Sinjale pozitive për liberalizimin e vizave me Kosovën, BE vendos më 23 qershor

16 Qershor 2022, 19:48Rajoni TEMA

Sinjale pozitive për liberalizimin e vizave me Kosovën, BE vendos

Ministria e jashtme e Francës konfirmon që mundësia për liberalizimin e vizave për Kosovën do të diskutohet ne samitin mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, më 23 qershor.

Mediat në Kosovë citojnë disa burime diplomatike të BE-së që thonë se Franca, e cila ka mbajtur qëndrim kundër liberalizimit, ka dhënë sinjale se pas zgjedhjeve parlamentare që do të mbahen më 19 qershor, “mund të mos e kundërshtojë më vendimin për liberalizimin e vizave për Kosovën”.

Kujtojmë që Parlamenti Europian të martën i ka bërë thirrje Këshillit të BE-së që urgjentisht të marrë vendimin për liberalizimin e vizave.

Kosova është i vetmi shtet në rajonin tonë që vazhdon të ketë regjim vizash për zonën Shengen të Bashkimit Europian.

Lini një Përgjigje