Vuçiç: Nuk do ta firmos kurrë pavarësinë e Kosovës

11 Mars 2023, 20:10Rajoni TEMA

Vuçiç: Nuk do ta firmos kurrë pavarësinë e

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç thotë se nuk do ta firmosë kurrë pavarësinë e Kosovës.

Në një tubim me qytetarë të Vranjës, ai tha se nuk do të ketë njohje as “de fakto” dhe as “de jure” të Kosovës.

“Unë e di se për çfarë jam betuar mbi Kushtetutën e Serbisë dhe Ungjill. Nuk ka dorëzim dhe ne nuk do ta nënshkruajmë pavarësinë e Kosovës”, ka thënë Vuçiç.

Ai tha se pozicioni aktual i Serbisë është mjaft i vështirë për shkak të ndryshimeve të gjeopolitkës.

6 Komente

 1. D
  Dorian Stefani

  Mos u bej trim...do ta firmosesh se e do SHBA

  1. L
   Lexuesi i irrituar

   Athere firmos doreheden ...!

   1. P
    Pesimisti

    Shprehje te tilla jane kryesisht per konsum te brendshem ne Serbi. Nderkohe jane edhe “karrem” per spiunet e tij ne Kosove qe te merren me llafet e Vuciqit dhe jo me strategjine e perendimit. Shume bukur Kurti psh mund te thote qe nuk do bisedoje me Vuciqin sepse ai nuk eshte per njohje reciproke. Deri me sot kjo demagogji ka punuar bukur per Vuciqin. Kurti ne vend te merrej me Evropen i “ka treguar vendin Vuciqit”. Ne Kosove trushpelaret e Kurtit kane bertitur me entuziazem: Nrrofte Albini Kingu i Shqiperise qe i “ciu nonen Vuciqit”! Deri me sot ka qene perendimi qe na ka mbrojtur nga Albini. Vertete na ka mbrojtur nga Albini por a do na mbroje nga idjotizmi yne kolektiv? Veshtire, shume veshtire! Idjotet nga Kosova jane te organizuar dhe nuk mendojne secili me koken e vet. Kjo eshte fatkeqesi kur shikon se si edhe idjotet ne Shqiperi kane formular shoqaten e “luftetareve kunder Amerikes” te udhehequr nga Saliu, ky trim e kaluar trim it!!!!

    1. K
     Kujt i duhet Firma e ktij Kllouni Pordhac !

     E firmos ose se firmos Krimineli Serb ,Pamvaresine e Kosoves kur dihet se kush eshte Serbia per Ballkanin e Shqiptaret , kjo nuk ka te bej aspak me ate se Kosova eshte Shtet . Ktyre te perkedhelurve Serb nga Kurva Plake ,qe si Mesjetare dalin me simbole Fetare ne Medie etj per ti Ferkuar Bolet _Prifterinjve Pedofil te BE-s dhe ja ngrejne perpjet , edhe me gojoret e tyre , tregojne qarte pafytresine Njerzore se si me cilat Metoda kerkojn te Ndersejne Europen kunder Shqiptareve ,gjasme Serbet kty Kriminele te Ballkanit , jane duke mbrojtur Kristerimin (hah ha ha ) - naive-shejtan -budallenjt serb , kta fodulle e njerez te pashpirt , e kan mashtrimin dhe krimin ne gjake ! Kosoves do i hane mutin qe nga ky i gjati ne krye. Ngrefenb serbet sepse shqiptaret i c'aramtosi Bota e Kurvit aleate dhe Kurva Plake i ndroj Flamurin ,per me i ndryshuar Identitet . Por le ta dijne : Zoterinj Fashiste Europian dhe Hienat kriminale te Serbise gaboni rende .Kosova ka qen eshte e do jet Shqiperi .

