Von Cramon: Jepini edhe Ballkanit diçka, jo vetëm Ukrainës

20 Qershor 2022, 13:05Rajoni TEMA

Von Cramon: Jepini edhe Ballkanit diçka, jo vetëm Ukrainës

“Duhet t’i jepni diçka edhe Ballkanit Perëndimor, jo vetëm Ukrainës dhe vendeve të tjera ish sovjetike”. Ishte kjo thirrja e drejtpërdrejtë e raportueses së Parlamentit Europian për Kosovën, Viola von Cramon drejtuar zyrtarëve të Brukselit.


Politikanja gjermane sugjeroi që të hapen negociatat e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, të liberalizohen vizat për Kosovës dhe Bosnje e Hercegovinës t’i jepet statusi I vendit kandidat për anëtarësim në BE.

Eurodeputetja thotë se kjo do të tregojë se Unioni e mban fjalën dhe se besimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor ndaj BE-së nuk është humbur plotësisht.

Von Cramon thotë se nuk është në dijeni të detajeve të propozim të Sllovenisë, lidhur me afrimin e Ballkanit Perëndimor me Bllokun Europian. Këto deklarata, eurodeputetja gjermane i bëri gjatë një vizite në Sarajevë.

6 Komente

 1. v
  vlora.vlora

  Nje bravo per zonjen,shqiperia ka 20 vjet pas bythes se amerikaneve ,por gjithshka shkon ne ukraine ,shqiperia ka 10 vjet qe pret per negociata por prape asgje ,,,ka ardhe koha t ju themi nje fuck off bashke me usan

  1. S
   Sara

   Viola eshte goce kinge...

   1. G
    Grand

    Oj zonje e nderuar! Faleminderit qe kembengul per Ballkanin! Por gjerat po ndryshojne! Europa po plaket edhe me tej! Burokracia dhe .... po i marrrin shpirtin! Po e kthejne ne dicka jo frymezuese! Ne keto kushte kur Rusia tallet me Makron dhe Dragi, eshte koha ti kthehemi djepit te historise boterore me histori 3 mije vjecare, me zhvillim natyror, etj. Eshte koha te krijohen Shtetet e Bashkuara te Mesdheut (USMED). Deti Mesdhe, Agje adriatik, etj jane nje plaforme fantastike per bashkepunim dhe kooperim. Duhet filluar ky projekt. Jo per inate te Europs, ajo, dmth vendet veriore mund te integrohen duke ruajtur identitetin e tyre. USM sigurishte do te jete e hapur ne muajt e veres per turizem dhe shumcka! Camon! Silleni njerezimin ne normalitet!

    1. N
     Naim Frashëri

     E kemi Humbur Besimin te Europa Vjeter Kurvë, Ne jemi ne ndryshim nga Ju ,Zemra e Europes, Mos Harro Skenderbeun,Gjergj Kastriotin, Fale Tij ,Ju Kurvat e BE-së gezoni keto kohera Sot, se do Flisnit Turqisht. Ju na Shkaterruat, Ishim mire kur ishim "keq". Ju na Ndate ,na Vodhet e na Poshtruat,se ishim te Vegjel. Ju te Vegjlit i Perdhunoni ,kjo eshte EU-ja e Pedofilise.

     1. K
      Kurva plake...qe nuk la jevgjit pa e shkerdhyer...

      Europa eshte mesuar tu jap dicka vetem jevgjiteve...grekeve....libanezve...algjerianeve...marokeneve...etj etj...llumi planetare....por nje dite do tju dale "nga hundet"....sapo ka filluar........

      1. r
       rrespekt per fjalet edhe pse realiteti s#

       nuk arrij te kuptoj se c'do te thone vertet kto Fjale te z. Cramon ! jane kto fjal ,qe vertet tregojn nji shqetesim te Politikanes Gjermane , duke par nga afer se cila eshte Politika e Vertete e BE-se vs Shqiperise (se MV s'eshte aspak nji Nation por nji Metafor NationeshArtificiale _ paVler ) dhe ngre Zerin ne drejtimin e duhur qe BE-ja te kthej syt ne Ballkanin Perendimore , apo jane thjesht shashka Politikanesh Europian , per te treguar se ne Europianet ,s'ju kemi harruar ju popujt e Ballkanit Perendimore dhe do vazhdojme Lojen me ju ,si bem 30-vjet me radhe , ku njiher del kjo pengese ,tjeter her nji tjeter , njiher del Bullgaria me Fytyre te Vrerosur ,tani doli Ukraina , neser do dali Bytha e Grekut Nudo ne Parlamentin Europian dhe do Fishkelleje kunder , pasneser do kerkoni qe Shqiperia te shndrohet ne Shtet Pederastesh etj etj pra - BE-ja mbetet Ajo qe ka qen ne Shekuj vs Shqiperise nji Gjarper Helmues ,prandaj shkofshi ne Djall me Politikat tuaja Satanike . - Nuk duam te behemi pjes e Sektit te Sataneve (SS_BE) . shkofshi nr Djall sa me pare te shpetoje Njerezimi

       Lini një Përgjigje