Rama viziton familjen e Thaçit në Brojë

18 Qershor 2022, 21:30Rajoni TEMA

Rama viziton familjen e Thaçit në Brojë

Të hënën e 20 qershorit do të mbahet mbledhja e dy qeverive shqiptare në Prishtinë, por kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, dhe një pjesë e ministrave do të vijnë në Kosovë një ditë më herët.

Vetë Rama ka në agjendë një varg vizitash, përfshirë edhe një në fshatin Burojë të Skenderajt.

Kryeministri shqiptar do të vizitojë familjen e ish-presidentit, ish-kryeministrit dhe ish-udhëheqësit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi.

Rama këtë vizitë e realizon tek familja e Thaçit, vetëm disa ditë pasi kishte vizituar vetë atë në Hagë, ku po mbahet në paraburgim nën akuzat e caktuara nga Prokurori Special i Gjykatës Speciale.

Ndërsa mbledhja e dy qeverie që mbahet të hënën, është vetëm mbledhja e radhës e organizimit që tashmë është kthyer në traditë.

Dy qeveritë, mblidhen çdo vit, në qytetet të ndryshme shqiptare, në Kosovë e në Shqipëri, dhe takohen kryeministrat e ministrat kokë më kokë, për të diskutuar rreth problemeve praktike që pengojnë jetën e përditshme të shtetasve të dy vendeve.

Prejse ka filluar organizimi janë nënshkruar dhjetëra marrëveshje në letër, por ka pasur kritika të vazhdueshme për realizimin e këtyre marrëveshjeve në terren.

13 Komente

 1. S
  Sara

  shume mire ben

  1. K
   Kalec Dega

   Thuhet se Gjyshi/a stergjyshi i Thaqit eshte serb. A eshte e vertete? ...Lideri Gamor gjithmone dallohet........per 'aktet e higjenes'....

   1. N
    Naim Frashëri

    Kalec ,per Ty thuher qe je Djali i Mixhes tend, E Vertet?

   2. D
    Durres.

    Bravo EDI RAMA koqevaret e derguan ne Hage Thacin . turku albin sebashku me anadollaken analfabete qefsere osmanli e shkaterruan kosoven.

   3. b
    bexheti

    Boll me keto mbledhje hipokkrizie, dihet mire se sa te jete ne krye te Kosoves ndyresira injorante Vjosa Osmani dhe hajvani Kurti nuk ka asnje progres vetem percarje dhe regres, armiqesia ka arritur kulmin dhe keta bejne shou....

    1. Y
     Ylli

     bexheti, ti ja rrosh topat( koqet) Albinit.Do ta mesh edge 11 vite Kryeminister.

     1. B
      Buda

      Thaci ka bere shume gabime ne karrieren e tij, por iniciativa per te arritur paqen dhe njohjen e shtetit te pavarur te Kosoves nga Serbia, me anen e korigjimit te kufijve Kosove -Serbi, ishte nje deshire e patriotizmit te tij te kulluar, pasi do te hapte rrugen paqesore te bashkimit te Kosoves me trungun ame -Shqiperine.

      1. F
       Fatosi-kosove

       Vetem njerezit e mdhej si Rama dijne ti nderojne ata qe duhet,por si do te reagon sali berisha, ska Pike dyshimi se do dali ne tv-n e tbirit dhe do te thot se ka shkuar me porosine e vuqiqit dhe kete do tja verteton edhe mender presednike osmanka dhe per kete sali berishe krimineli ka deshmitar kshilltarin spécial per siguri kombetare serbin fazlliq. Te lumt Edi Rama.

       1. I
        ILYRIA

        Miredita Fatos, per ke flet o Fatos....mos fol me per Njerez qe nuk ekzistojne.......harroje at Emer o Fatos se nuk i hyn ne pune as dreqit as t`birit..........Gjith te mirat o Fatos e mos harro....harroje nje here e pergjithmone at Emer....TUNG

       2. S
        Shefi 55

        Po mire mo ai nuka vajtur akoma ju thoni viziton. Tepoakten do te vizitoi , ne te ardhmen.

        1. F
         Fatosi-kosove

         O ilyria mos ndyj emrin "ilyria" sepse eshte turp, zhdukjen dhe harresen per te e kishte planprogram serbia dhe serbofilet si ti,kurse per ate qe ti thua se nuk ekziston siq duket ti paske shkuar hopa hopa ne bien tjeter andaj nuk e ditke se çfar ndodhe ne planète, sa per ta kujtuar edhe atje Ku ti jeton se edhe Skenderbeu ka mbi 5 shekuj qe nuk eshte fizikisht ne mesin tone por ai eshte heroi yne kombetar qe i ka futur tmerrin gjithe ballkanit, edhe sot vllaznit tu serbofil nuk mund te flejne te qete sepse ju shfaqet anderr, kurse ti edhe ne ate boten tende te pist perfito nga ajo qe Thaqi me shoke ta Kane krijuar, shtetin e pavarur enderr qindravjeqare e kosoves dhe shqiptareve ne pergjiithsi, e poashtu vazhdo te deshmohesh se je pjelle e shkaut qe urren luftetaret e lirise dhe kombin shqiptar, fatkeqesisht ti sje i vetem mjerisht.

         1. u
          uskania

          Pas Rames, do kujtohen edhe kosovaret.

          Lini një Përgjigje