Shkencëtarët modifikojnë gjenetikisht një bimë duhani për të prodhuar kokainë në gjethet e saj

28 Nëntor 2022, 20:10Shëndeti TEMA

Shkencëtarët modifikojnë gjenetikisht një bimë duhani

Një  bimë e ngjashme me duhanin e quajtur  Nicotiana benthamiana  është modifikuar gjenetikisht për të prodhuar kokainë në gjethet e saj.

 “Kokaina (hidrokloruri) është një drogë e cila vepron si një stimulues jetëshkurtër i sistemit nervor qendror dhe anestezik lokal”, shpjegon NHS.

Kokaina është e njohur si një drogë ilegale, por ajo është përdorur gjithashtu në praktikat mjekësore si një anestezik lokal ose për të ngushtuar enët e gjakut për të frenuar gjakderdhjen.

Megjithatë, kompanitë farmaceutike janë të kufizuara në mënyrat se si mund të prodhojnë ilaçin, pasi hapat kryesorë në biosintezën e tij kanë mbetur një mister.

Deri më tani, shkencëtarët nuk e kanë ditur se si kimikati pararendës MPOA shndërrohet në një seksion të molekulës së kokainës, metilecgonone.

Në punimin e tyre, të botuar në Journal of the American Chemical Society , shkencëtarët më në fund zbuluan se çfarë mungonte.

Dy enzima, EnCYP81AN15 dhe EnMT4, janë thelbësore reaksionin e konvertimit për të formuar metilekgononin. 

Me këtë njohuri, studiuesit iu drejtuan bimës së duhanit, gjethet e së cilës përmbajnë një substancë të quajtur omitinë, e cila kimikisht është e ngjashme me MPOA.

Duke përdorur modifikimin gjenetik, studiuesit ishin në gjendje të ndryshonin  bimën N. benthamiana  për të prodhuar vetë enzimat. 

Ky modifikim nënkuptonte që bima e duhanit mund të prodhonte metilecgonone,  shtylla kurrizore e kokainës, në gjethet e saj. 

Eksperimentet treguan se bima e modifikuar mund të prodhonte rreth 400 nanogramë kokainë për miligram gjethe të thata.

Megjithatë, ekipi shpreson se kërkimi i tyre mund të çojë në modifikimin e organizmave të tjerë që mund ta prodhojnë atë në një shkallë më të madhe, si bakteret.

2 Komente

 1. T
  Totololi

  Po, se pak kokain origjinale ka qe duhet te krijone edhe nga bime te tjera.

  1. b
   bani mar Preshin e Lushnjes

   shka jan bre tuj ba e ???????? Kush tha kush ? Shkencetaret eeeeee .Qeka legalizue droga ne Boten e lire ,mar ja kajsha nanen , vetm ktu n'Shqpynie jo .

   Lini një Përgjigje