FOTOT/ Rama: Oborri i Shtëpisë Muze të Pavarësisë në Vlorë, zemra e Parkut të Ri

2 Tetor 2022, 11:32Sociale TEMA

FOTOT/ Rama: Oborri i Shtëpisë Muze të Pavarësisë

Pas përfundimit të punimeve në Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë, park ky që lidh pjesën e brendshme të qytetit me Lungomaren, tashmë janë ndezur edhe dritat te emrat e firmëtarëve të pavarësisë, në oborrin e shtëpisë muze.

Kryeministri Rama publikoi sot në rrjetet sociale pamje nga oborri i Shtëpisë Muze të Pavarësisë në Vlorë, të cilën e cilësoi si “zemra e Parkut të Ri, tanimë i përfunduar plotësisht si një tjetër aset i vyer publik i Vlorës së Rilindur”.

Në park janë vendosur 10 emrat e ministrave dhe 40 firmëtarëve të Pavarësisë.

Ky park i ri jo vetëm do t’i shërbejë qytetarëve, por është edhe një atraksion më shumë për turistët vendas e të huaj që pushojnë në qytetin bregdetar.

Parku është konceptuar si një vatër e gjelbër mes qytetit dhe detit, që merr parasysh transformimet urbane dhe infrastrukturore për të krijuar lidhje të reja fizike dhe vizuale midis të dyve.
Parku i Shtëpisë së Pavarësisë është i vendosur në hapësirën këmbësore nga rrethrrotullimi i Skelës, deri tek porti.

94 Komente

 1. L
  Labi

  Ec aty nipce....

  1. L
   Labi

   Ke harruar ne listë Tan Lamen me Adelina Grecën o mamuth Surreli ?! Dhe ata janë firmutarë...korigjoje urgjent.

   1. L
    Labi

    Po përse fyen, o njeri?

    1. R
     Raimond vlonjati

     Idiotizmat e deficentit Rama .Nderton pyll ne mes te Plazhit Kete si tip Muzeu ta bente atje ku ka qene me te vertete Shtepia ku u ngrit Flamuri , dmth diku ne Qender te Vlores, dhe aty krijohej nje kompleks Muezal qe lidhej me Monumentin e Pavarsise dhe me Muzeun e Luftes se Vlores Ndersa aty ne Skele eshte vend prane plazhi qe duhej te ishte ne harmoni me Hotelet , plazhet dhe turizmin ne Vlore. Kur te iki ky Sharlatan nga Pushteti duhet qe Intelektualet e Vlores te mblidhen dhe ta zhvendosin kete Muze aty ne qender te Vlores

     1. I
      I Urti

      Rajmond. vetem emrin ke vlonjat...

      1. R
       Raimond vlonjati

       Kam dhe karin vlonjat , por ai te ngjan ty . By the way, ne gjithe Vloren eshte mendimi qe Kauret e Bregut jane rraca me e qelbur dhe me armiqesore ne Shqiperi

      2. T
       Taulant

       Cfare pret nga nje njeri i deshtuar. Per te ndertuar vepra te tilla duhet qe te keshillohen studio te njohura arkitekture ne Evrope. Kerrici i Vucicit hiqet edhe si ekonomist edhe si arkitekt peme pa kokrra.

       1. D
        David

        Raimond rrotaekarit, vetëm intelektual që s'je. Jo gjithmonë veprat historike ose muzeore vendosen të përqendruara, për tu hapur rrugën motërqirave "biznesmen" që betonizuan gjithçka. Ik futi një tas fasule se na hape barkun.

        1. D
         Dori

         Rajmondi fasulet kurse ti sufllaqen nga Endri Fuga.

