Kur nis fluturimi i parë nga aeroporti i Vlorës?

27 Nëntor 2023, 17:08Sociale TEMA
Kur nis fluturimi i parë nga aeroporti i Vlorës?

Operimet nga aeroporti i Vlorës pritet të nisin nga marsi-prilli i vitit 2025. Lajmi u dha sot gjatë inspektimit të këtij aeroporti nga kryeministri Edi Rama dhe zëvendësministrja Belinda Balluku. 

Sipas ministres Balluku në vitin e parë të operimit do të ketë pasagjerë më shumë se parashikimet.

“Në vitin e parë priten 330 mijë pasagjerë, por është e sigurt që në vitin e parë do të kemi më shumë se 1 milion pasagjerë, nga marsi 2025 vetëm në aeroportin e Vlorës. Parashikimet janë optimiste”, tha ajo.

Balluku theksoi se ky aeroport, i cili është tashmë në një fazë të avancuar do të jetë i mbuluar me panele diellore, për të prodhuar energji për nevojat e aeroportit.

“Aeroporti do ketë inovacion, do të jetë i mbuluar me panele diellore, janë marrë masa që mos krijohen problematika gjatë uljes e ngritjes së avionëve me reflektime. Do të prodhohet 5.2 megavat energji e rinovueshme që do të jetë për nevojat e aeroportit”, u shpreh Balluku.

Pista e këtij aeroporti do të jetë e gjatë 3.2 km me gjerësi 60 metra dhe terminali 20 mijë metër katrorë, ndërsa pritet të përfundojnë në gjatë verës 2024. Pas kësaj nga janari 2024 nis certifikimi

“Ndodhemi në sipërfaqe 2 metra nën nivelin e detit. Përmes një pune inxhinierike është dhënë zgjidhje për gjithçka, Pista është 2.6 metra e lartë nga niveli i tokës dhe aeroporti 4 metra, minus 2 plus 2 ndodhemi. Pista vazhdon akoma me mbushje e gjatë 3.2 km, gjerësi 60 metra, rruga perimetrale 6 km është e gatshme për asfaltim. Të gjitha këto përfundojnë gjatë verës 2024. 

Dhe fillojmë operimet në mars prill 2025. Në fillim në 2024 nis implementimi për rrjetin e furnizimit me ujë. AAC po ndjek të gjitha hapat dhe nga janari 2024 në bashkëpunim me aeroportin e Mynihut fillon certifikimi”, deklaroi ministrja.

Balluku foli edhe për risitë që do të ketë aeroporti i Vlorës, një ndër to edhe Akademia e pilotëve.

“Fizikisht mbaron në vjeshtën e vitin 2024, do të mundohemi ta mbyllim në dhjetor 2024 për ti dhënë mundësi certifikimit. Sot është mbyllur pjesa e kontrollorëve të trafikut ajror. Dhe të gjithë do të jenë të certifikuar në fund të verës 2024. 

Do të kemi dy sektorë të rinj, një që është mirëmbajtja e avionëve. Shpresojmë edhe për akademi pilotësh në të ardhmen . do të jetë edhe risi të aviacionit civil të sektorëve që nuk i kemi pasur deri më sot që do të zhvillohen përmes akademisë”, u shpreh ajo.

10 Komente

 1. q
  qim pyka i hasit

  Qunat e londers duan airoport ne Has z. Kryeminister, kete ju premtoj lideri i hamasit salih bin laden por si arriti koha se ja shkerdheu familjen Amerika, prandaj mundohu sa te kesh mundesi se perzoten me doli shpirti shtepi per shtepi duke ju qire grat dhe vajzat se kan ngele vetem, qe sa per dijeni nuk dine te kenaqen me hajdarin

  1. a
   abc

   bythqim me duket se nuk te dilka pyka hasit, prit sa te vijne pykat nga afrika ne shengjin e te kenaqin ty dhe fisin tend......kurve muti

   1. 2
    2

    abc, sic duket e ke me te provuar ...

   2. S
    Shkodrani

    Ti paske nevoje per doktorr se boll percart flitke!

   3. V
    Vranakonti

    Suksese. Ne qe ndodhemi jashte atdheut,mezi po presim te perfundoi dhe te filloi nga puna. Do jete nje ndihm dhe nje zgjidhje e madhe per ne nga jugu i shqiperise.

    1. B
     Babloku

     Eee do beje babloku aeroport ne vlore plot me gropa tamam sic kane gjoksin labet. Ky ka per mision vetem ta Hape dhe ska rendesi nese rri hapur apo mbyllet direkt si ai i kukesit. E hapi dhe u mbyll. Ska asnje linje qe fluturon nga kukesi. Taman si Tram aj I lul bashes. Te pakten luli e beri 3 D dhe nuk hargjoj shum Leke vetem 800 mije euro Kurse babloku ben kontrata kunja fut shqiptare e me dekada pagesat neqoftse nuk ecen bisnesi.

     1. M
      Mondi Vlore

      O bablok! Labi di ti mbushi edhe "gropat" , pyet nga shpia mbase te ka mbetur ndonje "grope" pa mbushur

      1. h
       hee mer Bablok, ste paska ec puna mire me kryetari

       Vlora nuk eshte Kuksi mer rrot kari. Cdun turistet ne Kuks apo me pa pidhin e arushes

      2. n
       niku

       Aeroporti Kukesit mir eshte qe u be por eshte per te ardhmen. Me shume per stinen e dimrit, nese behet ndonje stacion per ski do terheq shume turista. Per momentin nuk ka kapacitet te funksionoj gjat gjithe vitit sepse ne vere, turistet mberrijne ne Tirane, shkojne 2--3 dite ne veri, dhe me tej ne Durres ose ne jug per plazh. Per me teper zona e Kukesit duhet te shoh te rrise kapacitetin e hoteleve.

       1. J
        Jakovi ose Kovi

        Aerodromi i Poros ,,,vlora eshte ne pi,,,,th te semes ,,,,

        Lini një Përgjigje