​Studimi italian zbulon se kujt i duhet një dozë e tretë e vaksinës anti-Covid

1 Prill 2023, 18:09Shëndeti TEMA

​Studimi italian zbulon se kujt i duhet një dozë e tretë e

Vaksinat antiCOVID-19 janë më pak efektive te njerëzit me një sistem imunitar të dobësuar, kanë treguar tri studime më të vogla italiane dhe studiuesit thonë se këtyre njerëzve u duhet dhënë një dozë përforcuese.

Studimi tregoi se mesatarisht 30 për qind e njerëzve me imunitet të komprometuar nuk zhvillojnë imunitet ndaj virusit korona pas vaksinimit, raporton Reuters.

“Pjesa tjetër prej 70 për qind kanë një përgjigje ndaj vaksinës, veçanërisht pas dozës së dytë”, tha spitali Bambino Gesu nga Roma, i cili kreu studimet.

Studimet u kryen në grupet e 21 pacientëve me imuno-deficiencë parësore, 34 fëmijë dhe të rinj që kishin nevojë për transplant të zemrës dhe mushkërive, si dhe në 45 të rinj që kishin transplant të mëlçisë dhe veshkave.

Rezultatet tregojnë se është e nevojshme të rritet niveli i mbrojtjes së njerëzve më të rrezikuar nga shëndeti me doza përforcuese.

“Rezultatet e studimeve tona tregojnë se është thelbësore të mbrohen kategoritë më të prekshme duke u dhënë atyre një dozë përforcuese të vaksinës, duke rregulluar dozën për të rritur përgjigjen e tyre imune ndaj virusit dhe duke e mbajtur atë për një kohë,” tha profesori Paolo Palma, shef i imunologjisë dhe vaksinimit pranë spitalit Bambino Gesu.

7 Komente

 1. B
  Baliu

  Disa "studiuesve" ju ka ndale ora!

  1. F
   Fshatari

   Thuhet nje shprehje: Eshte me e lehte te blesh tani nje shkecetar sesa nje politican. Shkencetaret dhe studiuesit sot jane mashtruesit me te fundit.

   1. s
    spata

    Mendoje se me dozat e mara ,ndaj Covidit19,nuk ka nje rezultat perfundimtar se cila vaksine eshte e efktshme pa pasoja per imunitetin e njeriut . Nga faktet ,qe hasemi ,kuptoje se,vaksinat kane efektet e tyre ansore te barabarte me pasojat kur te kap virusi .Kur u cfaq virusi, shume njerez nuk pranuan te vaksinoheshin,mbasi lajmin e keq ,per vaksinat e dhane pikerishte personeli mjeksor . Njohe shume personel qe su vaksinua dhe ndihen shume komod e krenar qe su vaksinuan . Arsyeja pasojat qe vaksina dote linte tek njerzit . Une brenda 2019 mora dy vaksinat Fajzer. Ndihesha mire dhe s'kishja sptoma ansore ne organizem .Ne fundin e vitit 2021 mora te treten. Ne qershor te 2022 me kapi virusi dola pozitiv me Omikronin. Nga ajo dite e deri tani jane ndier i pasigurt mbasi ne cdo 3 muaj me kapin viruset qe shoqerohen me pasoja ne organizaem .Nga perdorimi i medikamenteve, te rekomanduara ,me filluan dhimbejt e veshkave, qe si kishja me pare . Ndjej dhimbje te mesit , te gjymtyrve,ftohje me bllokim te fytit, dhimbje koke qe s'vuaja me pare. Gripi me zinte nje here ne 10 vjet qe e kaloja me nje temperature 38.Tani ruhem si bebet se pak te djersise do me perseriten siptomat e virusit . U detyrova te konsultohesha me nje mjek te moshuar . Me testoje e me dha disa analiza per te bere .Si perfundim.mbasi i pa te gjitha e me degjoje historikun tha : Tani c'ke marr e ke marr.Beje kujdes te ushqehesh per te rikoperuar demtimet e shkaktuar nga vaksinat.Beje kujdes kur del jashte.Mbaj te pakten distancen me te tjeret dhe masken mos e hiq.Keto te fundit i zbatoje por te paren e kam disi te pamundur .Te ushqyerit sot eshte problemi me i madh . Jo vetem s'te dalin fondet por s'ke garanci se cfare konsumojme .