        2. A
         Antigonea

         Raimond Vlonjati me emer fallco dh Taulanti jane mendimtaret me te medhenj se si duhet te jete Shqiperia, arkitektura, sheshet, muzeumet. Per cdo gje nuk jane dakorddhe nxjerrin mllef. Harrojne se Rama ka keshilltare ne arkitekture firmat me te medha qe sot jane ne qarkullim ne Europe dhe bote. Keta partiake te thekur por edhe te ndyre dihen sa lexon emrin e tyre.Perhapja e urrejtjes eshte norme, perhapja e paaftesise se Rames eshte detyre. Keshtu thane edhe per Lungomaren e cdo gje. Nuk vihet ne pushtet keshtu, por me pune, dhe ti nuk ke asnje pune te bere. Te te them qerohu nga kjo dy ja eshte pak, se i qeruar je.

     2. C
      C'i ke bere keshtu Vlores a derbardhe !

      E bere Vloren Muzeun e Mesdheut at'.. po ngjall krenarine e Shqiptarit at'.. e bere Vloren Krieqytet at'.. amanetin e Patrioteve e bere realitet at'.. i ndricove Shpirtin Ardhetarise o derbardhe , na e bere Vloren Qytetetin me te bukur ne Mesdhe o Gjigand .Rrofsh e qofsh ne Krye te vendit sa te ket nevoje ky vend . Kjo eshte Vlora _ cuna , shikojeni Vloren Perrlen e Mesdheut

      1. R
       Raimond vlonjati

       E o bujk e , me ate tru qe ke ti , je per tu futur ne muzeun e vjetersirave

       1. c
        c'i ka ber Vlores Gjigandi -shpellari donte ta shk

        Raimond VL ,po c'e o njeri . Buk jam ,por lindur e rritur ne Vlore ne Muradie .Po ti cfar lagje je nga Vlora na e trego pak te vertettojme Targat qe mban ,mos i ke fallso me duket . Babai im qe bujk e na ka len nji Plug te Vjeter ata tipik shqiptare qe kan vleren uhyyyyyy qe ti fusi tokes nocken e ta punoj qilim .Po ku mer vesh ti o bishtdollan karagjoze na kto pune

        1. T
         Taulant

         O ti nga Muradija ? Cfare i ka bere Vlores ? ASGJE! Ato gjera te vogla qe jane bere sot jane normale edhe ne fshatrat e vendeve perreth. Vlora qytet pa kinema pa nje biblotek vetem me beton.

         1. b
          ben.

          1 pyetje. Ajo era e mutit, ne lungorame mbasdite, eshte mos te haje njerezia me sy veprat gjigante te rilindjes??? Apo thjesht se vazhdon te derdhet muti ne dët.

      2. L
       Ladi

       E ka qare...????????

       1. L
        Ladi

        Ika tani se ime shoqe eshte duke u qirë...qarë dhè qirë

       2. h
        historia perseritet

        Skena tek filmi "Lulekuqet mbi mure" kur Karabinieri italian i thote Jetimeve te varfer : Fshini parrullat se do tu jap nga nje Steme - dhe Jetimet e varferuar i pergjigjen : Nuk duam Stema...ke ndonje cope Buke? (c'do ngjashmeri mes Rames e Karabinierit nuk eshte vetem rastesi)

        1. K
         Koqemadhi

         Investo edhe ne Veri nga pak o kryminister...sidomos në Shkoder, Lezhë, Dibër sepse ka me shume histori se Vlora por problemi eshte se nuk ka vota dhe kjo eshte keq per Ty Vlora e Selam Musa Labit qe trimninë më të madhe e bani kur hodhi gunën mbi tela dhe kaloj matanë gardhit hahahaha....hihihihi....kemi histori apo histeri...

         1. D
          Deni

          Dhe andej skan munguar investime po ju ju ka mbyllur syt saliu dhe nuk i shikoni dot

          1. D
           Davidi

           Me qepe apo pa qepe sufllaqen ?

          2. Z
           Zana

           Pse ne Kukes ,B.Curri,Puke Lezhe Laç ,rruga e Arberit etj çfare jane ???

