Qeveria greke do kompensojë qytetarët për të përballuar çmimet e karburanteve

19 Qershor 2022, 14:49Rajoni TEMA

Qeveria greke do kompensojë qytetarët për të përballuar

Qytetarët e Greqisë, të cilët janë në vështirësi financiare nga të gjitha anët, janë në pritje të njoftimeve për kompensim nga qeveria.

Konkretisht, rreth mesjavës së ardhshme ata do të njoftohen për ndërhyrjen e qeverisë për të përballuar rritjen e çmimeve të karburanteve dhe skema e kompensimit do të zbatohet nga 1 korriku deri në fund të shtatorit.

Sipas zyrtarëve të qeverisë, masa do të merret në raport me ndërhyrjen e mëparshme për sa i përket numrit të përfituesve ashtu edhe për shumat që ata do të marrin. Madje, ministri i Financave, Kristos Staikoras, duke folur për SKAI-n, për kartën e karburantit deklaroi se “po mendohet të japë më shumë para dhe të zgjerojë kriteret e të ardhurave”.


Rruga për një paketë të re u hap pas publikimit të të dhënave për ekzekutimin e buxhetit, të mërkurën e kaluar, të cilat tregojnë një tejkalim të ndjeshëm të objektivit për të ardhurat tatimore, shkruan Zougla.

Në të njëjtën kohë, parashikimi për muajt në vijim për sa i përket të ardhurave të qeverisë është veçanërisht pozitiv, sepse ecuria e turizmit pritet  të jetë pozitive.

Në mënyrë të detajuar, paketa e re e masave për karburantet parashikon:


Do të zgjasë tre muaj. Ai do të jetë i vlefshëm nga data 1 korrik dhe do të përfundojë më 30 shtator.
Për naftën subvencioni do të vazhdojë t’i jepet pompës dhe ndoshta do të jetë më i lartë se sot.
Pas shumë kohësh, çmimet e “arit të zi” ranë ndjeshëm dhe nga 124 euro të mërkurën, ishin pak më shumë se 113 dollarë për fuçi.

6 Komente

 1. A
  Antiturku

  Si ka mundesi , turkoshaket shqiptare (demo me shoke) , thone Greqia eshte borxh deri ne qafe ?

  1. H
   Hahahahaha

   Shkojn gjermanet ne pune dhe paguajn futurat e juaja....drita..uji dhe tani...karburantin....deri sa te shkojn..."thika" ne palce....pastaj do tju shkerdhejn cfare ju mban ai prag ponto-jevgjit....neqoftese nuk keni paguar borxhin....nuk ka gje te perjetshme....jevgjiti mou nga Korca....apo fshatare Vurgu..apo idiot nga Bregu nga do qe te jesh....kokrra e caracit....

   1. U
    Undefined

    Thuhet eshte ne borxh....deri ne fyt...e jo ne qafe...o kolon...shko meso shqip se na e bastarduat kete gjuhe o kelysh anadollakesh....cmenduri

   2. g
    gramozi

    Ketij "antiturkut" me siguri turqit do ti kene q*ire motren..... Shiko cfar ndime te dhane turqit te termeti dhe pantemia o shpellar injorant.

    1. A
     Antiturku

     O turq te felliqur , po nuk ju vjen mare qe lavderoni dhe mburrni turkun qe na la 5 shekuj mbrapa botes ? Sa per te shkerdhyer , ai ka shkerdhyer hanemet tuaja , madje e gjithe Shqiperia e Mesme eshte e mbushur me ish nizame turq , te martuar me hanemet shqiptare te konvertuara . Turqia eshte sinonim i prapambetjes , obskurantizmit dhe moszhvillimit . Vendet qe otomanet pushtuan , jane akoma sot vendet me te pa zhvilluara te Evropes .

    2. I
     Idrejti

     Gabelet e Azise se Vogel shesin pordhe me leket e Perendimit.

     Lini një Përgjigje