Efektet pozitive në organizëm të dritës së diellit

20 Mars 2023, 11:46Shëndeti TEMA

Efektet pozitive në organizëm të dritës së diellit

Drita e diellit njihet si burimi më i mirë natyral i vitaminës D, për të cilën njerëzit kanë nevojë për të mbajtur kocka dhe dhëmbë të shëndetshëm dhe për të ndihmuar në uljen e rrezikut të osteoporozës dhe frakturave. Megjithatë, ka disa efekte të tjera pozitive të dritës së diellit.

Prodhon serotonin

Shumë njerëz do të thonë se ndihen joproduktivë kur dita është e zymtë, por të lumtur dhe energjikë kur dita është me diell. Është për shkak të serotoninës. Ekspozimi ndaj rrezeve të diellit mund të përmirësojë disponimin tuaj, të zvogëlojë simptomat e depresionit dhe ankthit dhe të rrisë ndjenjat e lumturisë dhe mirëqenies.

Na ndihmon të flemë

Nëse keni marrë ndonjëherë melatoninë për të fjetur, merrni parasysh diellin e mëngjesit. Kur njerëzit janë të ekspozuar ndaj dritës së diellit në mëngjes, prodhimi i tyre i melatoninës gjatë natës ndodh më herët dhe ata bien në gjumë më lehtë gjatë natës. Ekspozimi ndaj rrezeve të diellit ndihmon në rregullimin e ritmit cirkadian dhe redukton pagjumësinë.

Përmirëson shëndetin seksual dhe riprodhues

Pavarësisht nëse dëshironi të rrisni epshin tuaj ose të mbeteni shtatzënë, vitamina D dhe rrezet e diellit janë thelbësore për shëndetin riprodhues. Ekspozimi ndaj dritës ultravjollcë rrit nivelet e testosteronit tek meshkujt dhe nivelet e vitaminës D mund të lidhen me nivelet e hormoneve ovarian dhe riprodhuese te femrat.

Ai redukton inflamacionin

Rrezet e diellit kanë një efekt anti-inflamator në trup, gjë që mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjeve kronike inflamatore si artriti dhe astma. Ekspozimi i rregullt ndaj rrezeve të diellit lidhet me një rrezik më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare dhe diabetit.

Përmirëson disa gjendje të lëkurës

Meqenëse rrezet e diellit reduktojnë inflamacionin e përgjithshëm, rrezet e diellit direkte mund të ndihmojnë gjithashtu në zvogëlimin e inflamacionit në sipërfaqen e lëkurës, siç janë sëmundjet si psoriasis, ekzema ose aknet. Vitamina D e prodhuar nga ekspozimi ndaj rrezeve të diellit ndihmon në promovimin e aftësisë së lëkurës për t’u shëruar.

 

1 Komente

  1. M
    Muaaaaaaah Natyre me lule

    s'ka me bukur se me shiju livadhit ate arome pranverore

    Lini një Përgjigje