Prodhuesi i vaksinës kundër COVID njofton se vaksina kundër kancerit do jetë gati brenda vitit 2030

8 Prill 2023, 11:51Shëndeti TEMA

Prodhuesi i vaksinës kundër COVID njofton se vaksina kundër

Dr. Paul Burton, zyrtari kryesor mjekësor i kompanisë farmaceutike Moderna, tha se ai beson se firma do të jetë në gjendje të ofrojë trajtime efikase për “të gjitha llojet e zonave të sëmundjes” brenda pesë deri dhjetë viteve të ardhshme.

Firma, e cila krijoi një vaksinë kryesore kundër koronavirusit, po zhvillon vaksina kundër kancerit që synojnë lloje të ndryshme të tumorit.

“Ne do ta kemi atë vaksinë dhe do të jetë shumë efektive dhe do të shpëtojë qindra mijëra, nëse jo miliona jetë. Mendoj se do të jemi në gjendje të ofrojmë vaksina të personalizuara kundër kancerit kundër llojeve të ndryshme të tumoreve për njerëzit në mbarë botën”.

Ai tha gjithashtu se infeksionet e shumta të frymëmarrjes mund të mbulohen nga një injeksion i vetëm, ndërsa terapitë me mRNA mund të jenë të disponueshme për sëmundje të rralla për të cilat aktualisht nuk ka ilaçe.

Terapitë e bazuara në mRNA funksionojnë duke u mësuar qelizave se si të bëjnë një proteinë që nxit përgjigjen imune të trupit kundër sëmundjeve.

“Unë mendoj se do të kemi terapi të bazuara në mRNA për sëmundje të rralla që më parë ishin të patrajtueshme dhe mendoj se 10 vjet nga tani, ne do t’i afrohemi një bote ku vërtet mund të identifikosh shkakun gjenetik të një sëmundjeje dhe, me thjeshtësi relative, e modifikoni dhe riparoni atë duke përdorur teknologjinë e bazuar në mRNA” –  thotë Burton.

12 Komente

 1. I
  Ilirjan

  Cfare eshte mRNA..? Nese s'kuptohet kjo,kot ta lexosh artikullin.

  1. K
   Komunist me Rolex

   Do bëjë efekt njësoj si vaksina e covid-19

   1. T
    Tirona

    Ky po qe eshte lajm. Ju lumte. Keta shkencetare jane heronj dhe duhen paguar me florinj sepse shpetojne jete, ndersa te paguash miliarda per futbolliste nuk ma kap truri.

    1. X
     XX

     Disa thone se, jeta varet nga zoti. Ai ta jep, ai ta merr. Ha, pi, falu pese here ne dite dhe je ne rregull.

     1. G
      Gabeli

      Shume mire e ke.Shko jeto e falu 5 here ne Arabi sesa te vish ne Evrope te vjedhesh dhe pastaj "te falesh"

    2. A
     Astriti

     Vertete nje lajm i mrekullueshem! Jam dakort me "Tirona"! Sa me shpejt t'ia arrini ketij suksesi dhe te fitoni "Nobelin" e merituar.

     1. K
      Kevin

      Vaksina pro kancerit. Po delet nuk e kuptojn.

      1. F
       Fshatari

       Ne artikullin e 2te me poshte thashe hapur se “vaksina” eshte thelbi I manipulimit, Vetem nepermjet “vaksines” mund te arrijne ta kthejne njeriu e zakonshem ne Zombi. Tani thone:...firma do të jetë në gjendje të ofrojë trajtime efikase për “të gjitha llojet e zonave të sëmundjes” brenda pesë deri dhjetë viteve të ardhshme.... Vetem nje budalla se kupton se “vaksinat” jane gati si ishin gati per gripin sezional qe e emeruan gogolin Covid, dhe se per cdo lloje semundjeje “vaksinat” jane gati. Eshte sh e lehte te dish me saktesi se cfare do bejne kriminelet boterore, sepse kane nje plan dhe nga ky plan skane mundesi te largohen. Ne cdo vend te botes dhe ne cdo gjuhe amplifikojne te njetat genjeshtera.“Vaksina” eshe arma e tyre nr 1, shume me e forte edhe se bomba atomike. Edhe kur te hidhen gjoja “mini” bomba atomike perseri gjithe bota duhet te vaksinohet sipas tyre.

       1. M
        Maloku

        Eshte eliminim i seleksionuar, perderisa cjapi shkon tek kasapi. Ky milet duhet kosuar goxha edhe vaksina (ndryshe helmi çifut) eshte arma me efikase.

       2. B
        Baliu

        Po pse te mos jet gati brenda 100 ditesh, simbas standardeve te reja. Apo deri atehere do te harrohet Covid, ashtu si gjoja u harrua gripi i derrave para Covid.

        1. K
         Kto Vaksina shkaktojn Halucinacione

         Mos merrni asnji te tille sepse ju shkaterrojne

         1. P
          Phoenix

          Keta nuk kurojne semundje, por krijojne semundje. Po delet nuk e kuptojne, se ju bejne lavazho truri me propaganden e pareshtur mediatike e politike,, pa pushim 24 me 7. Dogma e vaksinave dhe e mashtrimit te ndryshimeve klimaterike, eshte kthyer ne nje besim fetar tashme. Kush e kupton e ka kuptuar, kush nuk e ka kuptuar deri tani, nuk ka per ta kuptuar kurre, deri sa te vije ora e ta dergojne ne Boten e ferrit me gjilpera apo medikamente vdekjeprurese.

          Lini një Përgjigje