“Nuk kam rrogë në Akademinë e Shkencave”- Skënder Gjinushi: Ja sa lekë marr në muaj si honorar

2 Qershor 2023, 18:50Sociale TEMA

“Nuk kam rrogë në Akademinë e Shkencave”-

Kreu i Akademisë së Shkencave, Skëndër Gjinushi ka deklaruar se në këtë institucion nuk merr rroga. I ftuar në studion e Panorama TV, Gjinushi u shpreh se merr vetëm 300 mijë lekë të vjetra si honorar.

Ai tha se fondet shkojnë për projektet e Akademisë, ndërsa sqaroi se vetëm tre prej tyre janë akademikë, të tjerët janë profesorë.

“Akademikët marrin vetëm një shpërblim mujor, nuk janë me pagesë. Unë nuk marr as rrogë në Akademinë e Shkencave, marr një honorar 300 mijë lekë të vjetra në muaj. 

Pse? Sepse ky fond është vetëm për 3 projektet dhe i marrin drejtuesit e projekteve dhe shumica e autorëve janë jashtë Akademisë së Shkencave. 

Janë 3 akademike, janë 20 e ca profesorë, 3 janë akademikë. Për historinë mund të jenë 3-4, pjesa tjetër mbi 15 janë në ASA.

Pra ne e  provuam. A ka efekt bashkëpunim për të rritur punën? Mund të japësh para, por po nuk ke kapacitetet do dështosh”, deklaroi Gjinushi.

Sipas kreut të ASH, projektet e Akademisë së Studimeve Albanologjike do të vazhdojnë.

“Projektet që janë nuk i ndal njeri. Siç fola, e vetmja gjë që do mundësojë kjo, sëbashku që konferencat, simpoziumet.. ne  na ndodh shpesh që i dublojmë. Bëjmë ne një aktivitet, e bëjnë dhe ata. Pra shkojmë tek njëri – tjetri.

Janë botimet, patjetër kur  bëhet një politike e përbashkët e botimeve, rritet cilësia e botimeve dhe nuk dublon”, u shpreh Skënder Gjinushi.

22 Komente

 1. S
  Selitasi

  Uaaa, po këta qënkan në ditë të pikës!!!!!. Duhen ndihmuar..

  1. K
   Kalec Dega

   Hypi gomones, po gjete nonji Hasjan te marri me vete dhe kaperce hallin...o horrrr, ndyresira fshatare e komunizmit......lol

  2. D
   Dauti

   Ne jemi te deshtuar prej 33 vjetesh.

   1. P
    Pilo Lala

    Prof Gjinushi, nje vlere e Akademise. Njeri punetor, me kapacitet intelektual te larte. Eshte fat, qe njerez si Gjinushi vazhdojne te kontribojne ne fushen e Akademise Shkencave.

     1. R
      Rama qen rrugesh

      O katunar, nga e nxorre kete mendim medioker apo duke kapur zhaba kanaleve? Gjinushi ka qene dhe eshte spiun. Ka bere leke sa eshte lodhur. Hotele e prona pa fund ne Vlore, Dhermi.

      1. L
       Lali Eri

       Piro Lala ka perfituar nga ana intelektuale pasi ka studjuar Gjinushin......lol

      2. V
       VINI GISHTIN KOKES

       Si shume konfuz duket gjinushi ! Perpiqet te thote dicka si kryetari i Akademise se Shkencave ne Shqipoeri , por ne fakt nuk thote asgje . Pse , keto pret populli prej nje kreu te shkences , qe ka mbi 30 vjet qe ASi Insatitucion lengon ne gjendje kome ?!

       1. D
        Dakord

        Vurja ti gishtin kokës se akademia e shkencave është përmbi popullin. Ska ç'pret populli nga akademia. Populli mjaft e ka tik tok.

       2. V
        Vranakonti

        Skender Gjinushi i ka te rrall shoket per nga inteligjenca.Per detyren kryetar i ASH e meriton.

