Hoqi flamurin turk, shqiptari bëhet “hero” nga mediat greke: Patriot i vërtetë, po e mbështesin masivisht

18 Gusht 2022, 18:10Sociale TEMA

Hoqi flamurin turk, shqiptari bëhet “hero” nga mediat greke:

Gjesti i pushuesit shqiptar që hoqi flamurin turk nga një kullë vrojtimi në Gjirin e Lalzit dhe më pas e hodhi në det, është pasqyruar gjerësisht në mediat greke.

Mediat e vendit fqinj shkruajnë se 48-vjeçari nuk e toleroi dot praninë e flamurit turk në plazh, dhe bëri veprimin “patriotik”, ndërsa shqiptarët e kanë “mbështetur atë masivisht”.

Si rrallë herë, veprimi i shqiptarit të arrestuar nga policia për “nxitje të urrejtjes” është bërë kronikë edhe në lajmet e televizionit grek “ANT1” në që shquhet për retorikën jo pozitive ndaj shqiptarëve.

 

13 Komente

 1. D
  Detari

  hero eshte. vetem turkoshaket u preken.

  1. u
   uhahahaaaaaa

   Medait turkoshake hedhin nje "provokim" per te percare shqiptaret. Nje dite tjeter (me siguri jo shume te larget) do thone se "mediat turke bejne "hero" shqiptarin qe hoqi flamurin grek nga plazhi ...."

  2. A
   Abdullah Palloshi

   Edhe shtypi grek e ndan shapin nga sheqeri kur bëhet fjala për patriotë që pranojnë flamuj të huaj të valviten vend e pavend. Patrioti duhet dekoruar dhe i duhet dhënë flamuri turk që ta vërë në hale që të fshijë prapanicën.

   1. E
    Endri

    Ta pret mendja. Greket e futen greket i bejne reklam.

    1. c
     ca po thua

     Po po po, ashtu eshte. Sidomos Turqia na ka "ndihmuar" shume ne shekullin e XV-te. Por ndihmen me te madhe na e dhane ne fillim shekullin e XX-te. Ata e njohen autonomine e 5 vilajeteve shqiptare (130 mije/km2) ne 1910, mbas kerkesave te shqiptarve dhe njohen gjuhen shqipe si gjuhe zyrtare dhe formuan nje vilajet te vetem autonom me emrin Arnavutluk. Po ore e bene si se bene. A ju kripsha trute o deficente mendore. Jo po ju do thoni se atehere nuk ka patur fare Turqi, apo jo? Po mire sipas kesaj llogjike, nuk ka patur fare as Shqiperi, apo jo? Mmmm u be lesh puna, se pikerisht keshtu thone greket dhe serbet, se nuk ka patur kurre Shqiperi, ajo u krijua vetem ne 1912-n. Pra kush mendon keshtu njesoj me greket dhe me serbet? Edhe ju tyrcelinjte mutit keshtu mendoni? Te gjithe bashke jeni o mutra? Pra lesh puna, o kane qene qe te dyja edhe Turqia edhe Shqiperia qe atehere, ose s'kane qene qe te dyja. Se per ne shqiptaret, Shqiperia as qe diskutohet qe ka ekzistuar edhe ne shek XV-te edhe ne shek XX-te, apo jo? Per te vertetuar nese Turqia ka ekzistuar apo jo atehere, kujt nga ju t'ja mbaje suma te pyese Erdoganin apo edhe ndonje turk te thjeshte qe ben byrek te pazari i ri, nese ka ekzistuar Turqia ne shek XV-te apo ne shek XX-te? Pyetini njehere, pyetini! Kujt nga ju i kalon ne tru mendimi qe Erdoganit apo cdo turku tjeter i vete ne mendje se "nuk ka patur kurre Turqi deri ne 1925-n"? I shkon ndokujt ne mendje nga ju se edhe turku me i fundit do e thote kete? O RROTA CARI ne kuptimin me te plote te fjales, raportet e Turqise me Shqiperine apo me gjithe te tjeret kane rrjedhe historike, nuk u krijuan as dje as ne 1925-n as ne 1912-n. Turqia gjate historise se saj ka krijuar nje Perandori Osmane e cila sundoi per 5 shekuj ne territoret shqiptare. Turqit dhe Turqia e krijuan, nuk e krijuan kinezet dhe Kina o trapa me zile. Keta te sotmit jane pasardhes te atyre te atehershmeve, ashtu sic themi edhe ne se jemi pasardhes ate shqiptareve te atehershem. Apo keta turqit e sotem jane pasardhes te marsianeve? Historia as e Turqise dhe as e Shqiperise nuk fillojne ne 1925-n apo 1912-n. "ndihma" e Turqise nuk fillon dhe nuk mbaron as me termetin e as me Cillerin o injorante te klasit te larte. Edhe kur erdhen per here te pare ne Ballkan ne fundshekullin e XIV-te, kush ka pak njohuri historike fare fare fillestare, e ti se turqit osmane erdhen pikerisht per "te ndihmuar" ne keto ane. E dini apo jo, e dini se cfare ka qene arsyeja qe ata erdhen ne Ballkan? Sic turqit osmane atehere dhe sic turqit e sotem vazhdojne e thone, se kane ardhur ne shek XIV-te ne Ballkan "per te vendosur rregull dhe qetesi dhe per t'u dhene mundesi popujve te rajonit te jetonin ne paqe dhe begati". E dini apo jo mor torrollaker? E dini qe kjo arsye e atehershme vazhdon dhe thuhet edhe sot e kesaj dite ne Turqine e pas 1925-s, pikerisht keshtu shpjegohet se pse erdhen turqit osmane ne keto anet tona? Pyeti turqit e sotem dhe do ju thone pikerisht kete. Edhe sot po te njejten gje po thone se po bejne, po vijne per "te ndihmuar". E dini madje qe turqit osmane jane thirrur nga vete perandoret romane te Kostandinopojes per te ardhur ketej nga anet tona? Madje jane thirrur edhe nga princat vendas per ti perdorur turqit osmane ne kontradiktat qe ata kishin me njeri-tjetrin? E dini apo se dini mor idiota te lindur. Ne ballkanasit i thirrem vete, erdhen te na "ndihmonin" atehere qe thoni ju, pastaj erdhen qe erdhen, mbeten 500 vjet mbi zvergun tone!!! Kjo ka qene, eshte dhe do jete "ndihma" e madhe e turqve te cdo lloji. Kush nuk kupton as kaq gje eshte NJERI ME TE META MENDORE. Me keta turqit e rinj duhet nje raport edhe me i kujdesshem sesa me serbet dhe greket e rinj, sepse keto turkoqelbesirat jane dhe me te fshehur edhe me te poshter se keta te tjeret. Te pakten keta serbet e greket i kemi perballe, ndersa tyrcelinjte i kemi me doren ne shpine dhe gishtin ne ...

