Origjina e Covid: Shkencëtarët kinezë publikojnë të dhëna të shumëpritura

7 Prill 2023, 10:30Shëndeti TEMA

Origjina e Covid: Shkencëtarët kinezë publikojnë të

Një ekip kërkimor në Kinë ka publikuar analiza të mostrave të marra më shumë se tre vjet më parë nga tregu i lidhur me shpërthimin e Covid-19.

Tregu i ushqimeve të detit dhe kafshëve të egra Huanan ka qenë një pikë qendrore në kërkimin e origjinës së koronavirusit.

Por ky është studimi i parë i rishikuar nga kolegët i provave biologjike të mbledhura nga tregu në vitin 2020.


Duke e lidhur virusin me kafshët e shitura në treg, ai mund të hapë linja të reja hetimi se si filloi shpërthimi.

Hulumtimi zbulon se tamponët që rezultuan pozitivë për virusin përmbanin gjithashtu material gjenetik nga kafshët e egra.

Disa shkencëtarë thonë se kjo është dëshmi e mëtejshme se sëmundja fillimisht u transmetua nga një kafshë e infektuar te një njeri.

Por të tjerë kanë kërkuar kujdes në interpretimin e gjetjeve dhe mbetet e paqartë pse u deshën tre vjet që përmbajtja gjenetike e mostrave të bëhej publike.

Një teori tjetër është përqendruar në sugjerimin se virusi ka rrjedhur aksidentalisht nga një laborator në Ëuhan, por nuk ka asnjë provë përfundimtare.

Ekipi hulumtues kinez postoi një version të hershëm të studimit të tyre në internet në shkurt, por ata nuk publikuan informacionin e plotë gjenetik që përmbahej në mostrat e mbledhura nga tregu.

Një grup tjetër ndërkombëtar studiuesish më vonë ndanë vlerësimin e tyre për atë që kishin zbuluar ato shtupa të rëndësishme të tregut, pasi zbuluan se sekuencat gjenetike ishin postuar në një faqe interneti për shkëmbimin e të dhënave shkencore.

Kjo analizë e re, e cila është vërtetuar nga shkencëtarë të tjerë përpara se të publikohej në revistën Nature, përfshin detaje më të rëndësishme për përmbajtjen e atyre mostrave, të cilat u mblodhën nga tezgat, sipërfaqet, kafazet dhe makineritë brenda tregut.

Punimi i ekipit të kërkimit kinez tregoi se disa mostra, të mbledhura nga zonat ku shiteshin kafshë të egra,  kishin rezultuar pozitive për virusin.

Analiza e tyre tregoi gjithashtu se kafshët që tani njihen si të ndjeshme ndaj virusit, veçanërisht qentë rakun, po shiteshin të gjalla në ato vende.

Por studiuesit kinezë kanë theksuar se zbulimet e tyre nuk kanë prova përfundimtare se si filloi shpërthimi. Këto mostra mjedisore nuk mund të vërtetojnë se kafshët ishin të infektuara. Mbetet mundësia që virusi të jetë sjellë në treg nga një person i infektuar dhe jo nga një kafshë.

Prof David Robertson, nga Universiteti i Glasgoë, është një virolog i cili është përfshirë në hetimin gjenetik të origjinës së SARS-CoV-2 që kur u shfaq në vitin 2020.

Ai i tha BBC News: “Gjëja më e rëndësishme është se ky grup i të dhënave shumë i rëndësishëm tani është publikuar dhe i disponueshëm për të tjerët, për të punuar”.

Por ai shtoi se përmbajtja e mostrave ishte “provë bindëse se kafshët atje ishin të infektuara me virus”.

Qeveria kineze ka mohuar me forcë sugjerimet se virusi ka origjinën në një strukturë shkencore, por FBI tha se tani beson se skenari është “më i mundshmi”.

Departamente dhe agjenci të ndryshme amerikane kanë hetuar misterin dhe kanë nxjerrë përfundime të ndryshme, por më 1 mars drejtori i FBI-së akuzoi Pekinin se “po bën çmos për të penguar dhe errësuar” dhe zbuloi se byroja ishte e bindur për teorinë e rrjedhjes së laboratorit.

FBI nuk i ka bërë publike gjetjet e tyre, gjë që ka irrituar disa shkencëtarë.

2 Komente

 1. F
  Fshatari

  Nje njeri me iteligjence mesatare, apo nje nje njeri I pa influecuar nga qeverite dhe media, e di 100% se gripin sezional e emeruan “gogolin” e frikshem Covid. Gjithe kejo genjeshter globale eshte bazuar ne kete manipulim. Keshtjella prej letere ka ne themele kete teori. Kurr sdo largohet kejo genjeshter. Do hidhen ne shume dege , si ngroja e mjedisit, degjenerimi social, manipulimi I ushqimit, lufterat pa fund etj etj por thelbi do mbetet “vaksina”. Ate qe keta e quajne vaksine ne te vertete eshte DNA manipuluese. Inteligjenca artificiale qe duan te krijojne nenekuptojne njeriu e zhveshur nga cdo lloje koncepi qe njohim sot per njeriun. E ngjashme me ‘’Brave New Word’’ e satanikut Huxley. Bota e Re qe duan te krijojne ne thelb ka ‘’vaksinimin’’ e popullates.

  1. P
   Phoenix

   Covid-19 ishte dhe eshte totalisht nje mashtrim, per te justifikuar armen biologjike qe e etiketuan si Vaksine. Ata qe ende nuk e kane kuptuar kete, ose jane idiote monumentale, ose kane konflikt interesi e nuk duan ta kuptojne. Nuk ka ekzistuar kurre nje virus i tille. Perralla Kineze, thjesht do qe te justifikoje dogmen, se Covid-19 eshte real. Ata qe gatuan kete mashtrim global, e kane kuptuar se shumica e njerezimit ju pa letrat e mashtrimit dhe tani po perpiqen qe te mbajne gjalle narativen e virusit, duke shpikur teorira laborotaresh kineze. Kaq.

   Lini një Përgjigje