Rama: Eksportet shqiptare u rritën me 72% në 2022-n, synojmë majat

9 Shtator 2023, 16:57Sociale TEMA

Rama: Eksportet shqiptare u rritën me 72% në 2022-n, synojmë

Kryeministri Edi Rama shkruan se eksportet e mallrave e produkteve shqiptare kanë pësuar një rritje në 2022, krahasuar me 2018.

Duke iu referuar raportit të CEFTA, Rama thotë se gjatë ciit 2022 eksportet shqiptare shkuan në 686 milionë euro, 72% më shumë se në vitin 2018-të, ku ishin në shifrat e 398 milionë eurove.

“RRITJA E EKSPORTEVE shqiptare nga 398 mln euro në 2018, ne 686 mln në 2022 (+72%) në zonën e CEFTA-s, ku hyjnë gjashtë vendet e rajonit tonë plus Moldavia, përbën një tjetër shembull të qartë të ngjitjes së Shqipërisë në një nivel të ri, drejt majës ku synojmë të ngjitemi në 2030.”-shkruan Rama.

3 Komente

 1. G
  Genti

  Gjithë këto eksporte ndërkohë që çmimet janë në stratosferë e ku një kokërr vezë nga 7-10 lekë ka arritur 25-30 lekë dhe 1 lit. qumësht 200 lekë. Nëse kjo quhet rritje ekonomike ndërkohë që xhepat zbrazen "na rroftë rritja"....

  1. Z
   Zyko

   Jepi zedhenes jepi. Ke apo jo ministra, drejtore, etj. ta bejne kete pune? Pse nuk krahason me 2021? Apo si ai miku atehere qe krahasonte me 1938?

   1. k
    k

    Deliri i KM,po kap "majat" që do e kishte zili edhe Enveri bashke me non gratën. Çdo ditë thyen nganjë rekord historik,me mendjen e vet të deformuar.

    Lini një Përgjigje