“Shpikja më e keqe e njerëzimit”, mjeku rus shpjegon pse buka me maja nuk është aspak e mirë

31 Gusht 2022, 21:20Shëndeti TEMA

“Shpikja më e keqe e njerëzimit”, mjeku rus shpjegon pse

Mjeku naturopatik Viktor Hrushovi, autor i librit mbi përtëritjen përmes ushqyerjes së duhur, beson se një nga problemet më të mëdha sot është buka.

Të gjithë e dimë se buka nuk është e njëjtë “si dikur” dhe se gruri priret të ketë gjithnjë e më shumë gluten në kokrra. Por ky nuk është problemi i vetëm.

Ja çfarë thotë Hrushovi: “Unë e përjashtova bukën moderne nga dieta ime dhe dieta e pacientëve të mi. Puna është se nëse hamë bukë me maja, majaja futet në gjakun tonë, fillon të shumohet, konsumon vitaminat, mikroelementet, proteinat tona. Në të njëjtën kohë, ai sekreton produktet e jetës së tij: toksinat. Domethënë, majaja parazitizon trupin tonë. Dhe kjo është arsyeja pse unë e konsideroj bukën moderne një nga shpikjet më të këqija të njerëzimit”.

Ai thekson se majaja gjatë pjekjes futet në “kapsula” me gluten dhe lirohet në zorrë, duke dëmtuar mukozën dhe duke prishur mikroflorën normale të zorrëve. “Për më tepër, jo vetëm që paraziton në zorrë, por jeton edhe në plazmën e gjakut dhe riprodhohet lirshëm.

Kjo mund të përfundojë në lloje të ndryshme të dehjes, sëmundje kërpudhore, imunitet të dëmtuar, që mund të çojë në shumë sëmundje kronike dhe procese tumorale. Edhe nëse ndalojmë së ngrëni bukë moderne me maja, vetëm pas pesë vjetësh nuk do të ketë më qeliza maja në plazmën e gjakut”.

Pse majaja është kaq vdekjeprurëse?

“Deri në vitet dyzet të shekullit të 20-të përdoreshin maja të një lloji krejtësisht të ndryshëm. Ata nuk ishin antagonistë të mikroflorës simbiotike të njeriut, domethënë nuk vranë bakteret e dobishme që jetonin në zorrën e trashë, por brumi lihej të ngrihej për 24 orë, gjë që nuk u shkonte bukëpjekëve. Për të intensifikuar procesin e prodhimit, ata filluan të përdorin maja të një lloji krejtësisht të ndryshëm, të cilat zyrtarisht konsiderohen “mikroorganizma patogjenë me kusht”, d.m.th. të tilla si shkaktojnë sëmundje në kushte të caktuara. Këto janë të ashtuquajturat maja termofile, me të cilat brumi ngrihet për vetëm një orë” tha ai.

Hrushlovi vazhdon shpjegimin: “Majat termofile, të cilat sot përdoren në pjekje, janë antagoniste të mikroflorës simbiotike njerëzore”. Kjo do të thotë se veprimi i tyre në zorrën e trashë vret mikrobet që normalisht prodhojnë vitamina, aminoacide esenciale, substanca të dobishme biologjikisht aktive dhe që janë të nevojshme në trupin e njeriut për funksionimin normal, d.m.th. për shëndetin.

7 Komente

 1. L
  Luli

  Artikuj te vlefshem. Njerzit sot nuk dine cfare konsumojne. Majaja e demshme dhe buka e bardhe, heqja e fibrave, po aq e demshme.

  1. M
   Me lot qesha

   Majaja na qenka shpikje moderne! 6000vjet ne Sumer behej birre Armeja, birra, vere, djathi, kosi, buka me maja, boza, turshite, jane te gjitha procese bakteriale fementimi…dhe shume te shendetshme per zoren. Te njejtat probiotike gjenden ne te gjitha keto ushqime o IDIOTE - atehere bojkotoni te gjitha proceset bakteriale te ferme Thimit Shekulli i 20te me mbiperdorimin e antibiotikeve dhe shkrime idiote qe lejohen te botohen pa piken e faktit jane problemi.

