Flet eksperti: Ja cilat janë pajisjet që harxhojnë më shumë energji në shtëpitë tona

16 Shtator 2022, 21:10Sociale TEMA

Flet eksperti: Ja cilat janë pajisjet që harxhojnë më

Eksperti i energjitikës, Azmer Duleviç deklaron se karikuesi i celularit harxhon energji elektrike sa dy gota ujë të hedhura në liqenin e Fierzës.

I ftuar në emisionin e sotëm të “Ditë e re” ai ka treguar se cilat janë pajisjet brenda shtepisë të cilat na konsumojnë shumë energji në familjet tona.

Duleviç u shpreh se bolieri ose siç njihet ngrohësja e ujit të dushit, soba e gatimit si dhe pajisjet ngrohëse siç mund të jenë reflektorët, kaloriferët e kondicionerët janë harxhuesit më të mëdhenj të energjisë në familjet shqiptare.

I pyetur nga moderatori nëse dhe tharësja e flokëve futet tek kjo listë, Duleviç u përgjigj se tharësja e flokëse është një pajisje që harxhon gjithashtu, por duke qenë se përdoret për një kohëzgjatje relativisht të shkurtër, nuk përbën ndonjë shqetësim.

 

 

8 Komente

 1. M
  Mos e beso po deshe, por eshte e vertete.

  Ore ky Bolevic na thote ato qe i dine edhe femijet latante dhe pacientet tek spitali psikiatrik.

  1. ¿?

   Po perse duhet ky Duleviçi te na thote se cfare pajisjesh harxhojne me shume energji. Per shqiptaret e shkolluar deri ne klaasen e 9te s'ka gje me te kollajshme. Cdo pajisje elektrike dhe/ose elektronike e ka te shkruar ne etiketen perkatese qarte fuqine ne W, ose kW, po te shumezohet me kohen qe e perdor ne ore, mund te llogarisesh energjine e harxhuar ne Wh ose kWh. Shumezoje kete me cmimin ne leke/kWh dhe ja ku e llogarite pagesen. Mos na duhet tashti edhe specialisti Boleviçi qe te na tregoje se sa me shume te hame, aq me shume dhjesim.

   1. H
    Hajdarovski

    Boljeri harxhon 2 kw ne ore. E ka rezistencen 2000wat. Furra po ashtu kur e gradon me 200 grade. lavatricja po ashtu e ka rezistencen 2000 wat. Vatrat e sobes nuk i di tamam. Llogarite behen sipas fuqise se cdo paisje ne wat. Nje kilovat ka 1000 wat. Llambat jane 10 deri 20 wat. Nuk harxhojne asgje. Kondicioneri harxhon ne ngrohje. Eshte 2000 wat rezistenca. Tosti 2000wat. Tharesja e flokeve 1600wat.

    1. M
     Muli

     Uaaa.. nuk e dinim qe duhej ekspert per te na thene qe çdo paisje qe punon me korent, harxhon korent, mos eshte Nard ndoka ky eksperti?

     1. P
      Paro Turqiu

      Bravo Dulevici. Tani te presim cfare do thote edhe Dulelopa dhe ti krahasojme.

      1. d
       dule

       wot d f@ck is that? erdhi dulevic te na zgjoje....ca bohet keshtu TemA

       1. A
        Alb

        Po makina e rroje, kur futet ne karikim, a harxhon energji?

        1. A
         Alb

         Presim pergjigje nga eksperti....

         Lini një Përgjigje