A do të arrestohet sot Donald Trump?

21 Mars 2023, 09:45Bota TEMA

A do të arrestohet sot Donald Trump?

Donald Trump ka njoftuar se sot do te arrestohet në New York i akuzuar për nje pagesë te jashtëligjshme prej 130 mijë dollarëve ndaj një aktoreje te filmave pornografikë, në mënyrë që ajo të mos publikonte marrëdhënien e tyre intime.

Në vitin 2016, aktorja e filmave pornografikë, Stormy Daniels, kontaktoi disa media duke iu ofruar shitjen e një historie sesi ajo pati një lidhje jashtëmartesore me Donald Trump në vitin 2006. Pasi Trump e mori vesh atë që ajo donte të bënte, avokati i tij, Michael Cohen, i dha asaj 130 mijë dollarë për të mos e bërë publike historinë.


Kjo nuk është diçka e paligjshme. Por, kur Trump rimbursoi Cohen për paratë, në faturë u shënua se ishin pagesa për shërbimet e tij ligjore si avokat. Prokurorët thonë se kjo është falsifikim i të dhënave të biznesit, një vepër penale në Nju-Jork.

Prokurorët mund edhe të akuzojnë ish-presidentin për shkelje të ligjeve zgjedhore, për shkak se ai u përpoq që votuesit e tij të mos merrnin vesh se kishte një lidhje jashtëmartesore.

Javën e kaluar, avokatët e Trump thanë se ish-presidentit i ishte dhënë mundësia që të dilte para jurisë, çka do të thotë se hetimi është drejt fundit. Por ata thanë se deklarata e Trump për një arrestim të mundshëm bazohej te raportimet e mediave dhe jo te ndonjë informacion i marrë paraprakisht nga prokurorët.

Avokatët e Trump kanë thënë se arrestimi do të ishte procedurë standarde nëse do të ngrihen zyrtarisht akuzat ndaj tij. Kjo do të thotë se ai duhet të largohet nga shtëpia e tij në Mar-a-Lago në Florida, për të dalë para gjykatës në Nju-Jork, ku do t’i merren gjurmët e gishtërinjve dhe do të realizohet edhe foto pas arrestimit.

Marrja si i pandehur, por edhe dënimi për një vepër penale, nuk do ta ndalonte Trumpin që të vijonte fushatën zgjedhore, nëse do të zgjidhte ta bënte këtë, siç edhe ka lënë të kuptohet.

Në SHBA, nuk ka asnjë ligj që ndalon një kandidat të shpallur fajtor për një vepër penale që të bëjë fushatë, e madje edhe që të shërbejë si president i vendit, edhe nga burgu.

Por arrestimi me siguri që do të ndërlikonte fushatën e tij. Përveç se mund të bënte që të humbiste vota edhe nga radha e republikanëve, do të ishte e vështirë që kandidati për president të menaxhonte fushatën, debatet dhe çështjen gjyqësore.

 

10 Komente

 1. a
  anti25642654censurë

  kujt i plasi për këtë koqe gomari!! ky është me të vërtetë turpi i amerikës dhe sidomos i amerikanëve që e mbështesin!!janë një nivel me alFredo kaCon,e të jesh në të njëjtin nivel me gomarin!?çfar mund të presësh??ndoshta nuk ke turp??

  1. Z
   Zhvejku

   Kesaj i thone "demokraci" i teket nje kurvet qe e ka krruajtur 10 vjet me pare te kerkon shperblim se ndryshe te hedhe ne gjyq pse u pallua me deshiren e saje!! B.Klintonit çifutja M.Levinski ja hoqi breket ne zyren ovale, u be nje gjyqe fars ku Presidenti rrugaç pranoi qe ja kishte lepir... dhe u mbyll ai muhabet duke vazhduar detyren si president. Kjo eshte demoshkerdhacia amerikane qe duhet te mari shembull bota. Martesat brenda te njejtit seks, birsimi i femejve nga dy homo ose lezbike, martesa e njeriut me kafshen shtepiake, prindi nje e prindi dy te gjitha keto shpikje te satanatit kunder moralit njerezor, perendimi ni shete si te drejta te njeriut qe ne duhet ti pranojme, pra te shkatrojme familjen tradicionale

   1. a
    anti25642654censurë

    jo moj hale nuk është demokraci,demokraci është ajo që mbron ti!!putana shkërdhen një balerinë dhe tërbohet sa herë i pjell vajza,dhe vret këdo që flet për "familjen" e tij!!edhe ata që flasin për të vjetrën!!a qifsh nënën tëne o qën bir qëni!!

    1. Z
     Zhvejku

     Censumqiri! o trusperme gomari, o burgaxhi, o wc publike e di qe s'te pelqen familja tradicionale, po une nuk komentoj per familjar dhe familje te degjeneruara si e jotja, por per njerez normal qe familjen e kane te shenjt, o qen i pa vaksinuar qe leh e kujis tek xhdo kalimtar.

   2. X
    XXXL

    Mos ja vini re komentuesit "anti......" qe kur ka pare LIVE nenen duke u shkerdhyer eshte goditur ne tru dhe ky demtim eshte i pakorigjueshem per te gjithe jete. Por ka nje te mire se eshte gay bythe-qire dhe punon llapen pur i bejne gojore.

    1. a
     anti25642654censurë

     o gjo e trashë,mos u mërzit se askush nuk ma vë mua fare,për sa kohë të jesh ti!? kanë ku të ta vënë!!

     1. g
      gano ortaku jote

      Ore ceno! si more spaske vend ku te te ven! sa te trash e pati qe te dmtoi aq keq!!?? prandaj ke filluar te pjerredhesh dhe te dhjesesh nga goja!!?? gajret ceno vellai, sa te çlirohet ukraina jone e dashur, pa trumpit!? qime s'kemi per ti len koqevet. Te fala gnua!

    2. T
     Transparent

     Po ju...vertete besoni se mund te arrestohet Trampi ???!!!. Kurre ne bote, ....... nuk mund te ndodhe....

     1. a
      anti25642654censurë

      traspe,më pëlqejnë këto lloj sigurish!!absolute!!toka është e sheshtë dhe trampi është boss!!më vjen keq që alFredo kaCo ka humbur në një farë mase besimin ke trapi,pavarsisht se kalon në orgazëm kur i thonë "kapelen ta ka dërguar trampi me dorën e tij",sikur trampi të ishte shitës tezgash!!nuk e di se ku me të lajmëru po qe se fatkeqsisht ndodh një gjo e tillë,pra me e arrestu trapin??ti je dhe trasparent!!!

     2. T
      Te qifsha gruan XXXL

      O zot meshiroji! Si ka mundesi qe kjo bote ka kaq idiote si keta me lart qe mbrojne nje pervers qe eshte me damke ne Amerike?! Ju ka qire nenen ketyre dhe nenat pollen keta deficiente dhe se kuptojne qe jane spore trampisti?! WTF?! Nuk ka me bythlepires diktatoresh se shqiptaret. Nuk gjen asnje popull ne bote te votoje per armikun e vet. Shqipot emigrante votojne armikun numur 1 te emigranteve. Zot falua se nuk dine cfare soji jane, as vete ata se dine c’jane!

      Lini një Përgjigje