

Edhe pse së bashku me Finlandën, Shqipëria është në një front të përbashkët kundër agresionit rus.

Lajmi u bë i ditur gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me homologen finlandeze Sanna Marin.

Kjo e fundit, është duke zhvilluar një tur vizitash në Ballkanin Perëndimor.

Sipas tij, kur vendet e tjera “bënin bishta” përdorte shembullin e Finlandës për mbështetjen ndaj Shqipërisë.

Finlanda, shtoi Rama, duke qenë një vend që ka nxjerrë shumë mësime nga fqinjësia me Rusinë, ka një zë të respektueshëm.

Kjo, për të kuptuar sa e rëndësishme është rezistenca.

Kryeministri sqaroi se gjatë bisedimeve ravijëzoi se nuk pret asgjë të re nga zhvillimet sa i takon hapjes së negociatave mes BE-së dhe Shqipërisë.

Qeveria shqiptare ishte nga të parat vende të NATO-s e cila miratoi në parim protokollet e aderimit në Aleancën për Finlandën dhe Suedinë.

Lajmin e bëri të ditur asokohe ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka.

“Ky zhvillim forcon sigurinë në hapësirën euro-atlantike dhe vetë bashkëpunimin NATO-BE”, do të shprehej Xhaçka.

Sipas saj, vendimi ka një rëndësi të veçantë dhe vjen si pasojë e drejtpërdrejtë e agresionit rus në Ukrainë.

Vetë fakti se ato me traditë të gjatë neutraliteti flet qartë për llojin e kërcënimit.

“Fakti që Finlanda dhe Suedia duan të anëtarësohen në NATO, flet qartë për nivelin e kërcënimit me të cilin përballet sot Evropa”.

Për ministren, kjo tregon edhe besimin që gëzon NATO, në garantimin e sigurisë kolektive të çdo vendi anëtar.

27 Komente

 1. B
  Bledi

  Se bashku me finlanden dhe shume shtete te tjera jemi kundra agresionit rus , kjo lufte sduhet te kishte nisur por ja qe rusia u tregua nje shtet i pameshirshem dhe nuk mendoi fare per europen

  1. g
   gimi

   Kjo eshte e vertete por ju zoti kryeminister po tregoni kete vit se keni plane shume te medha te cilat shpresojm te mbyllen me nje finalizim pozitiv per ta cuar ballkanin dhe shqiperin drejt nje niveli tjeter

   1. r
    redi

    Ne Finlanda ka per te na treguar dhe per te na mesuar me teper rreth kesaj situate te nderlikuar meqe ka qene edhe me afer kesaj gjeje

    1. J
     Jorgo

     Shpresojme qe dhe ato shtete qe nuk e kane dhene akoma aprovimin e Shqiperise per tu futur drejt antaresimit te Bashkimit Europian , te shohin zhvillimet e medha qe po ndodhin ne vendit tone dhe ta japin kete aprovim

     1. L
      Landi

      Ballkani gjithmon ka qen nje hallke e dobet dhe qe she vende duan te ken akses por fale marveshjeve te bera dhe bashkpunimit gjithmon e me shume po tregohemi dhe me te fort

      1. a
       alfred

       Ballkani vertete mbetet nje pike e dobet por ne fakt ne nese ecim ne keto hapa qe kryeministri yne po ndermerr shume shpejt do te jemi ne rruge shume te mire

       1. M
        Marvi

        Ballkani eshte nje vend mjaft stategjik prandaj eshte nje pik e nxeht konflikti dhe te gjithe duan te ken nje pjes por fale marveshjeve dhe bashkimit te rajonit kemi filluar te jemi dhe me te fort

        1. f
         franko

         Keto vijne dhe si pasoje e politikave tuaja si me ballkanin si me europen

         1. J
          Jori

          Jam shume i sigurte we sa me shume shtete te na mbeshtesin aq me te lehte do e kemi te anetaresohemi ne BE

