"Pushime në Greqi me 20 euro për 11 ditë": Grekët tallen me zakonet e serbëve në plazhe

20 Qershor 2022, 10:33Rajoni TEMA

"Pushime në Greqi me 20 euro për 11 ditë": Grekët

Stuhia mbi zakonet e turistëve nga Serbia gjatë pushimeve verore nuk po shuhet për të tretën ditë, shkruan Blic. Gjithçka nisi me njoftimin e Milovanit nga Uzhice, i cili pyeti nëse mund të kalonte një ditë në Greqi me 10 euro, për ta ndezur më tej historinë me pretendimin e një pensionisti nga Serbia, i cili tha se ka shpenzuar 20 euro për 11 ditë.

Kjo ka bërë që grupet greke në Facebook të ziejnë, duke shkruar për sjelljen e serbëve në bregdetin grek.

Sipas Blic, gjithçka nisi me një postim ku shkruhej se serbët sjellin speca nga shtëpia, me qëllim që të përgatisin hajvar në banesa teksa kanë ardhur për plazh.

“A keni dëgjuar për njerëz që kanë sjellë speca për të përgatitur hajvarin në Greqi për të shfrytëzuar rrymën në banesë? Nëse nuk keni dëgjuar, ja idetë tuaja të biznesit!”, ironizon greku.

Një komentues tjetër grek thotë:

“Shumë kohë më parë, me speca të blera në Maqedoni, e kanë marrë edhe gjyshen time për të përgatitur gjithçka derisa po laheshin në plazh”.

Këtyre komenteve iu është shtuar dhe një nga Mali i Zi.

“Kanë mbledhur fiq në anë të rrugës dhe me to kanë gatuar ëmbëlsira në hotel”, shkruan dikush nga vendi ku serbët shkojnë zakonisht për plazh, duke e patur dhe fqinj.

Kujtojmë se së fundi, serbët janë dyndur drejt plazheve shqiptare, duke i vlerësuar ato dhe në media. Jo vetëm plazhet por dhe çmimet dhe shërbimin.

Kështu, sezoni i vjetshëm u karakterizua nga realitete që në një hotel gjeje të akomoduar serbë e kosovarë bashkë. 

7 Komente

 1. a
  altin

  se kuptoj se cpune i prish nje greku se cfare ben nje turist persa kohe nuk shkel ligjet e vendit ku ka shkuar ,a thua se greket leku leter ,zot i madh ........e cuditshme sesi paragjykohen njerezit mbi bazen e te pasurit ose jo mundesi ...ku po shkon kjo bote ..... mos them edhe gje greqia eshte e mbivleresuar si ne cilesi akomodimi ashtu edhe ne cmime ..jane akoma me ato tavernat qe vijne era qen .....zero investime nga pronaret

  1. T
   Taulant

   Greket dhi e zgjebosur dhe bishtin perpjete. Nuk e di nese populli Grek ka standart me te lart jetese se Serbet sepse Serbia vitet e fundit eshte industrializuar shume .

   1. r
    realist

    O Taulant loqja , greku i ka te ardhurat per fryme dy fishi i Serbise dhe tre fishi i Turqise e Shqiperise .

    1. g
     grek suma

     ahahahahha mut qe te hash ti ne radhe te pare dhe cte lesh ti ta hane ata gfeket e tu te pasur me brek te grisura

   2. P
    Progon Pollogu

    U ngopën me harxhavellin serb. Në vitet e Jugosllavisë "socialiste", serbët lëshoheshin si vandalë nëpër marketet e Selanikut e të qyteteve tjera dhe "VJELSHIN" cka iu deshte shpirti. Këtë HAJNI të ORGANIZUAR sllave, shtypi grek e identifikonte me protagonistë të "ShKOLLËS VETADMINISTRATIVE JUGOSLLAVE të HAJNISË". Vëllazëria "ortodokse" me dashuri kuletrash të shprazëta.

    1. P
     Pollogasi

     DYNDJA e SLLAVËVE në ILIRI (në "Ballkanin" anakronik).

     1. P
      Pollogasi

      Si turist me "organizim" para do vitesh do bëja gjumin në "APARTAMENT" me standard "të Lartë" në KOS. Kishte edhe pishinë, por koteci i gjerë qelbej. Duhej të dilja natën e të zhvendoseja në një hotel me pastërti normale, 120 euro nata, muaji maj... Në restorane skandaloze... Kurrë më, më thoshte "korbi".

      Lini një Përgjigje