    1. F
     Fshatari

     Historia jote eshte sa e dhimbshme aqe dhe e turpshme. E pranon vete se sa me shume vaksina ke bere aqe me i shume je semurur. C'fare do te na thuash neve? Keshilla ime eshte eja ne fshat dhe fillo nje jete te re.

    2. s
     spata

     I nderuari Fshatar .Per ty mbase nuk vlen kjo histori .Ata qe jetojne ne fshat,po qe se je ne te vertet fshatar ose dikush tjeter ,kane imunitet me shume se ata qe jetojne ne qytete ose qendra te medhaja banimi .Por vetem me nje kushte.Higjena personale eshte domozdoshmeri per ti rezistuar viruseve .Nuk besoje se ju fshataret perjashtoheni 100% nga viruset .Keshilla jote brilante ,per te jetuar ne fshat eshte e pamundur.Ketu ku jetoje une rrethohem nga fshatar te zbritur mbas 1990 qe tregojne se ckane hequr me jeten e tyre .Kam dhe miq midis tyre qe kembej nga nje kafe .Por kane nje ndyshimka me ty .Ti qenke vertet fshatar i pa zbutur .Ne munges te argumentit perdor fjale ofenduese .Historit shqiptare jane te dhimshme por jo te turpshme sic leshon ti nga goja e qelbur prej njeru primitiv. Shko futja nje pershesh me bajga se te bene mire e te ruan nga virueset .Nuk u qava te me shpetosh nga viruset.Aty e ke edhe ti .

     1. v
      vaksina

      O @Spata ,ç'merresh me @fshatari-n,ai qenka fshatar pa tru edhe pse mund te kete lindur ne qender te Tiranes "poshte bo*eve" te Skenderbeut. Injoroi keto kallepe,se jane shtuar dhe jane me te demshem se Covid e derivatet e tij. Kam te njejtat shenja siç ju pershkruat. Covid më kapi ne Amerike,por isha me ata qe nuk duhet vaksinuar dhe sa kohe u fol se do te jete me deshire isha ok,por erdhi nje moment kur vune kushte per te shkuar ne pune,per t'u futur ne restorante e ambiente publike ,per te udhetuar dhe atehere " u binda" se duhet bere ,por mbi te gjitha u binda edhe me shume nga ç'thoshin konspiracionistet dhe thashe,kjo eshte e vertete,por s'kemi fuqi te ndryshojme gje,se duhet punuar per te jetuar.Perderisa femijte u detyruan te benin te paret vaksinat se shkonin ne punera te rendesishme,atehere thashe ,po une pse duhet te "shpetoj". Bera te paren ,por nuk pata ndonje ndryshim a implikacion ,por kur bera te dyten ,pas njefar kohe,me kapi "Omikron" dhe pas kesaj kam kuptu qe trupi im nuk pergjigjet si me pare,se me bie imuniteti pernjehere,duke qene i zbuluar nga çdo virus qe qarkullon dhe ne gjendje gripi non stop dhembje trupi e muskujsh ,kur une nuk kam ndryshu asnje rit qe kisha para se te me ndodhte kjo situate. A kam te drejte te dyshoj dhe te pyes,se perse ky ndryshim,kur ne jeten time perveç kohes kur kam qene i vogel dhe me kane menaxhu prindet,ne 60 e kusur vjet skam pi asgje perveç ndonje paracetamoli ne temperatura mbi 39,5 grade..!?

      1. P
       Phoenix

       Mos u merrni me te helmuarit ( Vaksinuarit ). Nuk ka perendi qe i shpeton me keta. Idiote ishin e te tille mbeten bile dhe me keq tani pas efekteve te gjilperes. Kemi tre vite qe po ulerasim mos u injektoni, mos u injektoni me gjilperen. Nuk degjuan e as degjojne. Nuk flitet me te vdekurit qe vazhdojne e ecin, se nuk kuptojne. Ende nuk e kane kuptuar se jane helmuar nga gjilperat qe bene, mendojne se eshte mashtrimi i virusit Covid. Vetem perendia mund ti ndihmoje keto tulla njerezore. Por edhe perendia me sa duket se i ka abandonuar, sepse nuk vlejne. Ata jane kohe e humbur dhe te humbur.

       Lini një Përgjigje