          3. V
           Vlora.Vlora

           Po s do mend fshatareve u duket perle ,se kuptoj bukurine e atyre rethimeve prej betoni ,ato pemet qe jane vene vend e pa vend qe njeriu s kalon dot ,lere qe nga banka credins per te kaluar duhet te vihesh ne resht ,plus deri dje te ikte syri larg deri te porti ,tani shikon malet e ngritura dhe rethimet qe ka bere ky karri ,,,ne fakt isha 15 dite dhe sa u futa ne ate bukurine qe ka bere ky mendjendrituri vinte era shurre

           1. P
            Per komentuesit e zellshem dhe te paduruar.

            Vlora vlora.....vendos emrin e vertete.. Sala Sala

            1. V
             Vlora.Vlora

             Ha ha po kush e dhjet Salen ,dhe kush tha qe jam me Salen ,po pse hidheni perpjete kur dikush ben nje verejtje ,jeni bere si" Parti Enver jemi gati kurdo here"

             1. T
              Te tille jini sa here qe hapni gojen

              Mire te thote ai me siper , ta kishe vene SALA , SALA , se te vjen era mut Vicidoli . Idjote deri tek thonjte e kembeve qe iu dhembin syte kur shihni qe behet ndonje gje e mire ne kete vend . Dhe , pastaj iu vjen keq kur iu thone qe jini derra te lindur e rritur ne shpella .

              1. R
               Raimond vlonjati

               Mos u merzit o Vlora, se keta qe komentojne ketu jane mbushesa topi . Jane te gjithe, bujq muti

             2. P
              Prof

              O karr. Vlora eshte bere nje perle e vertete. Po rrot karri si ty lind. Ske ci ben. Vari karrin ????

              1. T
               Taulant

               Ato miliona euro qe jane investuar aty jane bere per ti rritur vleren portit per jahtet qe u dha me koncension dhe kullave qe do ndertohen ne ate zone.

              2. S
               Sadiku

               Ti Vlora Vlora ben mire te mos vish me se ty ajo erë te vjen e kaq te vogël e ke kutin. Vlores dhe transformimit te saj ti shkosh anash!

               1. V
                Vlora.Vlora

                Po ty c ka qe te djeg e verteta ,apo cfare s te pelqen ty ne s duhet ta themi ,ik beji ndonje gojore liderit se per nje pune ju jepni dhe gruan dhjaret e mutit fshatare te qelbur qe qelbet vloren

                1. I
                 I tille je , sda hgere qe hap gojen

                 Kur qenke bere qytetar ti "Vlora Vlora " , kur te vjen era zhul edhe ketu ne monitor , apo te mjafton vetem emri , si me kene Shkodran prej Puket ! Yyyyt , idjot !

               2. O
                Olta

                Sa mir ndihem kir shof qe ka vemendje ndaj te tillave gjera

                1. S
                 Sokol

                 Sa bukur kur shef qe ka kujdes e zjvillim ne keto pika

                 1. A
                  Ani

                  Vlora eshte nje qytet i cili terheq shume turist pasi ka jo vetem nje det me mrekullueshem por dhe nje pjes te mire te historis se vendit

                  1. E
                   Eno

                   Duket vertet e bukur keni bere nje pune mjaft te mire

                   1. R
                    Roni

                    Ka dale nje muze shumr i bukur

                    1. K
                     Klodi

                     Hallall pune shume e mire eshte bere Vlora ka marr nje pamje akoma me te bukur

                     1. L
                      Luan

                      Investim fantastik qe e ka bere kete qytet dhe me te bukur

                      1. E
                       Elsa

                       Vertet duket shume bukur bravo i qoft Rames

                       1. E
                        Elsa

                        Vertet duket shume bukur bravo i qoft Rames

                        1. E
                         Eri

                         Jugu ka marr nje ndryshim te veret gjate qeverisjes tuaj dhe kjo ka ndikuar ne shtimin e turizmit atje

