Post-takimi, Albin Kurti: Nuk duhet ta matim suksesin me njëri-tjetrin Shqipëri-Kosovë

20 Qershor 2022, 16:48Rajoni TEMA

Post-takimi, Albin Kurti: Nuk duhet ta matim suksesin me njëri-tjetrin

Kryeministri Albin Kurti pas një dite që kaloi me kryeministrin shqiptar Edi Rama dhe kabinetin e tij qeveritar, thotë se nuk duhet të maten me njëri-tjetrin. Po ashtu, thotë se shqiptarët duhet të kenë më shumë bashkërendim në politikën e rajonit dhe të jashtmen.

Në fund të ditës, Kryeministri Kurti ka përmbledhur ato që u diskutuan mes dy qeverive.

“Sot zhvilluam takimin e 8-të të përbashkët qeveritar me Shqipërinë për të vlerësuar përparimin që kemi arritur dhe për të nënshkruar marrëveshje të reja në fushat e arsimit, shëndetësisë, rinisë, energjisë, transportit, bujqësisë, si dhe heqjen e kufizimeve kufitare”, ka shkruar Kurti në Tëtter.

Kryeministri i Kosovës beson se shqiptarët nuk kanë qenë asnjëherë më mirë dhe thotë se “nuk duhet ta masim suksesin tonë me njëri-tjetrin”. Megjithatë, ai thotë se duhet të ketë më shumë bashkëpunim. Veçon politikën në rajon dhe politikën e jashtme.

“Shqiptarët sot jetojnë më mirë se kurdoherë. Por, ne nuk duhet të matim suksesin tonë me njëri-tjetrin, por të garojmë me botën. Na duhet më shumë unitet mes nesh dhe më shumë bashkërendim në politikën rajonale dhe të jashtme”, ka shkruar Kurti.

“Padyshim që historia do të na gjykojë neve për mënyrën se si e shfrytëzojmë këtë mundësi historike”, thuhet në fund të postimit të tij.

2 Komente

 1. V
  Visi nga Tirana.

  Albin Kurti pasi garoi kunder Rames per ti marre pushtetin ne Shqiperi, me ne fund ka nderuar stategji. Ai do garoje me boten. Pra ai do kandidatoje si Presidhent i SHBA. Me njeri idjot dhe demagog se ky nuk ka. Ndoshta Sali Berisha eshte i vetmi konkurent me Albinin ne vepren e tyre "madhore".

  1. n
   namiku

   Hipokrizia e Kurtit eshte e dukshme, te dy vendet jane ne fazen me te larte te urrejtjes..... A ka poshtersi dhe armiqesi me te madhe se ajo qe beri pak dite me pare injorantja e trashe Vjosa Osmani. Kete armiqesi ka dhe Kurti se ne nje linje jane kundra Edi Rames.

   Lini një Përgjigje