“Prapa Belerit, njerëz me influencë”, gazetarja zbulon identitetin: Mbiemri i tij është Shehu, lidhja me vrasjen e Kacifas

13 Shkurt 2024, 10:18Sociale TEMA
“Prapa Belerit, njerëz me influencë”, gazetarja zbulon

Gazetarja Anduena Llabani e ftuar në emisionin “360 gradë” në ABC News, foli për çështjen ‘Beleri’ dhe akuzat ndaj tij për blerje votash për zgjedhjet lokale të 14 majit në Bashkinë e Himarës.

Llabani u shpreh se Beleri, i cili ka 4 emra, në certifikatë mbiemrin e ka Shehu. Ndër të tjera ajo tha se Fredi Bleri është pjesë e grupeve me influencë.

E dini si është mbiemri i Belerit në certifikatë? Është Shehu. Gjatë fushatës elektorale në Himarë ka pasur informacion se emigrantë grekë vinin me autobusë për të krijuar trazira.

Ishin të gatshëm për të ndihmuar fushatën e Belerit. Këtë vit ka pasur më pak autobus se në vitet e mëparshme.

Ka pasur dhe ngjarje të tjerë që lidhin emrin e Belerit me policinë. Flas për Kacifas. Kacifas u vra dhe jo nga ushtarë grek e jo shqiptare.

Kush i mori armet, gëzhojat? Autopsia zyrtare është që Kacifas vrau veten. Figura e Belerit nis me dritëhije si emri i tij. Beleri është pjesë e grupeve që ka influencë“, u shpreh Llabani.

Ajo tha se Fredi Beleri është një hidraulik, i cili nuk di të lexojë dhe se po përdoret nga qarqe të caktuara. Sipas saj, Beleri po përdoret për qëllime politike, pronësore dhe territoriale.

Ka nga ata njerëz, që thonë se Fredi Beleri nuk di të lexojë. Ai është një njeri rastësor dhe është rekrutuar për ta bërë këtë gjë. Po e përdorin këtë për interesa politike, territoriale sigurisht po, por mbi të gjitha dhe për pronat.

Fredi Beleri ka bërë një akt, ai mbase do pranojë të bëjë edhe burgun. Është një hidraulik, që nuk di të lexojë, i cili po përdoret”, tha ajo.

Ndërsa Laert Vasili u shpreh se:

Jemi dy popuj që kemi të njëjtën rrënjë. Beleri është viktimë e një propagande. Fredi shkon duke menduar se do të zgjedhje hallet e himarjotëve ndërkohë është i përdorur nga të dyja anët“.

19 Komente

 1. A
  Andreas

  Pa ma e nxir moj koce ate çertifikaten me mbiemrin Shehu se na habite! Ngelet vetem me hipoteza lart e poshte pa asnje fakt real. Ju dhjefsha zanatin e gazetarit! Ja keni shitur shpirtin shejtanit per asgje, se ne fund te fundit, ju perdorin e ju hedhin. Njerez pa shtylle kurizore.

  1. F
   Finiqi

   Hahahaha po pse ore ke dyshime ti qe keta vorioleshet e Himares nuk jane me mbiemra tjeter? Te gjithe alvanoze jane me rrenje lere ca kane bere e thene per te marre pensionet e Grekut. Kane ngrene e pire qyl me parate e taksapaguesve te popullit grek. Pyt njer cfare mendojne dropullitet per himariotet grek. Qeshin dhe nuk i shohin dot me sy mashtrusit.

   1. .
    .........

    Kujt po i "rruhet"...t'ju nxjerrim ju certifikaten e ketij turkut...te Progonatit...qe ka 5 identitete...do ta kalbim ne burg si shkerdhate kete...buce te Athines....pastaj do tju nxjerrim edhe ,,,,,faktet reale,,,,,,....

    1. P
     Parruca

     Ne cdo rast Beleri eshte nje terrorist qe mbeti i padenuar per masakren e Peshkepise per shak te debesise se shtetit shqiptar ne vitet ‘90. Dhe nese pretendon per komplot nga ana e Shqiperise, eshte policia greke ajo qe beri arrestime, dhe i gjeten arme te vjedhura ne Repartin e Peshkepise.

     1. T
      Turqit shqip njerze koti

      Turqve shqip foles, ju merrë shume letë koka erë... Një her e shesin bythën tek Turqit, një her tek Grekët... Njerze pa parimë pa komb dhe indiditet

      1. M
       Maloku

       Te papuja e ke shitur ti.more bythcpum.

       1. L
        Labi

        Si duket ke lexuar kujtimet e Sofise kukubines te sulltanit qe rastesisht ishte Greke.e kish mbush hatemin e sulltanit me Greke plot,kot nuk eshte e mbushur Greqia me pederaste, e dihet bithaxhit ne Tutwi e kan atdheun e tyre. Duke pssur lidhje gjaku Turqit e Greket kjo shpjegon numrin e larte te bithaxhive ne Greqi.

