Delegacioni shqiptar në OKB: Mosndëshkimi për krimet e kryera në Kosovë nuk duhet të tolerohet

19 Qershor 2022, 16:23Rajoni TEMA

Delegacioni shqiptar në OKB: Mosndëshkimi për krimet e kryera

Delegacioni shqiptar në Kombet e Bashkuara ka përsëritur thirrjet për mostolerim ndaj mungesës së ndëshkimit për krimet e “tmerrshme” të kryera në Kosovë, Bosnjë dhe Hercegovinë dhe kudo.

Kjo, në Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës Seksuale në Konflikt.

“Në Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës Seksuale në Konflikt, Shqipëria rinovon thirrjen për më shumë dhe përpjekje të qëndrueshme për të çrrënjosur dhunën seksuale të lidhur me konfliktin. Mosndëshkimi për krime të tilla të tmerrshme të kryera në Kosovë, BiH dhe kudo nuk duhet të tolerohet kurrë”, shkruan delegacioni shqiptar në Twitter.

Kujtojmë që prej 1 qershorit, Shqipëria kryeson Presidencën e Këshillit të Sigurimit pranë OKB-së.

Shqipëria do të jetë në krye të këtij organi ndërkombëtar deri më 1 korrik.

Një prej fushatave të saj, të nismëtuara edhe nga kryeministri i Shqipërisë Edi Rama është “llogaridhënia”.

Misioni shqiptar do të bëjë thirrje për veprim dhe marrje të përgjegjësisë.

Krijimi i mekanizmave efektivë të llogaridhënies kërkon, që në fillim, pjesëmarrje dhe përfshirje të gjerë të të gjithë aktorëve.

2 Komente

 1. P
  Papi

  Palaço e te pafytyre tradhtar... Ceshte ky rinovim pa pasur me pare nje akuze per krime??? Kur u kryen maskrat ne kosove ndaj shqiptareve c'beri shteti shqiptar deri sot ?? se nuk me rezulton te kete ngritur nje akuze per krime lufte ne okb Pra per cfare rinovimi behet fjale

  1. h
   hajdari

   ik mor loqe serbe!

  Lini një Përgjigje