Putin jep lajmin sensacional për luftën kundër kancerit: Gati vaksina?

14 Shkurt 2024, 18:13Shëndeti TEMA
Putin jep lajmin sensacional për luftën kundër kancerit: Gati

Presidenti Vladimir Putin dha një lajm shumë sensacional këtë të mërkurë kur tha se shkencëtarët rusë janë pranë krijimit të vaksinës kundër kancerit e cila së shpejti mund të jetë e disponueshme për pacientët.

Presidenti rus shtoi se shkencëtarët janë shumë afër krijimit të të ashtuquajturave vaksina kundër kancerit dhe ilaçe imunomoduluese që i përkasin një brezi të ri medikamentesh.

"Shpresoj se së shpejti ato do të përdoren në mënyrë efektive si metoda të terapisë individuale," shtoi ai, duke folur në një forum në Moskë mbi teknologjitë e ardhshme.

Një numër vendesh dhe kompanish po punojnë për vaksinat e kancerit. Vitin e kaluar qeveria e Mbretërisë së Bashkuar nënshkroi një marrëveshje me BioNTech me bazë në Gjermani për të nisur provat klinike duke ofruar "trajtime të personalizuara të kancerit", duke synuar të arrijë 10,000 pacientë deri në vitin 2030.

Kompanitë farmaceutike Moderna dhe Merck & Co po zhvillojnë një vaksinë eksperimentale kundër kancerit që një studim i fazës së mesme tregoi se përgjysmonte mundësinë e përsëritjes ose vdekjes nga melanoma, pas tre vjet trajtimi.

20 Komente

 1. e
  enter""

  Shpresojme. Gjithsesi Putin dhe Rusia jane nje popull i madh. Rrofte Rusia. Poshte nazistet Ukrainas

  1. U
   USA

   Pasi degjoi se MODERNA po mbaron se ndertuari dy fabrika per prodhimin e vaksinave kunder kancerit (pasi ato jane aprovuar nga FDA) nje ne Marlborough (Massachusetts) dhe nje ne New Hampshire, del shetimtari me Sputnik 3. Do vdesin ata qe do ta provojne si ata te Covid19 me sputnik 2, shpetonin burrat dhe vdisnin grat. Nuk ka propogande qe do ta shpetoj Putanen dhe gjitha ata "Enter to Putana". Duhet te te jesh idiot qe beson se Nazisti po shpeton boten nga Nazimi.

   1. D
    Daullxhiu

    Robt ku ti kesh o filorus.

    1. J
     Janulla non grata

     E ben per te terhequr mbas vetes opinionin nderkombetar dhe per te regulluar imazhin personal o bajge e janulles ,

     1. T
      Tani Durres

      ENTER je shum i shpifet.

      1. T
       Trapi

       Te qifte Ukraina motren!

       1. a
        anti25642654censurë

        he të qifsha robt,po-pull aq i madh sa akoma nuk ka kanalizime!akoma me gropa fekalesh??rroftë prigozhini dhe ai altruisti që krijoi vagnerin!që të dy ishin anti nazistë të maskuar si nazistë!!ça ti bësh që "xhonglimi me granata"në aeroplan ju shkoi keq!!zija që mbajti sundusi i muzhikërisë ruse ishte proverbiale!!lotët i shkonin çurik nga gëzimi!! hej shkërdhe si do ta quajnë këtë vaksinë të re të mundëshme për tu prodhuar??atë koronës e quajtën sputnik,që e pati rrezultatin kozmik,as rusët nuk pranuan ta përdorin!mos vallë këtë të kancerit do ta quajnë gagarin??sipas radhës kështu i vjen,në fillim sputniku e më pas gagarin!!rroftë prigi dhe anti nazistët e utkin!! ;-P

       2. P
        Putler

        Propagandë në shërbim të luftës!

        1. Z
         Zhvejku

         Po more pult i pshurrur, propagande eshte, me dy fjali te Putinit per kete zbulim, dhe tere artikulli bene fjale per kerkimet e firmave farmaciotike te pendimit, se elbete jane rus ata shkencatar, dhe zduhet te japim me teper te dhena, se mos jua prishin humorin homovet te perendimit dhe atyre shqipofoles si puna jote! Vetem nje gje duhet ta dish, ti dhe gjithe soji jote injorant, qe: populli rus historikisht i ka dhene njerzimit ne te gjitha fushat, dhe ky zbulim, (ne se eshte i vertet) njerezimit do i sherbeje...

         1. a
          anti25642654censurë

          është tmerr kur lexon se një kar a gjoz përpiqet të shkruaj me seriozitet!!bëhet më humorist se laveri në indi!!

        2. s
         shaban shabani

         Ca i duhet vaksina kunder kancerit kur shkaku i vdekjeve me te shumta eshte lufta ne Ukrahine. Sa ushtare jane vrare ne Ukrahine? A krahasohet kjo me numrin e semundjeve me kancer?

         1. F
          Fshatari

          Komenti yt tregon se vetem me pak llogjike demaskon genjeshteren dhe zbulon te veteten e hidhur. Kush mund ta kuptoje se Putin ka vrare, gjoja per te mbrojtur Rusine mijra djem ruse dhe ukrainas pa permendur shkaterrimet, traumat etj etj. Tani i thote botes se do ta shpetoje me vaksine. Hipokrizia e tij eshte kaqe hapur sa disa as i marrin ere mashtrimit. Krimineli Putin eshte akoma me I rrezikshem. Tani qe popullariteti I vaksines eshte shume I ulet, Putin perpiqet ta rimekembe. Putin, Trump, Biden, Makron, Micotaqi,Rama dhe te gjithe jane kriminele. Ndryshimi eshte se Putin si detyre kyesore duhet te vrase 120 miljon ruse dhe Rama 3 mijon shqiptare. Ne te verte Rama eshte kriminel me I madh sepse ka arritur te pakesoje popullsine e Shqiperise me 50%. Rusia,Shqiperia , Greqia dhe cdo vend i botes do vetem te jetoje ne paqe dhe dashuri me njeri tjeterin. Po te lene kriminelet ? Fuck them.

         2. U
          USA

          ky Putin kurva e mbushur fytyren me botox

          1. D
           Daullxhiu

           Putin, futi ne byth vaksinat.

           1. a
            anti25642654censurë

            i mjaftojnë dildot,vaksinat janë të vogla për bythën e tij!!

           2. X
            Xhulio

            Haha po ti je kanceri vetë, duke vrarë e shkatrruar.

            1. T
             Treni

             Ky po, ky. Ky me krijuar probleme e ngërçe gjithmonë, na paska zgjidhur shëndetin. Ik o Bole te Bunkeri se po ha padashje ndonjë raketë tajareve.

             1. G
              Gaqo Kuteli

              Ç'ju duhet putinit vaksina, kur më shumë vdesin nga dhuna shtetërore e pushtetit të tijë, se nga kanceri. Të zbuloj një vaksinë që e rrëzon atë nga diktatura.

              1. S
               Shkodrani

               Mos ndoshta putana ka vedosur te vetevritet?

               1. q
                qytetari

                Ky eshte vete kanceri,

                Lini një Përgjigje