"Merret pa u vënë re", varianti i ri i koronës mund t'ju infektojë çdo muaj sipas ekspertëve

29 Gusht 2022, 21:50Shëndeti TEMA

"Merret pa u vënë re", varianti i ri i koronës mund

Ekspertët e shëndetësisë në mbarë botën janë të alarmuar pasi supozohet se varianti i ri i koronës BA.5 mund të infektojë sërish njerëzit brenda pak javësh pas infektimit.

Koronavirusi ka ndryshuar disa herë dhe variantet e reja duket se po bëhen gjithnjë e më ngjitëse. 

Studiuesit besojnë se varianti “sekret” BA.5 madje mund të infektojë njerëzit disa herë në një kohë shumë të shkurtër.

"Ne po zbulojmë se gjithnjë e më shumë njerëz janë infektuar me BA.2 dhe po infektohen përsëri pas katër javësh," tha për Neës.co.au Andreë Robertson , zyrtari kryesor shëndetësor i Australisë. 

"Pastaj pas gjashtë deri në tetë javë ata zhvillojnë një infeksion të dytë, dhe ky është pothuajse me siguri BA.4 ose BA.5."

Numri i lartë i rasteve të paraportuara

"Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve" supozojnë se varianti BA.5 është përgjegjës për 88.8 për qind të rasteve të reja me korona në SHBA. 

Sipas “The Independent” , ekspertët supozojnë se numri i rasteve BA.5 ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë për shkak të mungesës së raporteve.

Sipas një studimi nga profesori i imunologjisë Danny Altmann, dy nënvariantet BA.2 dhe BA.5 janë kryesisht imun ndaj mbrojtjes nga vaksinat dhe infeksionet e mëparshme. 

Kjo është një nga arsyet pse një numër jashtëzakonisht i madh njerëzish infektohen disa herë.

Sipas Altmann, "shumica e njerëzve,  edhe nëse do të ishin të vaksinuar tre herë, do të kishin një përgjigje antitrupash neutralizuese 20 herë më të ulët kundër Omicron sesa kundër llojit origjinal "Wuhan". 

Është "një lloj virusi i fshehtë që zvarritet pa u vënë re".

Pavarësisht gjithçkaje, ekspertët ende i referohen vaksinimit si ilaçi më efektiv kundër koronës. 

Vaksinat ofrojnë të paktën imunitet të pjesshëm dhe mbrojnë kundër sëmundjeve potencialisht serioze.

Një valë e re dhe një rikthim i maskave nuk mund të përjashtohet pavarësisht shifrave të ulëta aktualisht.

3 Komente

 1. R
  Rrok Ndoci

  Na cate trapin me keto k.rlleqe. Thone madje qe ata qe punojne neper portale si ky i temes nese jane meshkuj mind ti bien lo.et ne toke ndersa nese jane femra do ti mbyllet brima e g.pit . Keto lajme nuk bejne me buje, me mire vazhdoni te tirrni leshte me historite e Martinaj te basteve se marrin me shume klilime

  1. T
   T

   Vaksina s funksionon por ofron mbrojtje? Na Ka zene virusi NGA 2 here ne vit, dhe pse.jam vaksinuar,ather per CA me duhet vaksina? Apo hajd te boj lek fauci,gates e pfizer

   1. K
    Këshilltari Presidentit BEGAJ

    Shenjat fillestare janë rahjet e shpeshta të zemrës, ku më pas lidhje muskujsh deri sa kalon në mushkëri dhe përfundon gjithçka.

    Lini një Përgjigje