Protestë e rrallë në Vlorë: kur populli është me qeverinë!

8 Shkurt 2023, 11:02Sociale TEMA

Protestë e rrallë në Vlorë: kur populli është me

Në Akërni të Vlorës, aty ku ndodhet kantieri i ndërtimit të areoportit të ri, i cii pritet të konkurrojë dhe Rinasin, banorët protestuan kundër shoqatave ambiantaliste, të cilat nga ana e tyre protestojnë kundër ndërtimit, me arsyetime mjedisore.

Sipas shoqatave ambientaliste, ndërtimi i aeroportit në zonën e Akërnisë do të shkatërrojë ekosistemin e zonës, pasi aty kalojnë një numër i lartë shpendësh migratorë. Por nga ana tjetër, banorët e zonës dhe Unioni Turistik i Vlorës thonë se duan zhvillimin.

“Në radhët e protestuesve nuk ka asnjë protestues vlonjat, duke lënë qartazi të kuptohet se protestat ‘kryeqytetase’ nxiten nga qarqe të tjera ekonomike. 

I kuptojmë përpjekjet e mjedisorëve për të mbijetuar por për ne zhvillimi ekonomik i rajonit prevalon. 

Mes zogjve migratorë dhe zhvillimit ekonomik dhe turistik të rajonit, zgjedhim zhvillimin”, thuhet ndër të tjera në reagim.

Areoporti i Vlorës, pos që do ketë linjë direkte Shqipëri-SHBA, do ketë dhe shërbimin Cargo, që do thotë se do shërbejë si një motor transporti mallrash apo produktesh. 

Si vizion ekonomik, është që Labëria të shndërrohet në “kombinat mishi” për eksport, pra me Cargo, ashtu siç mandarinat më në jug.

41 Komente

 1. h
  historia perseritet

  Asgje e re, nje antimiting i ngjashem me ato te Vullnetareve te Enverit qe kerkonin akoma Bustin e Merhumit neper Shqiperi pasi ja shurruan ne 20 shkurt 1991..

  1. L
   Lala i Myzeqesë së Vlorës

   Histeria përsëritet....................................................... O koqe, degjoje popullin çfarë thotë: - Midis zogjve dhe njerëzve, ne zgjedhim njerëzit.............................. Aty janë punësuar rreth 300 vetë nga zona jonë.............................................................................. Dhe shpresojmë se edhe më shumë do të punësohen kur të vihet në punë................................. . Ngatërron vidhin me p!dh!n ti..................................................................... Vlonjatët nuk kanë qenë kurrë vullnetarët e Enverit, por vullnetarët e Ismail Qemalit dhe të Selam Musait.

   1. P
    Petrit

    Do te punesohen 300 emigrante nga Filipinet, sepse me rroga qe u japin nuk do te jeni dakort qe te punoni. Koha do te tregoje se kush ka te drejte.

    1. R
     Raimond vlonjati

     Biles bejne shume gabim qe nuk bejne nje miting per Enverin. Busti i Enveri duhet vendosur perseri ne shehshet e Shqiperise , se Enveri ishte i vetmi qe krijoi nje Shqiperi moderne, me industri e bujqesi te modernizuar ..Sikur vetem per Shtepine qe Enveri ta jepte falas, ai meriton te kete nje bust ne Tirane. __Ku merr dot sot Shpi me keto cmime qe ka sot ? Ne kemi akoma shpine qe na ka dhene Enveri , Te blesh shpi sot duhet te punosh gjithe jeten ne cdo vend te Botes, ndersa Enveri ta jepte falas fare Populli duhet te ngrihet dhe te kerkoje vendosjen e bustit te Enverit , se vetem ai punonte per njerezit e thjeshte , keta te tjeret punojne vetem per familjet e tyre dhe shoket e tyre hajdute

     1. P
      Putin Gelboqja

      Per Enverin e ke qare fare, po na thuaj pak tani, Saliu si punoi per shqiptaret? Apo punoi vetem per femijet e tij?