     1. H
      Hordhia e ndyre e Sali Rrumpalles

      Vuçiçi është Saliu i Serbisë. Vuçiç, Sali Karachiç, aty aty janë. Të vjen per të qeshur kur dëgjon idiotesirat e rrumpallave te Saliut dhe Albin Kurtit we shajne Edi Ramën si "vllau i Vuçiçit". Debilat kujtojne se Ballkani i Hapur është shpikje e Ramës. Ha ha ha ha Ballkani i Hapur është direktive amerikane, pjesë e luftes gjeopolitike të SHBA, per të hequr Serbinë nga kthetrat e Rusisë. Prandaj ftohet Serbia ne keto nisma politike, dhe Rama bën gjithshka per ta mbajtur aty. Urdhera nga Vëllai i Madh Amerikan. Ketu nuk ka rendesi nëse Rama e meriton apo jo të jetë kryeminister. Është totalisht tjeter gjë. Në situaten që ndodhemi ne Shqipëri, Rama nuk ka kundershtarë. Kë doni ju që të rrezojë Ramen nga pushteti? Saliun, Metën, Kryemadhin, Vasilin, Alibeajn, Bashën, apo të madhin dhe fantastikun Aldo Bumçi? Duhet të jesh idiot të mos e kuptosh qe Ramës i ka rënë Llotaria Amerikane të jetë kryeminister. Të tjerat jane fjalë kot. Por ne nuk po flasim per kete. Po flasim per Vuçiçin dhe vellain e tij Sali Karaxhiçin. Ndersa Albin Kurti? Mendon qe Albin Kurti ka gjithashtu fatin e Rames. Kundershtarë e tij ne Kosovë jane të dobet para tij, dhe si ka shansin qe është kryeminister, njesoj si Rama. I duam apo nuk i duam ne Ramen dhe Kurtin, këta nuk ka kush t'i heqë. Çdo fjalë tjeter është "hajt se folim". Ose nga ato me rigon.

      1. F
       Flamur Struga

       Eshte metode e vjeter kjo qe e thote ky gjelat,nuk eshte ndonje resi e re qe bota perparimtare te kete kujdes.Edhe ne 1999 ne Kumanove ja keshtu (sic kam lexuar ndigjuar)bisha e terbuar sllave,si derri ne batak ,thoshte Jo ,por cfare ndodhi?ajo dihet boterisht se e nenshkruajten kapitullimin e merituar.Keto reklama qe i bejne rusoserbet,e vertetojne me se miri nga njerez me reputacion qe fjala e tyre ka peshe dhe vulos per nje proces shum te nderlikuar qe e kane mundesuar edhe vet ata.Republika e Kosoves ,gjithmone ne shekuj ka qen paqesore ,kurr nuk ka marr ndonje sulm ndaj ndonje fqinji ,perkundrazi,jane ata barbaret te cilet kane aneksuar tokat tona.Me dhimbje kujtojme demarkacionin ,i cili e demtoj e zvogeloj siperfaqen tokesore te Kosoves martire ,si nga (maqedonet ,ashtu edhe nga malazezet ne ekstrem]Kosova jone eshte e pasur me pasuri te cmuara tokesore ne thesare nentokesore ,ne nuk kemi nevoj qe nga armiku shekullor te kerkojme lemoshe ,jane bisha kulcedra e pabese.thjesht te jetojme ne paqe si(qingji dhe hiena)se historia e ka vertetuar gjenin karakterin e cmendur sllav.Eshte merita e mbare kombit tone .qe eshte ndergjegjesuar per tu bere nje grusht gjithmone per lirine pavaresine integritetin e RK dhe popullit shqiptar.Ne kete drejtim,duhet te falenderojme aleatet tane besnik SHBA,Angli,Gjermani dhe Qeverine aktuale ashtu sic beri UCK-eja shpejtim dhe ate qe nuk e sollen shekujt,e realizuan bijt bijat me te mire te Kosoves dhe mbare trojeve tona martire.Historia e kaluara na bejn ne si komb qe te mendojme nga Tivari,Nishi Preveza per te qen edhe shpirti i herojve te popullit tone i gezuar.Ne do te triumfojme ????????????

       Lini një Përgjigje