Zbardhet strategjia: Rama do dorëzojë në Strasburg rezolutën kundër raportit të Marty për Hashim Thaçin

20 Qershor 2022, 16:45Rajoni TEMA

Zbardhet strategjia: Rama do dorëzojë në Strasburg rezolutën

Kryeministri shqiptar Edi Rama tha se Shqipëria po përgatit një rezolutë kundër raportit të vitit 2010 që akuzonte ish-presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, për krime lufte që do t’i dorëzohet Këshillit të Evropës.

Gjatë një takimi të përbashkët të hënën në Prishtinë mes qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë, kryeministri Edi Rama tha se do të paraqesë personalisht një raport në Këshillin e Evropës në Strasburg që po përgatitet në parlamentin e Shqipërisë për të pyetur raportin e Dick Marty-t dhe atë që ai pretendonte se ishte ndikimi rus.

Raporti i raportuesit zviceran për Këshillin e Evropës në vitin 2010 akuzoi liderët e luftës për pavarësinë e Kosovës për krime lufte dhe trafik organesh dhe luajti një rol të drejtpërdrejtë në arrestimin e mëvonshëm të ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe të tjerëve.

“Ne po përgatisim një rezolutë në parlamentin shqiptar dhe unë personalisht do të shkoj në Strasburg, në rastin e parë, shpresoj në shtator, t’i drejtohem Këshillit të Evropës për një fakt që po bëhet gjithnjë e më shqetësues në këndvështrimin tim dhe këndvështrimi ynë, që është pabaza totale e raportit të Dick Marty-t si dhe ndikimi rus në këtë përrallë të një shtëpie të verdhë dhe trafikut të organeve”, u tha Rama gazetarëve.

Rama e vizitoi ish-presidentin Thaçi në maj në burgun e Hagës, ku ai pret gjykimin për akuzat për krime lufte të përfshira në raport, dhe bëri një vizitë te familja e Thaçit në fshatin e tij të lindjes, Buroje të komunës së Skenderajt/Srbica.

Më 9 qershor, Gjykata e Specializuar e Dhomës së Kosovës për krimet e luftës në Hagë ia zgjati paraburgimin ish-presidentit të Kosovës dhe ish-kryeparlamentarit Kadri Veseli, duke përmendur shqetësimet se ata mund të arratiseshin ose të ndërhynin te dëshmitarët.

Thaçi ishte drejtor politik i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, UÇK, dhe u bë president i Kosovës në periudhën e pasluftës.

Veseli ishte shef i shërbimit informativ të UÇK-së dhe më vonë u bë kryetar i Kuvendit. Ai ishte lider i Partisë Demokratike të Kosovës në opozitë, PDK, në kohën e arrestimit.

Dy politikanët tashmë presin gjykimin për akuzat për krime lufte së bashku me dy ish-bashkëluftëtarët e tyre, gjithashtu figura të rëndësishme politike në Kosovë kreun e grupit parlamentar të partisë Vetëvendosje, Rexhep Selimi dhe kryetarin e këshillit kombëtar të Partia Nisma Socialdemokrate NISMA, Jakup Krasniqi.

Thaçi, Veseli, Selimi dhe Krasniqi akuzohen se janë përgjegjës për krimet e kryera në luftën e pavarësisë së Kosovës kundër Serbisë në fund të viteve 1990 kundër qindra civilëve dhe joluftëtarëve.

Shumica e krimeve të supozuara janë kryer në qendrat e paraburgimit në 17 komuna në Kosovë dhe dy rrethe të Shqipërisë, Kukës dhe Has.

Dhomat e Specializuara të Kosovës u krijuan për të gjykuar krimet që dyshohet se janë kryer gjatë dhe menjëherë pas luftës së Kosovës nga viti 1998 deri në vitin 2000. Ato janë pjesë e sistemit gjyqësor të Kosovës, por të vendosura në Holandë dhe me personel ndërkombëtar.

Ato u krijuan nën presionin e aleatëve perëndimorë të Kosovës, të cilët kishin frikë se sistemi i drejtësisë së Kosovës nuk ishte mjaftueshëm i fuqishëm për të gjykuar rastet e UÇK-së dhe për të mbrojtur dëshmitarët nga ndërhyrja dhe janë shumë të zemëruar në Kosovë.

Shumë shqiptarë të Kosovës e shohin gjykatën si një fyerje për luftën e UÇK-së për çlirimin nga sundimi serb. /BalkanInsight/

4 Komente

 1. M
  Me ne fund nji hap drejt Dinjitetit Kombetare

  Shyqyre mor Zot ,qe me ne funde u kujtua dikush te bej ate qe duhej bere kohe me pare kundra Mashtrimeve Monstruoze te Europes Demokratike ,te cilat jane me te poshtra se mashtrimet e Djallit vet . Me mir vone se Kurr . Dik Martin kerkoj te shndroje Agresorin ne Viktime dhe Viktimen ne Agresore .Kjo eshte Politika e Europes ashtu ka qen ne shekuj . Krimineli na shitet her si Viktime e her sikur ben Drejtesi . Jane genetikishte rrace Krimineli,paShpirt Njeriu edhe pse duken si Njerez nga jashte e fizionomia ,brenda jane me te ndyre e kriminela se vet Djalli .

  1. J
   Jorgo

   ju lumte, boll me, me shpinen e kerrusur...

   1. E
    ERTV

    O artist, merru dhe me LUL-in (shokun tat). Se ai ishte ndihmës i Dik Martit në ato kohë. Ai i bëri letrat dhe dosjet. Dhe më vonë e importoi Saleh-u për dy arsye, E para se "i shërbeu" mirë Argitën në KS dhe e dyta për t'a shpallur yll në ngjitje. Po ashtu më vonë është e provuar sponsorizimi dhe pagesat për lobime ne usa me paratë ruse. Me këta merru më përpara ti o artist. Se Shqipëria të keqen nga mren e ka dhe ka pas. Dhe Mqs/ Nqs ti nuk merresh me ta. Për rrjedhojë ti je ose palë me ata, ose ti i mban aty ku janë (se të duhen) për çimentimin e pushtetit tënd personal..

    1. H
     Historia nuk ndyshohet

     Ish agjentet e atëhershëm dhe tash të tronditur nën aktin e tradhtisë janë ri zgjuar dhe po shërbejnë regjimit serb- rus, ati të Dick Martit dhe tjerëve. Të gjithë këta antikombëtar po bëjnë çmos duke shpifur dhe denoncuar Çlirimtaret e Kosovës - UÇK përkatësisht udhëheqësit e lavdishëm të saj por indirekt edhe NATO-n. Këta brejtësit e imtë deri te shërbëtorët e lartë të UNMIK – EULEX – UDB, BIA etj. me këta të tashmit në Kosovë pro serb rusë, pseudo analist që luftojnë kundër interesit të kombit dhe bashkimit kombëtar dhe vlerave të luftës legjendare. e kritizer të smuar por provojnë ta rikthejnë hsitorinë dhe Kosovën nën Serbi. Z. KM. Rama vazhdije rrugën për të ndihmuar pastërtin e luftës çlirimtare kombëtare duke u ofruar të vërtetën dhe lavdinë e luftëtarëve. Jetë të gjatë, je krenari kombëtare, le të lehin qentë TI vazhdo kështu dhe nxirre kombin faqebardhë para historisë nga histerikët shpirtshitur.

     Lini një Përgjigje