Ajri i ndotur shkakton kancer tek jo-duhanpirësit, thonë studimet

12 Shtator 2022, 09:22Shëndeti TEMA

Ajri i ndotur shkakton kancer tek jo-duhanpirësit, thonë studimet

Ajri i ndotur shkakton kancer të mushkërive tek jo duhanpirësit, sipas një studimi shkencor të publikuar këtë javë, raportoi BBC.

Shkencëtarët kanë njoftuar se kanë identifikuar mekanizmin përmes të cilit ndotja e ajrit shkakton kancerin e mushkërive te jo duhanpirësit.

Hulumtimi u prezantua nga Charles Swanton nga Instituti britanik “Francis Crick” në konferencën vjetore të Shoqatës Evropiane për Onkologjinë Mjekësore në Paris, e cila ende nuk është botuar në një revistë të vlerësuar nga kolegët.

Hulumtimet kanë ilustruar rrezikun për shëndetin e shkaktuar nga grimcat e vogla të prodhuara nga djegia e lëndëve djegëse fosile.

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se mutacionet e ADN-së mund të jenë të pranishme pa shkaktuar kancer dhe se shumica e substancave kancerogjene nga mjedisi nuk shkaktojnë mutacione, dhe të fundit e kanë lidhur drejtpërdrejt ndotjen e ajrit me shfaqjen e kancerit te joduhanpirësit, theksoi Swanton.

Një ekip hulumtues nga Instituti Francis Crick dhe University College London analizoi të dhënat shëndetësore të më shumë se 460 mijë njerëzve në Angli, Korenë e Jugut dhe Tajvan dhe zbuloi se ekspozimi ndaj grimcave të imëta të ndotjes, me diametër më të vogël se 2.5 mikron, çoi në një rrezik në rritje nga mutacione në gjenin EGFR, i cili lidhet me kancerin e mushkërive.

Pothuajse 250 mostra të indeve të mushkërive njerëzore, të cilat kurrë nuk ishin ekspozuar ndaj kancerogjenëve nga pirja e duhanit ose ndotja e rëndë, u analizuan dhe u zbuluan mutacione të ADN-së në gjenet që lidhen me kancerin e mushkërive.

1 Komente

  1. B
    Baliu

    Prandaj pini duhan qe te jeni me rezistent ndaj ajrit te ndotur!!!

    Lini një Përgjigje