“Covid-19 këtë vit do jetë si gripi sezonal”

17 Mars 2023, 21:50Shëndeti TEMA

“Covid-19 këtë vit do jetë si gripi sezonal”

Covid-19 këtë vit mund të humbasë fuqi në një pikë që të jetë i ngjashëm me gripin e zakonshëm. Lajmin e bëri të ditur Organizata Botërore e Shëndetësisë të premten.

“Mendoj se kemi ardhur në një pikë kur mund ta shohim Covid-19 në të njëjtën mënyrë që shohim influenzën sezonale: një kërcënim për shëndetin, një virus që do të vijojë të vrasë, por një virus që nuk do të ngrijë më aktivitetin e shoqërisë sonë,” deklaroi sot drejtori i emergjencave në OBSH Michael Ryan.

Sipas të dhënave të Worldometer, që nga fillimi i pandemisë, formalisht janë të regjistruara 682,258,910 raste pozitive në të gjithë botën. Prej këtij totali, 6,817,436 persona kanë humbur jetën ndërsa 655,158,379 të tjerë janë shëruar.

3 Komente

 1. B
  Baliu

  Parashikimi i motit per Covid!!!

  1. A
   Arzt

   KA dy vite qe eshte kthyer ne grip

   1. P
    Phoenix

    Gjithmone Grip ishte, por mashtruan me Covid-19 per te injektuar budallenjte qe besuan, me armen Biologjike te quajtur Covid-19 Vaksine. Tani po vdesin si pulat, e do te vdesin dhe per vite qe vijne, nga gjilpera.

    Lini një Përgjigje