          1. x
           xhesi

           Shume e vertete cka z. Rama thote

           1. h
            hilda

            shume e vertete qe ballkani mbetet hallkë e dobët dhe delikate

            1. J
             Jorgo papandreus

             Dua te theksoj se ato shtete qe nuk e kane dhene akoma aprovinin per antaresimin drejt bashkimit europian ta japin

             1. E
              Egi

              Ne e meritojme te hym ne be dhe shpresoj qe te gjitha vendet ta japin kete aprobim pasi kemi punuar fort

              1. M
               Miri

               Patjeter qe e meritojm te futemi ne be fsl gjith oerkushtimit e punes tuaj te palodhur z Rama

               1. E
                Elio

                mbeshtetja e shqiperise nga finlanda eshte e nevojshme per ne pasi finlanda eshte nje vend me ndikim te madh ne rajon

                1. X
                 Xhuli

                 Jo vetem shqiperia dhe finlanda duhet te jene kunder agresionit rus por e gjithe bota duhet te jete kundra saj

                 1. J
                  Juri

                  Jeni ne rrugen e duhur kryeminister…jemi afer BE-se dhe pak ka mbetur!

                  1. R
                   Redi

                   Ballkani eshte nje pike e dobet por me bashkepunimet dhe mareveshjet e koheve te fundit ka filluar te forcohet

                   1. S
                    Semi

                    Na duhej dhe nje mbeshtetje nga nje shtet si finlanda…fale marredhenieve te mira qe ju mbani me shtetet e tjera ja arritem dhe kesaj dite

                    1. T
                     Titi

                     Me marveshjet e bera dhe me projektet e mara ballkani po fillon e te forcohet akoma dhe me shume ku lumt zoti rama

                     1. T
                      Tani

                      Ballkani gjithmon ka qen nje hallk e dobet dhe nje vend qe lakohet nga shume vende te tjera por fal bashkpunimeve dhe marveshje jemi me te fort se kurr

                      1. O
                       Olsi

                       Kishim shume nevoje per nje plan te tille si ballkani i hapur

                       1. A
                        Arber

                        Ne po ecim me hapa shume te mire drejt zhvillimit sepse po bejme bashkepunime te cilat po na fuqizojne

                        1. B
                         Bujar

                         urojm qe tashme dhe fal mbeshtetjes nga vende me te fuqishme te mos na shofin me si pike e dobet po shum shpejt te antarsohemi ne BE

                         1. S
                          Shqiponja (disenjo e re e KM ) eshte Perfekte !

                          Kjo Shqiponje qe shikojm ne mutin e Kryeministrise eshte e persorur dhe na bene Krenare . Simbolet Kombetare - jane nga gjerat me te cmuara ne nji Shteti ,per te cilat Bota i ka kushtuar e kushton nji vemendje shume te Madhe ala sot .Shikoni kudo ne Kancelarite Europiane sa perfekte dhe impresionuese jane sepse vec Krenarise dhe rrespektin per Kombin e vet , tregojne edhe Dinjitet Kombetare . - Ky Model Shqiponje duhet te vendoset ne te gjithe Flamuret e rinj te Shqiperise ,mbasi te mblidhen kta me Modelin e vjeter qe shikojme edhe ktu . Gjithcka shikon Bota ke nji ballkanas e shqiptare ,Nga koka ke kembet edhe pse nuk bien ne sy . Rrespekt z. KM

                          1. M
                           Me falni per gabimin (shpejtesia ne tastiere !)

                           doja te shkruaja ; Kjo Shqiponje qe shikojm ne MURIN e Kryeministrise .etj Pardon edhe njiher -

                           1. F
                            Fisnik

                            "Shqiponja perfekte" Shqiponja e bardhë e Kryeministrisë është me ngjyrë të njëjtë si shqiponja në flamurin e Serbisë dhe simbolizon miqësinë e Ramës me Vuçiçin!

                           Lini një Përgjigje