                         1. A
                          Alban Eftimiu

                          Jepi lavatriçe e pisllëqeve jepi. Vini I lavatriçeve te njohin tani. Sa per " idetë" urbane ..më puth njehere ne prapanice o trupeshk injorant dhe degjo: pprrrrrrrrrrrrrrrrr nga bytha e Alban Eftibiut

                          1. A
                           Aldi

                           Qeveria po ben nje pune shume shume te mir me investime te panumerta per te rritur numerin e turisteve qe vizitojn vendin

                           1. D
                            Deni

                            Te shohesh gjithe leto investime qe po behen ne vendin tend eshte si te them dicka e mahniteshme por serishte la nga keto leprisit e saliu qe hellin balet pa kuptim ndaje rames dhe thu vij turp qe akoma mbeshtesni ate nongraden

                            1. B
                             Bredhi

                             Bravo.bravo o njeri me Vizjon ! Dikur u kthyen qendrat e qyteteve si fshatrat e dikurshme ne doktature.Bravo.

                             1. B
                              Besnik

                              Nje shenderrim total, me hapesira me te mira e argetuese per te gjith vendasit e te huajt

                              1. D
                               Dritan

                               Projekt me i bukur qe i shton akoma me teper rendesine ketij sheshi qe eshte njekohesisht dhe oborr i shtepisw se pavarsise

                               1. R
                                Raimond vlonjati

                                Po Shpi e Pavarsise nuk ka qene aty o idiot, Ka qene andej nga qendra e Vlores

                               2. -
                                ----------------------------------

                                Maron krejt ky gjatoshi per ksi projektesh...Ne cdo qytet e ka nga nje. Nuk jane as te bukur e as funksional. Per mos me thane qe ta shpifin.

                                1. P
                                 PPSH (Partia Patronazhisteve Shqiptare)

                                 Komentet - Roni, Klodi, Aldi, Eri, Elsa, Luan, Sokol, Olta, Ani, e ndonje tjeter i perkasin nje anetari te devotshem te partise sone qe zbaton detyrat e partise duke ndenjur vigjilent ashtu mbi tastiere per te kapur disa norma levdatash njeheresh per Ramen, zaten per ate dhe e kane punesuar diku ne administraten e ministrise se njeres nga shoqet e suksesshme te qeverise.

                                 1. T
                                  Te tille jini sa here qe hapni gojen

                                  Une kujtova se do te flisje per shtazen e Vicidolit ti zoti "PPSH. . . " , apo korbi korbit nuk ia nxjerr syte ! Si nuk e ke mesuar akoma qe bajraktari serb i Vicidolit ka qene tre dekada komunist , bile sekretar partie !

                                 2. E
                                  Edi

                                  Kjo vlora ka mar komplet sy tjeter nga ky park. Investime vertet te nevojshe ne kete vend

                                  1. I
                                   Isi

                                   Po beni vettet shum investime ne jug dhe di te them qe fal keti investimi vlora ka ndrryshuar shume

                                   1. R
                                    Rea

                                    Ka qen ne gjendje te mjerueshme me par kjo zon , tani qe u kthye ne nje park kaq te bukur vlora do terheqi shume turiste

                                    1. B
                                     Binjaket Eftibiu

                                     Edhe nje ppëëërrrrrrrrrrrrr të fuqishëm nga bytha e depiluar e binjakeve Eftimi per idete urbane idotike te Vin Inceneratorit

                                     1. A
                                      Aldi

                                      Homazhi me i mire qe mund ti behej heronjve te pavarsise

                                      1. E
                                       Ervisa

                                       Ka dale super dhe ja shton hijeshine gjite vlores.

                                       1. s
                                        siringa

                                        Te gjithë këta qe kane nickname me "Vlora", "labi", "vlonjate" etj....janë dhiare! E sigurte!

