Operacion i rrallë, 49-vjeçares i hiqet tumori që peshonte 42 kg

5 Prill 2023, 18:33Shëndeti TEMA

Operacion i rrallë, 49-vjeçares i hiqet tumori që peshonte 42

Një ndërhyrje e rrallë është kryer në Milano të Italisë, ku një 49-vjeçareje i është hequr një tumor ovarian në masën 42 kilogramë.

Gruaja u bë e vetëdijshme për tumorin vitin e kaluar kur filloi të shtonte peshë dhe nga 78 kilogramë shkoi në 120 kg. Kur situata u përkeqësua, ajo bëri disa kontrolle dhe me një vizitë gjinekologjike zbuloi se cili ishte shkaku: një tumor ovarian që ishte rritur në mënyrë dramatike, peshonte deri në 42 kilogramë.

Dy institucione të ndryshme shëndetësore i thanë se ishte i paoperueshëm, por pasi u konfirmua diagnoza, ndërhyrja shumë komplekse u mor përsipër nga Poliklinika Mangiagalli.

“Kur fillova të shtoja peshë nuk i kushtova shumë rëndësi, sepse nuk kam pasur kurrë dhimbje, derisa kam filluar të marr frymë dhe të eci me shumë vështirësi”.

Për të hequr tumorin u deshën katër orë në sallën e operacionit. Dhe pas operacionit dhe qëndrimit disaditor në spital 49-vjeçarja u kthye në shtëpi, ku do të vazhdojë kontrollet për patologjinë e saj.

“Kur u zgjova pas operacionit nuk mund ta besoja, isha shumë e lumtur dhe shumë mirënjohëse. Më dha një shans të vazhdoj të jetoj pranë vajzës sime dhe ta shoh atë të rritet”, komentoi gruaja.

“U desh të hiqej vezorja e djathtë, e cila ishte rritur në mënyrë të pakontrolluar për shkak të tumorit – thonë specialistët – por edhe të rindërtohej muri i barkut, i cili duhej të përshtatej me një masë kaq voluminoze”.

“Tumori së bashku me shtojcat e tij peshonte rreth 42 kilogramë, një dukuri vërtet e rrallë. Pacientja e ka përballuar shumë mirë operacionin dhe ka dalë në gjendje të mirë shëndetësore, në përputhje me patologjinë e saj. Pesha e saj në dalje është rikthyer 78 kg”, thanë mjekët.

Lini një Përgjigje