   1. F
    Fitimi maksimal mbi shendetin minimal

    Mos qesh se nuk ke konceptin se ceshte nje maja (myk) , nje fermentim bakterial dhe cfare jane enzimat e brendeshme trupore dhe ato qe meren nepermjet ushqimeve . Personalisht une verej se buka e bardhe qe tregetohet per njerezit eshte pa permbajtjen e pa zevendesushme qe kane krundet , por ne lidhje me majane e fermentimit verehet se buken nuk e pjekin ashtu si duhet sepse duan te kursejne dhe majaja ne keto buke nuk shkaterohet nga temperatura e pjekjes dhe nga koha e shkurter e pjekjes ; si te thuash njerezit hane nje mase qe duket si buke por qe vazhdon te rruaje shijen e brumit te ngrohte . Shikojet mire kjo gje tek picat qe parapregatiten me brume qe mbahet ne frigorifer , por qe kur vihet per te pjekur ngrohtesia nuk arin te hyje ashtu si duhet deri ne thellesi te mases , prandaj ne mes ndihet shija e brumit te pa pjekur ashtu sic duhet . Pra , mos te ushqehemi sikur te jemi dera , por ose mos i blini keto lloj produktesh qe nuk jane pjekur perfundimisht , ose thekini derisa te behen kafe para se te hajen .

    1. K
     Ka gje qe s`di shqiptari .....?i

     A lexon sec shkruhet?! Deri në vitet dyzet të shekullit të 20-të përdoreshin maja të një lloji krejtësisht të ndryshëm. Ata nuk ishin antagonistë të mikroflorës simbiotike të njeriut, domethënë nuk vranë bakteret e dobishme që jetonin në zorrën e trashë, por brumi lihej të ngrihej për 24 orë, gjë që nuk u shkonte bukëpjekëve. Për të intensifikuar procesin e prodhimit, ata filluan të përdorin maja të një lloji krejtësisht të ndryshëm, të cilat zyrtarisht konsiderohen “mikroorganizma patogjenë me kusht”, d.m.th. të tilla si shkaktojnë sëmundje në kushte të caktuara. Këto janë të ashtuquajturat maja termofile, me të cilat brumi ngrihet për vetëm një orë” thote ai.

    2. M
     Mira

     Mua më duket bindës.

     1. B
      Bujar Kanapari

      Buka duhet te prodhohet pa u situr mire, me qellim qe % e amidonit te jete e vogel, nderkohe rritet % e fibrave. Ne perberje te bukes, pervec grurit, duhet dhe nje sasi elbi dhe tershere, nga 15% secila, qe kane pothuajse te gjitha vitminat, lendet minerale dhe aminoacidet. Buka qe na sherbehet, klasifikohet tek produktet me te demshme qe tregtohen, dhe pergjegjes jane institucionet dhe jo bukepjekesit.

      1. E
       E verteta ose eshte e hidhur ose nuk pelqehet nga

       More zoterinj ! Po te gjitha ato kimikate qe reklamohen 99.99 % si vrases te bakterieve dhe viruseve , te cilat i ju jepen femijeve per te ferkuar duart (namna disisinfektuar) para fillimit te drekes neper shkolla publike , a nuk shkojne nepermjet duareve dhe ushqimeve ne brendesi te aparatit tretes dhe sigurisht ketu vazhdojne te vrasin mikrofloren qe i sjell dobi trupit te njeriut ?! PO te gjitha ato lloj aromash (parfrumera sindetike) qe jane me baze parafine , xhelle , apo vajore dhe qe perdoren neper klasa te mbushura me femije te vegjel qe e thithin ajrin e ketyre substancave aromatizuse , te cilat ne disa raste e kane te shkruar ne ndonje qoshe te kutise se mund te jene dhe kancerogjene , atehere ose kjo gjenerate njerezish eshte tipike "leshko" , ose dikush eshte "erigjent" i nje "orkestrimi" dhe gjenerata jone ka veshe por nuk e kupton kete "muzike" .

       Lini një Përgjigje