                                        1. S
                                         Sergi

                                         Hajde vlora hajde tani do te jete me se e vizituar ne cdo sezon,ka lezet kur shikon qe punohet ne vendin tend

                                         1. D
                                          Denis

                                          Ja pra si keto ide i kishin munguar qytetit te vlores dhe tani turistet kane mundesi te mesojne disa nga heronjte e vendit tone

                                          1. D
                                           Detari

                                           sa gje e shemtuare, keshtu eshte kur Ramazoni i fut hundet kudo

                                           1. E
                                            Elton

                                            Ja shton hijeshin vlores super pune kenu ber

                                            1. K
                                             Kloi

                                             Qenka per tu vizituar me patjeter aq bukur sa qenka ber

                                             1. K
                                              Klea

                                              Vlora ka rilindur. Eshte shnderruar ne nje attaksion shume te madh turistik

                                              1. T
                                               Tea

                                               Iu shtua vlores dhe nje vend tjeter qe do te vizitohet shume nga turistet

                                               1. F
                                                Fuga i Ali Qopekut

                                                Po ti emra patronazhistesh i le keto qe ve rradhe tea klea kloi elton denis e pafund

                                               2. Z
                                                Zgalem

                                                Edi Rama , nepermjet arkitektures , u be skulptor i gjithe Shqiperise . Nje pjese e rendesishme e kesaj skulpture gjigante , eshte Vlora e Pavaresise . Te gjitha qytetet i jane neneshtruar nje rinovimi arkitektonik , qe vetem nje mendje e ndritur , mundi t'i parafytyroi . Politikani i shquar Edi Rama , ka brenda vetes artistin Edi Rama . Shqiperia eshte kthyer ne nje muze te madh , krejt shteti . E realizove pa u ndier dhe pa shpenzime , nepermjet rinovimit . Shqiperia nuk njifet , eshte kthyer ne muze . Mjafton te shofesh nje qytet cfaredo , dhe te kuptosh transformimin rrenjesor , qe realizoi artisti -politikan , Edi Rama .Shiko Gjirokastren , Tepelenen , Permetin , Gramshin , madje , qofte dhe cerrikun . Industria e turizmit u projektua nga Rama . Sinqerisht : Zgalem

                                                1. e
                                                 erida

                                                 po beni super investime ne shqiperi. bravo

                                                 1. i
                                                  irena

                                                  vlora ka ndryshu shum kjo fale puneve te mira qe po realizohen

                                                  1. V
                                                   Vlonjati i vertete

                                                   Faleminderit Zoti Kryeminister per gjithcka qe ke bere per Vloren Leri rrotat e karit dhe shpellaret te lefin

                                                   1. A
                                                    Andi

                                                    Bravo nje ndryshim rrenjesor per kete vend historik

                                                    1. A
                                                     Alban

                                                     Bravo keshtu duam ta shohim vloren e pavaresise

                                                     1. L
                                                      Lili

                                                      Tashme po qe merr lezet vendi.Vlora nje nga qytet me t mira ne gjithe rajonin

                                                      1. R
                                                       Rezi

                                                       Ndihem shume e lumtur qe jam banore e nje qyteti te tij

                                                       1. R
                                                        Renis

                                                        Ta shohin dhe keto qe protestonin,se sa e bukur ka dale tashme kjo veper historike

                                                        1. D
                                                         Dori

                                                         Tashme kemi nje tjeter arsye me shume per ta vizituar Vloren ,paska dale e mrekullueshme

                                                         1. L
                                                          Laqi qe u qin robt

                                                          Meru pak me veriun o kurve-mafioz kryekurve sepse ia merr mbi 2 miliard euro çdo vit vetem nga hidrocentralet e pederast burre,ndersa me kto miliarda qe i ke investuar ne ate vend,asgje nuk ka ndryshuar per mire vetem regres çdo dite shef,tritol,vrasje,gjibvenie,akte terroriste dhe injorance.Nuk behen ata debile kurre.

