Zyrtari i lartë i SHBA: Përkrahim nismën e “Ballkanit të hapur”

17 Qershor 2022, 19:59Rajoni TEMA

Zyrtari i lartë i SHBA: Përkrahim nismën e “Ballkanit

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, konfirmoi mbështetjen për nismën rajonale Ballkani i Hapur.

Ai kërkoi sërish përfshirjen e të gjitha vendeve të rajonit dhe integrimin e tyre për në Bashkimin Europian.

 “Përkrahim të gjitha tregjet, Ballkani i Hapur përderisa është i fokusuar në integrimin Europian, do të jetë i hapur për të gjitha vendet. 

70 për qind e ekonomisë së Ballkanit është e lidhur me Europën, ndërsa pjesa tjetër është po ashtu e lidhur me rajonin. Këto dy procese duhet të marrin pjesë në të njëjtën kornizë”, tha ai.

Escobar shtoi se “Ballkani i Hapur nuk është e vetmja iniciativë që e përkrahim, ne i përkrahim të gjitha iniciativat tjera që na bashkojnë.”

5 Komente

 1. V
  Vito mashtruesi, shoku i Nikos

  Po me cmimin e naftes 270 leke per liter je dakort ? Kush vjedh fukarane eshte legen.

  1. i
   ilir

   Menyre interesante per ta shvleftesuar si nisem...perkrahim cdo nisem qe con ne Europe....

   1. R
    Roberto

    Ca thu mor budalla a je ne metro ti apo jo. Po Albin Kurtin Carderin e Kosoves e njeh ti apo jo??? Ku pjerdh Albini per ty mo Eskobar i Ballkanit.Hahhaahhah. Po tani si do thote Albini??? Do nxjerre ndonje arsye apo do shkoje te ulet ne gjunje dhe t'ju a marre ne goje me radhe te gjithve???? Eeeeee o Albin Pickellonja. Ne me buke e ti me gure. Ul koken o tutkall se ta kam thene qe nuk e ke te gjate ne ate post o loqja i Vetvendosjes.

    1. Çuçi

     … Brenda kornizes europiane… dmth ka dyshime qe po del nga Europa. Eh mor Ed bythqimi ke te drejte se nuk ka opozite te ta qije çte mban pragu.

     1. T
      Taras Bulba

      Cmimet jane ritur ne te gjithe boten ,para 6 muajsh e kishim benzinen $2.50 gallonin sot e kemi $ 5 pa pershtrim cdo gje

      Lini një Përgjigje