      1. H
       Hordhia e ndyre e Sali Rrumpalles

       Raimond Vlonjati, Nuk ka rendesi nese jam apo s'jam dakord me ty. Respektoj mendimin tend. Si i djathte, nuk mund te pranoj komunizmin si ideologji, por nuk kam anje kompleks per Enverin. Natyrisht ishte diktator, por diktaturat sjellin zhvillim sepse e perqendrojne forcën prodhuese të një vendi per të bere gjera të medha. Nuk gjykohet Enver Hoxha se pse u persekutua gyshi im, dhe pse unë punova tere jetën ne fshat. Se po të punoja unë ne qytet, do ishin ne Europe tani. Duhet të jesh injorant qe ta gjykosh nje sistem nga pozita personale. Zezaket u persekutuan dhe u trajtuan me racizem të Eger deri nga vitet 80', por kjo nuk e bën demokracine amerikane nje sistem barbar. Diktatura Enveriane ndertoi tere ato hidroçentrale, ndersa shteti i sotem nuk bën dot as edhe nje. Prandaj edhe po u vu nje bust i Enverit ne Vlore, Gjirokaster, apo Korçe, nuk është problemi im. Nuk e vendos unë se vihet apo nuk vihet nje bust i Enverit ne shesh. Unë dua ta shoh Sai Berishen të varur, por nuk është se e vendos unë kete gje. Prandaj, e respektoj komentin tend. Populli i Vlores i ka dhene kaq shumë historisë se Shqipërisë, kështu qe ne qofte se vlonjatet do vënë monumentin e Enverit ne mes të Vlores, është e drejta e tyre. Kavajsit po të duan levte mbajne monumentin e Saliut, sepse Saliu e ka bere Kavajen si Amerika. Domethënë si Amerika e Jugut desha të thosha, Ekuadori dhe Kumbia.

       1. L
        Lala i Myzeqesë, pa Myzeqe

        Pasi e ke paguar mirë e mirë e shkon tek shtëpia i gëzuar, brënda është gjen tjetrin, e ka paguar edhe ai i mjeri. Ndërtuesi i pallatit në "drejtim të paditur,, . !!!??? Pastaj fillon punë, Taku, SPAK e kak.

       2. R
        Risilia

        O Lale. Me sa duket ti po ngatrron k.rin me dollarin. Ambjentalistet thone qe zona ku po ndertohet aeroporti nuk eshte e pershtateshme, sepse eshte korridor kalimi i zogjve migratore, etj. etj. Ku eshte e keqja ketu ? Argumeti jot eshte vetem ai i punesimit. Pyetja shtrohet: Nuk mund te punesohen njerez pa prishur mjedisin ? Vetem aeroporti ju shpeton nga papunesia juve te Akernise ???

        1. T
         Taulant

         Po ku ta ndertojne aerooportin ne Kus Baba apo ne Kuc? Idiot. Me cfare do vijne turistat me gomere?

         1. D
          Disa njerez janë per gjynah

          Taulant,mos fol më se prishet. Je i madh. Respekte. Gomari do vetem dru. Shiko kur të dale dikush dhe të thotë qe ta bejme aeroportin e Vlores ne Permet.

         2. a
          anti25642654censurë

          Risilia,të shkosh kaq ngushtë sa "punësimi",nuk ja vlen jo me ndërtu aeroportin,por as gardhin për të!! por me aereoportin nuk është përfitim vetëm punësimi i 300 a 500 njerëzve!ai sjell qarkullim,sjell shpejtësi dhe shumë gjëra të tjera! aereoporti me tynelin dhe me një autostradë vlorë sarandë,sjell turizëm!punësimi rritet dhe më shumë!!turisti i ardhur nga europa nuk do të kalojë ditën për të shkuar nga tirana në sarandë dhe një ditë tjetër këthim!ai do zbrita nga aereopalni dhe maksimumi një orë të jem në hotel!!rritja e turizmit sjell zhvillimin e sektorëve të tjerë furrnizues të turizmit,rrit fitimet dhe në të njëjtën kohë edhe investimet!!pra nuk është në fjalë vetëm punësimi i 300 njerëzve!! edhe mendimi i ambientalistëve duhet marrë parasysh!!nuk ja kam idenë se sa i madh është "korridor kalimi i zogjve migratore" dhe sa e kërcënon ai mbarvajtjen e aereoportit!!por prapë duhet parë me qetësi dhe duhet gjetur një kompromis!!duhet të mësohemi dhe ne të mos "luajmë" gjithçka në "një dorë të vetme",pra jo gjithnjë "bardhë e zi"!!për fat duhet të kuptojmë se jemi njerëz dhe përveç të bardhës e të zezës shohim dhe nuancat e grisë e mbi të gjitha një spektër të madh të ngjyrave!!

          1. E
           Emigranti

           Tani u doli gjumi ambjentalisteve kur punimet kane filluar? Pika qe nuk u bie. Ata thone tani po harxhojme ca kohe dhe mendojne se mos marrin ndonje kocke.

         3. M
          Myzeqari

          Ambientalistet e leshit............... . Kanë krijuar lloj lloj organizatash ku financohen nga OJF dhe OJQrobt ku ti kenë, dhe bëjnë gjoja protesta............ Po aty aeroport ka qenë qysh në kohën e italisë së parë ju grini dërr dërr.......... