Kina miraton vaksinën anti-Covid nga hunda

5 Shtator 2022, 17:16Shëndeti TEMA

Kina miraton vaksinën anti-Covid nga hunda

Kina është bërë vendi i parë që ka miratuar një vaksinë kundër koronavirusit që merret nga hunda.


Prodhuar nga CanSino, vaksina ka përbërës të ngjashëm me atë që injektohet dhe përdorur një adenovirus të padëmshëm si bartës për kodin gjenetik që i mëson trupit se si të luftojë Covid-in.

Sipas kompanisë, Convidecia Air mund të sigurojë mbrojtje të mirë që me spërkatjen e saj të parë.


Administrata Kombëtare e Produkteve Mjekësore të Kinës i dha miratimin CanSino që vaksina e saj me spraj të përdoret si një dozë përforcuese.

Lini një Përgjigje