Çifti italian “azil” në Vlorë: Erdhën si turistë, por vendosën të jetojnë në Shqipëri

9 Shtator 2023, 22:40Sociale TEMA
Çifti italian “azil” në Vlorë: Erdhën si

Morena dhe Domeniko kaluan Adriatikun vitin e shkuar për të vizituar Shqipërinë.

Erdhën për turizëm por mbetën të befasuar nga natyra, klima, njerëzit dhe mikpritja  ndaj vendosën të qëndrojnë më gjatë.

Eksperiencën e re jetësore e nisën në Vlorë.

Pranverën e këtij viti u njohën me dy shqiptarë, pronarë të një restoranti, të cilët i punësuan dhe sot thonë se ndihen si një familje.

Jam nga Vareze, erdha një vit e gjsymë më parë. Njoha Gerin i cili sot është si një vella për mua. Dua të kem një experiencë të re. Banoj në Vlorë, jam qytetar i Vlorës, jam i befasuar nga ky qytet dhe nuk e ndërroj më. Në Itali nuk do të kthehem më, vetëm si turist” thotë Domeniko.

Erdhëm si turistë por vendi na pëlqeu shumë dhe vendosëm të qëndrojmë më shumë. Kemi ardhur për një experiencë të re, ndihemi mirë dhe kemi mësuar shumë gjëra” shprehet Morena.

Domeniko punon në bar ndërsa bashkëshortja e tij, Morena në kuzhinë.

Këtu punoj në bar, në kuzhinë, jap ndihmë aty ku duhet. Këtu punoj që prej marsit dhe më pëlqen shumë, nuk e ndryshoj më si vend. Eshtë një experiencë e mirë. Fillimi nuk ishte i lehtë por u përshtata shpejt” tregon ai.

Punoj në kuzhinë, është punë e re për mua sepse me parë nuk kisha shumë njohuri mbi kuzhinën dhe gatimet. Shqipëria është e bukur, kemi gjetur njerëz të sjellshëm” theksoi ajo.

Thonë se në Vlorë janë njohur edhe me italianë të tjerë të cilët kanë vendosur të jetojnë dhe punojnë në qytetin bregdetar.2 Komente

 1. s
  sapa

  Edhe?erdhi ky italjani dhe do vijne shqiptaret?hajde budallenj hajde.Ska propagande qe i mban shqiptaret ne shqiperi sikur edhe tja u besh rrogen 2 miljon ne muaj!Kur nuk funksjonon shteti harro gjithshka!

  1. M
   Mirmroma

   Mirë ska gjë, kur ti blejnë të gjitha të huajt, le të rrinë shqiptarët si kara dhe thonë ua kanë fajin të huajt. Idiota ishin idiota ngelen ata që s'duan të punojnë.

   Lini një Përgjigje