        1. O
         Osumi

         Uauuu, edhe rroge do ky? Po te thote sa e ka pensionin dhe pse nuk e merr rrogen. Se e ka pensionin 2.5 milion dhe prandaj nuk merr rrogen.

            1. B
             Buda

             Akademiku Skender Gjinushi do te mbahet mend si personaliteti me i larte shkencor qe e rilindi Akademine e Shkencave te Shqiperise, duke perballuar me sukses sulmet e studiuesve monarkiste zogiste, te udhehequr nga Beqir Ahmet Zogu dhe servilet e tij te emeruar ne krye te Qendres se Studimeve Albanologjike nga shkaterruesi i Shqipersie dhe Akademise se Shkencave Sali Vuk Berisha.

             1. T
              Tironsi i Vjetër

              Qevevria e trajton ASH, nga ana financiare, si azil pleqsh. Mjerimi i kombit. Gjinushi është një shkencëtar i vërtetë, shumë i preddipozuar për shkencën por, çfarë mund të bëjë ai në një azil pleqsh?

              1. J
               Juliano

               Përtej bindjeve personale, Gjinushi është matematicien i njohur, ku antivlerat nuk i vlersojnë vlerat, sepse ëhtë frika e zëvëndësimit, apo marja pushtetit. Shqipëria ka numrin më të madh në rajon, për titujt Profesore, Doktorë të shkencave. Ku shum prej tyre, përjashto ato që titujt i kanë fituar jashtë, të tjerët janë plagjiaturë komplet. Nuk shikon asnjë vulë apo markë, të ketë stampën e një doktori apo profesori shqiptar, që të aplikohet në fushat e prodhimeve të industrisë. Kur thua profesor, sikur ke përpara një njeri si profesori kujdestar i kursit. Akademi pa Akademikë.

               1. z
                zhaku i pamposhtur

                Eeej Keno leni pordhet..ato eurot qe merr nga greket te dalin e te teprojne prandaj mos u qa...eshte fatkeqesi per shqiperine qe quan akademik kopuket e qoftelargut enver. ..ju jeni te gjithe parazite dhe antishqiptare, jeni shembelltyra e shtetit te kalbur dhe te degraduar te edi rames dhe sali berishes ...si nuk keni turp qe quani njeri tjetrin intelektuale?ju jeni te gjithe sharlatane dhe antishqiptare ashtu sikurse jane edhe eproret tuaj,harram i paci edhe ato para qe merrni sepse nuk I meritoni..

                1. G
                 Goliku

                 A eshte e vertete qe akademiket sot, ne pension apo aktive, marrin mbi pensionin apo rrogen, edhe 1 milion leke ne muaj, per tere jeten? Si e justifikon ti more zoteri kete parazitizem ekstrem? Mjere populli ne dore te kujt ka rene.

                 1. S
                  Shkencetari

                  Ja veme moj ja veme gishtin kokes, po vijani dhe ju grushtin kokes. Ore, a jeni ne terezi apo jo, jemi nje shtet, qe eshte i tej ngopur me tituj profesor, doktor, shkencetar, asistprofesor, deputet, e dreq e shejtan, qe marrin rroga e honorare qyl, e nje shtet cop cop, qe ske ku e kap. Shum mire e ka Gjinushi, duhet te mblidhen ne nje te vetme. Ju kujtohet saliu, po te kishte vazhduar akoma ai trongull, do e kish mbyllur fare akademine, ne fakt do bente mire se do ishin kursyer tere ato para per keta gomere profesore.

                  1. X
                   XYZ

                   Gjinushi eshte kriminel dhe bire krimineli. Aleancen me Berishen e ka lidh qe me 1991 , jane e njejta prerje si hajdute , krimiele , vrases.

                   1. A
                    Abdylmenaf Zuza

                    Meqë je bërë myslyman i devotshëm dhe lutesh pesë herë në ditë, ç'të duhet leku ty.

                    Lini një Përgjigje