    2. V
     Vlora

     Turqia eshte vendi qe ka ndihmuar me shume Shqiperine dhe ne cdo periudhe. Ndihma turke ne rastin e termetit ishte shme e rendesishme, bashke me nderimin e spitalit ne Fier. Ne cdo rast ata kane qene ne krah te popullit shqiptar. Ata njohen te paret pavarsine e Kosoves. E mbani mend deklaraten e Kryeministres turke ne 1997, "kush prek Shqiprine, ka prekur Turqine".Veprimi i nje te padituri nuk cenon aspak miqesin midis dy popujve dhe dy vendeve tona.

     1. k
      kaniku

      E sakte ashtu eshte Turqia na ka ndihmuar te dy shteteve shqiptare.

      1. D
       Detari

       hahahaha shko q*u o turkmut u beret dhe ju gabelet te na propagandoni, turk i mire turk i vdek

       1. D
        Dekari

        greku mire greku i vdekur eshte fjala o bythqir i minoritetit

       2. S
        Shkodrani

        Ngadalë, ngadalë, se ndihma turke nuk eshte e sinqertë por pjese e shtrirjes se influencës neotomane. Mos harro se si greqia ashtu edhe shtetet e tjera që na gllaberuan aq shumë duhet t'i falen pikerisht turqise qe na sakatoi per 500 vjet.

        1. H
         Hamza turku I pa besi

         Ti Vlonjat mos gje nga ata qe jane Turq por kane turp ne itali e nga agim e bejne Gino Myftari . Po pse nuk shkoni ne Turqi juve qe mbroni turkun, po ndiheni se jeni me afer nga kultura dhe humanizmi. Faktet tregojne se pas cdo investimi Turk eshte nje xhami . Islami moderator shqiptar po luftohet nga Shteti I nendheshem Turk. Guleni po kerkohet te vritet nga ata. Me qe jemi pak me esell dhe pa influence Fetare duam nje Shqiperi pa kordona vasaliteti. Kur nje shtet nuk ka nje shkolle shqipe dhe perdori shqiptaret e I futi ne sherr e iku I dhier nga ballkani e I dha Janinen grekut une nuk e quaj komb mik por pushtues armik. Ai Burri mbi Kale ne Tirane urrehet ne Turqi juve lepini bythet e tyre. Turp per vasalet e Kombit. Nje pushtues qe na la 50km rruge pas 500 vite pushtim e na ndaloi gjuhen tone si mund te jete komb mik. Eshte njesoj me serbet, greket,italianet. Armik pushtues ne histori. Ne nuk duam hakmarrje po kur behen xhami otomane ketu pse nuk ka nje shkolle shqipe aty. Nuk ka se kujtojne se jane mbi ne

        2. t
         tartarini

         Greku pervec parave ketij mjerani , t'i beje dhe pashaporten dhe ta kete kontigjent per raste te tjera.........

         Lini një Përgjigje