Abazoviç zbulon detaje të reja nga projekti i urës së Bunës

18 Qershor 2022, 18:30Rajoni TEMA

Abazoviç zbulon detaje të reja nga projekti i urës së

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç publikoi detaje të reja nga projekti për ndërtimin e urës së Bunës.

Kjo e fundit pritet të lidhë Ulqinin me Velipojën.

Lajmi u bë i ditur nga kryeministri malazez përmes një postimi në median sociale “Facebook”.

Gjatësia totale e urës, shkruan Abazoviç, do të jetë 310 metra dhe diapazoni midis dy shtyllave mbështetëse do të jetë 139 metra.

Ura pritet të jetë 17 metër e gjerë, do të ketë dy korsi trafiku nga 3.75 metra secila, dy trotuare nga 2 metra secila dhe dy korsi biçikletash nga 1.25 metra secila.

Kjo urë do të lidhë 34 kilometër plazhe me rërë, të cilat vizitohen nga rreth 530 mijë turistë çdo vit, shkruan më tej kreu i qeverisë malazeze.

Sipas tij, distanca aktuale mes Ulqinit dhe Velipojës është 73 kilometra, ndërsa me ndërtimin e urës do të reduktohet në vetëm 1 kilometër.

Data e planifikuar e përfundimit të punimeve është muaji gusht i vitit 2024.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, së bashku me homologun e tij malazez ishin pjesëmarrës në prezantimin e projektit të urës së re Velipojë – Ulqin 10 ditë më parë.

Për Ramën, kjo urë do të jetë një simbol i bukur e domethënës i vizionit për t’u afruar gjithnjë e më shumë nën frymën e bashkëpunimit, integrimit dhe zhvillimit rajonal.

Projekti u prezantua nga Kreu i Fondit Shqiptar të Zhvillimit, Dritan Agolli.

Ai u shpreh se ura do të ketë segmentin lëvizës në mes, në mënyrë që të hapet për kalimin e anijeve të mëdha.

Dakordësimi fillestar për këtë projekt u bë në korrik të vitit të kaluar, ku dy qeveritë përcaktuan mjetet dhe buxhetet.

20 Komente

 1. F
  Fisnik

  Kjo urë po ndërtohet me një vonesë prej 1 (një) shekulli! Shqipëria është dashur të bashkëpunoj shumë më herët me Malin e Zi, Kroacinë, Greqinë dhe Kosovën për ndërtimin e autostradës përgjatë bregdetit. Kjo autostradë - ende e pa ndërtuar - do t'ia mundësonte diasporës që ta anashkaloi Serbinë. Por Edi Rama zgjodhi Serbinë për partner strategjikë duke lënë mënjanë shtetin e Gjukanoviqit properëndimor. Kjo shihet nga numri i takimeve dhe nga fakti se Gjukanoviqi nuk u thirr asnjëherë për vizitë në Shqipëri! Rama preferon Vuçiçin më parë se Gjukanoviqin!

  1. D
   Dardan

   Po per dhenderrin e Serbise, Sali Berishen, di gje ti Fisnik, se pse nuk e ndertoi uren e Ulqinit dhe Velipojes, por e shkaterroi Shqiperine per t'i ftohur krhet Kosoves qe te mos ngrihej per liri e pavaresi?!

   1. c
    cfar zhabash ka ky komb

    dardan. Ske qi ben gomarit dhe i bie samarit. Idjot dy thundrak.

    1. O
     O

     Saliu asht Mreti i Tan Shqiptarvet. Ne 97 ishim zilia e Zviceres. Nafta iu shit Serbvet se Sali Berisha asht Shqiptar i vertet. Kush asht kunder, asht anti-Shqipetar Rrofte Sali Birisha

   2. T
    Taulant

    Me vonese, me vonese, por me mire vone se kurre. Eshte Rama qe me vizionin e tij, kerkon te stabilizoje rajonin per nje paqe te qendrueshme dhe gjitheperfshirese. Eshte normale qe me shume perpjekje te behen me serbine se eshte shtet me 7 milion, ndersa Gjukanovici as 600 mije. Uroj me gjithe zemer qe nisma e Ballkanit te Hapur te bashkoje popujt dhe te rise mireqenien e tyre.

    1. B
     Bisha NANO

     NE QOFTESE VERTET DO BEHET REALITET KY PROJEKT, DO JETE NJE URE LIDHSE PER SHQIPTARET E DY ANEVE TE KUFIRIT…

     1. M
      Moisi Golemi

      Unë them se Rama preferon tët'ëmë, përpara këtyre -viçave.

      1. S
       Spak

       Vetem Fisnik nuk je! Fisniket nuk perdorin kete lloj Gjuhe Shqipe! Berishist? Po!

      2. c
       c..

       aman more FISNIK.si nuk thate nje fjale me vend .Me qe duhej bere me pare ta bente Sala

       1. F
        Fjala

        Ti nuk je fisnik por cinik keshtu si shprehesh pa argument; kisha deshire te shprehesha per uren se eshte nje projekt i madh shpirteror dhe fizik, por ma prishi humorin ciniku.

        1. T
         Tajari

         Pyesni më së pari Sërbin Berisha perpara se te filloni ndertimin…..

         1. s
          specialisti

          O Fisnik Sa i politizuar qe je. Cfare lidhje ka me Serbine kjo ure / Ajo lidh Ulqinin me Velipojen. Mos trego prralla e idiotizma

          1. P
           Parruca

           Po mire mo Fisnik, c’fare po ben Albini per Kosoven, qe shihni se c’fare po ben Rama? Albini qe do na bashkonte 2 shtetet i ka percare si kurre me pare. Albini e ka varsuar Kosoven si asnje here nga Serbia. Se fundmi dhe sistemi energjitik i Kosoves do behet 100% i varur nga Serbia. Dhe se cfare do te thote varesi energjitike jemi duke e pare ne Ukraine, ku BE-ja nga njera ane i dergon arme Ukraines nga ana tjeter eshte e kapur nga ko*et prej Rusise sepse eshte totalisht e varur nga gazi i saj. Paçi fat ne jete ju te Kosoves, sepse RSH eshte shtet prej 110 vitesh dhe askush nuk ve ne dyshim ekzistencen apo kufinjte e saj. Ndersa Kosova eshte akoma e diskutueshme. Sot eshte por neser mund ta coptojne.

           1. T
            Tigri

            Ai që anashkalon Dardanin mund të jet shqiptar vetëm me emër.Pa Dardani nuk do të ketë Arberi.Albini po bënë aq sa po mundet ,Albini i takon gjenerates së re është realist është i vendosur , nuk është tradhtar deri më sotë nuk është i korruptuar .Shtrohet pytja qfar bëjn Shqiptarët në gjitha anët e kufijve për trojet mijëvjrqare ?

               1. A
                Atdhetari

                Saliu asht biri i Gjukanovicit pra asht 100 serb . Ai e shkaterroj Sqiperine. Prandaj asht non grata nga Amerika . Shume shpete do perfundoj ne hekurat e dretesise.

                1. B
                 Bequa

                 Qe kur paska filluar FShZh te beje studime te ketij niveli?! Pasi i ka bere lemsh (ne gjuhen popullore i thone "i ka bere m****") ato qe ka projektuar dhe me pas ka ndertuar, tani na merrka persiper edhe vepra te tilla. O tempora, o mores! Cudira alla shqiptarce!

                 Lini një Përgjigje