                                                          1. M
                                                           Miri

                                                           Nje vend i denje per te rikuntuar te paret tane

                                                           1. A
                                                            Alban

                                                            Shyqyr qe saliu nuk organizo protesta ne Vlore se i merr perpara ai nuk pyet per histori.

                                                            1. M
                                                             Marjo

                                                             Historia e nje kombi eshte gjeja kryesore qe duhet ta ruajme me kujdesin me te madhe

                                                             1. A
                                                              Amarildo

                                                              Pamje goxha e bukur. Ka dal spektakel

                                                              1. A
                                                               Ana

                                                               Vlora po merr nje pamje me te vertete te bukur, ke qef ta vizitosh

                                                               1. B
                                                                Berxolla

                                                                Lum ata qytetare qe do ken nje vend te tille ne qytetin e tyre

                                                                1. L
                                                                 Luan

                                                                 Perle miko perle , hallall ta baft zoti.

                                                                 1. B
                                                                  Blerta

                                                                  zakonisht e vizitoj vloren per plazhin, po tani qe po merr kte vemendje historia e saj kam nje arsye me teper

                                                                  1. L
                                                                   Luan

                                                                   Perle miko perle , hallall ta bafte zoti.

                                                                   1. K
                                                                    Kosova

                                                                    E kalo e malin e zi e deri ne greqi qytetet e gurit zhduken ? E perse veq ne shqiperi zhduken? Kur kaloni permes malit zi, kroacis e gjithe italise bejani nji pyetje vetes pse , ku mbeten ato qytete e fshatra guri ne shqiperi apo solo ky vend u djeg nga armiqt qe u zhduken fshatra e qytete qindra vjeqare? Po gjith kto ndertesa/germadha te reja te ndertuara pa asnji koncept do i mbaj toka e shqiperise ?

                                                                    1. e
                                                                     eri

                                                                     bravo keshtu duhet qe te kujtohen dhe mos te hartihen kurr herojnt e vendit tone dhe ky muze eshte fantasyik i pershtatet shume qytetit te Vlores

                                                                     1. d
                                                                      denis

                                                                      i jashtzakoncem shume bukur ishte bere e pasha para 1 jave ishte fantastike dhe i pershatet shume zones qe eshte vendosur

                                                                      1. Q
                                                                       Qytetari pogradecar

                                                                       Vloren dhe gjithe Shqiperine o i ben i madhi EDI RAMA o s'ka tjeter u bene 32 vite provuam nongrada dhe spiune ,vetem per te prishur ju vinte ndoresh Nuk behet Shqiperia me injorante fshatar den baba den

                                                                       1. N
                                                                        Nje mergimtar

                                                                        Muzeu i Pamvaresise ka qene gjithmon aty,tani i eshte dhene me shume drite e hapsire.Ndryshe nga kjo hapsire e parkut te Pamvaresise nuk me pelqen ndryshimi i bere ne Sheshin e Flamurit,ku ndertimi ne mes te sheshit ,levizja e shatervanit,ngushtimi lulishtes dhe ndertimi atij "rrethrrotullimi",mendoj i ul vlerat e atij sheshi.Le te presim perfundimin.Shume komentues qe shajne kane te drejte.Tek Parku i Pavaresise nuk ka pllake per Baba Cenin dhe per shpetimtarin nga Vicidol.

                                                                        1. x
                                                                         xoni

                                                                         Sa shpejt dallohen shpellaret qe nga jugu ne veri ka plot malokeri qe i duan qytetet si fshati nga vine.

                                                                         1. S
                                                                          Shoqja Pandora

                                                                          Shume mire ka bere ne vlore kryeministri. Se sdo rri te marr mend e idjotave te vlores. Ai i di vete punet. Se te qe per vlonjatet secili e ka nga nje plan per vloren. Po kryeministri nga qe i njef se ca malli jane u ra kokes. Dhe beri ate qe dinte vet. Smerresh me vlonjate

                                                                          Lini një Përgjigje