Ali Ahmeti: Vuçiç nuk ndihej mirë në Ohër, duhet një marrëveshje historike mes Kosovës dhe Serbisë

20 Qershor 2022, 19:29Rajoni TEMA

Ali Ahmeti: Vuçiç nuk ndihej mirë në Ohër, duhet

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj ka prezantuar sot në Prishtinë librin e tij, “Përplasja e Madhe”. Të pranishëm në promovim ishin kryeministri Edi Rama dhe kreu i BDI, Ali Ahmeti.

Gjatë fjalës së tij, Ahmeti tha se ka ardhur momenti që Kosova dhe Serbia të nënshkruajnë  një marrëveshje historike. Ai u ndal tek samiti i “Open Balkan”, ku tha se Aleksandër Vuçiç nuk ndihej mirë mes tre shqiptarëve. Sakaq, nismën Ahmeti thotë nuk është imponuese.

“Putini nuk është i sëmurë. Ai ka doktrinë cariste. Ai ka platformë për të realizuar ideologjinë e madhe. Nuk e  ndjente veten mirë Vuçiç se tre me një ishim. Dhe aty shumë hapur u diskutua. Midis nesh dhe serbëve ka ngjarje e ngjarje dhe nuk është temë e lehtë për tu folur. Por këtu edhe në libër është ngritur. 

Duhet marrëveshje historike mes Kosovës dhe Serbisë. Problemi nuk është vetëm i Kosovës. Duhet bërë pajtimi i të gjithë shqiptarëve. Unë kam 20 vite që flas për pajtimin, ose të bëhet luftë dhe ti vendosim në peshore. Iniciativa Ballkani i Hapur nuk është imponuese”, u shpreh ai. 

2 Komente

 1. P
  Progon Pollogasi

  N´Goci i Zajazit, hë me indistriska shkolla, ke m´sou ene shiptarski ene je msou t´bojsh nomet sethou t´boet ni merreveshje HISTERIKE ene Kosovoja të bohet 20 % marreveshje e ohridit ene ligji të bohet me shkronja alltoni se do ketë dvojazicnost ene bajraku dë vejet n´kancellari ene do boen nomet, ene pulat nuk do cofin mo, se BDI ene tej do u frejni n´bythë (pulave), se dë bojsh integrim n´qenef ene n`Debresh të Gostivarit nuk dë bojnë mo kakën ustashët, ene...bajraku dret termo!

  1. P
   Progon Pollogasi

   Po pse , bre, Amet Qenefi nuk i frejne n´bithë Vucicit si i frejve atij që o N´Budampeshtë, ene asaj shkinës që u tha juve shipcave tetjeshë se jeni majmouna, ene ju qeshit tu u kap për bolesh t´kalit të Dushonit Ke industrijska je moush me men ene të gjëmon kaptejna pi truve qi ke shoumë! O teveqel !

   Lini një Përgjigje