      2. k
       karrigia dhe diktatura

       Mjaft na cate bythen,ju degezime te baba erdoganit:Beleri,mund te jete dhe me 100 mbiemra,por ne baze te ligjit shqiptar ai del figure e paster dhe si i tille konkuroi si kryetar bashkie.I pa paster del djali i babes ramiu,qe duke dhjere karrigen qe mbante si kryeminister i Shqiperise,del dhe e kercenon me fjale rrugesh kete kandidat bashkie,qe do ti qepesh dhe do tja nxinte jeten.Dhe ate qe tha dhe e beri,duke ndersyer aparatin e vet,policor dhe gjyqesor,me pseudo prova,siv e pranoi me vone dhe gjyqesori i Vlores dhe e burgosi.Por le ta zeme se prova ishte e sakte,por pse vetem beleri te burgoset?Mua nuk me kercet,per belerin si njeri,por me kercet shume respekti karshi ligjit,ku prova duhet te jete e vertete dhe te gjithe te barabarte para tij.

       1. P
        Pocaqi...Vlore...

        Ik o zagare i Foltores...mos na rruaj kkk shume...ti...Beleri...Saliu..e gjithe takemi juaj...legena...

        1. S
         Shkodrani

         Ky Irano/Greku u kap duke blere vota dhe pike. Gjykata nuk eshte klub pijanecesh qe merret me llafe boshe. Ai po, eshte kriminel i paster dhe nuk mund te vazhdohet me maskaralleqet e viteve 90. Duhet te ecim perpara dhe institucionet duhet te zene vendin e tyre qe te shohim nje demokraci te vertete dhe te zhvillohemi.

        2. F
         Fatosi

         Ne fakt mbiemri Shehu eshte i njohur ne Progonat te Kurveleshit te Siperm. (Kujtoni poetin Agim Shehu)

         1. B
          Bejkush

          Fatos o Fatos! Mirë Kurvelesh mund ta kuptoj,po atë Progonat nuk e di si t'a kuptoj në shqip. Populli më i vjetër në Ballkan,me gjuhën e tij që flitet pa ndërprerë prej 6 mijë vjetësh dhe emrin e fshatit e vendos greku!???? Mbiemri Shehu thua ti, po që nuk ka fare lidhje me rracën tonë, se është titull fetar mysliman...edhe myslimanët dihet që nuk kanë qenë këtu para 6 mijë vjetësh. Pra emri fshatit grek,mbiemri i fisit arab...shqiptari ku është këtu?? Nacionalizmi nuk ka lidhje me idiotizmin o Fatos....

          1. @
           @@@@

           Emri Progon nuk eshte grek....mjaft me pordhe greke...emri progon shfaqet ne mesjete tek Princat shqiptare midis Matit e Krujes...pastaj me poshte ne jug....ky emer tingellon me shume si sllav se sa grek....jugu i Shqiperise dhe vete Greqia ishin mbushur me toponime sllave...te pakten qe nga viti 700 p.e.s....kur na del Progonati emer '"grek"...per cfare "grekesh" behet fjale ne ate kohe....apo vari kkk....degjojm perrallat greke...me ate gjuhe(greqishtja e re)...qe i ka te gjitha fjalet brenda.....nga turqishtja....sllavishtja...shqipja...latinishtja....por do te na tregojn se ,,,,Progon,,,, vinka nga greqishtja....pordhe korrakesh nga Anadolli....qe kane mesuar nje lloj gjuhe permendesh si majmunet....

         2. N
          Nuk e di se ku bazohet.

          Nuk jemi popull me te njejtat rrenje.

          1. a
           arbenori

           Mos u merrni me llafe kafenesh injorantesh, e para Beleri eshte nje kriminel i vetedijshem dhe e dyta duket se organet e sigurise kombetare te Shqiperise raportojne ne Athine , nje shtet pa breke...!!!

           1. B
            Bnjk

            Progonat do të thotë para ardhës në greqisht bixgo, αρχαίοι ημών πρόγονοι. Nëqoftëse nuk di lexo.

            1. m
             mustafa

             Haha ,,beleri na doli shehu ,,haha ,kushuri me turkun e corrushit ,mehmet shehun ,haha ,,,,,orthodhokset nuk kan mbiemra shehu ,hoxha e islami si turqit e albanise ,,,,po i kane ,,prifti ,papa ,vangjeli ,greku ,,,ah cna polli me keta plera te ballkanit perendimor ,,,,,hajde putin sa me shpejt ,,,,

             1. L
              Lexoni pak dhe pastaj flisni!

              “Qe te jesh grek,duhet te jesh arvanitas”, thote studiusi arvanitas Aristidh Kola. Te gjithe historianet e antikitetit, thone qe ne trevat e sotme ku shtrihet greqia,banonin popujt pellazgo-ilir. Eshte e vertete,qe ne greqi e sotme,ne periudhen bizantine, ka ardhur shume popuj te tjere si, sllave,arabe çifute,armene,etj., duke e perzier popullsine e vjeter greke. Ne nje emision ne TV qe drejtonte Dritan Hila,nje profesor i sotem grek,thonte:” Grekeve te sotem, te mos u vij keq,sepse kane dy here shkeputje nga greket e Perikliut “ . Ne kete emision u cfaq edhe i madhi Aristidh Kola,me shprehjen e famshme te siperpermendur.

              1. t
               troc

               Nese do kishim nje shtet serioz me drejtues qe i sherbejne popullit qe i zgjedh,Pleheri tani do ishte ne burg perjete qe nga masakra e Peshkepise.Nese do ishim nje popull trim ,terroristit b.th.ire grek do ti kishte treguar vendin shume kohe me pare dhe tani nuk do ta kishim kete "shume zhurme per asgje".Nese nuk do kishim qeveritare te shitur dhe antishqiptare, Pleherave me shoke nuk do tu shkonte as mendja te kandidonin.Fuck traters.

               Lini një Përgjigje