Ministria e Shëndetësisë: 761 testime, 155 qytetarë të infektuar, asnjë humbje jete dhe 196 të shëruar në 24 orët e fundit

9 Shtator 2022, 17:29Shëndeti TEMA

Ministria e Shëndetësisë: 761 testime, 155 qytetarë të

Ministria e Shëndetësisë i bën sërisht thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, veçanërisht në këtë periudhë të afrimit të vjeshtës, për të kufizuar rrezikun e përhapjes së infeksionit.

Vaksinimi anticovid kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 761 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 155 qytetarë, në këto bashki:

49 në Tiranë, 9 në Fier, 8 në Vlorë, nga 7 Lushnje, Mallakastër, 6 Shkodër, Krujë, nga 4 Lezhë, Durrës, Roskovec, Divjakë, Korçë, Dimal, Elbasan, Peqin, Gramsh, 3 në Gjirokastër, nga 2 Pukë, Kamëz, Patos, Himarë, Sarandë, Delvinë, Kolonjë, nga 1 Mirditë, Kurbin, Vlorë, Dibër, Selenicë, Libohovë, Përmet, Pogradec, Skrapar, Polican.

Janë 1,657 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 16 pacientë. Në 24 orët e fundit asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 196 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 324,455 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (9 Shtator 2022)
Raste të reja ditore 155
Të shëruar në 24 orë 196
Të shtruar në spitale 16
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 761

Testime totale 1,969,220
Raste pozitive 329,696
Raste të shëruara 324,455
Raste Aktive 1,657
Humbje jete 3,584

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 741
Shkodër 163
Fier 156
Elbasan 140
Durrës 123
Vlorë 92
Korçë 74

Gjirokastër 52
Berat 45
Dibër 38
Lezhë 32
Kukës 1

Lini një Përgjigje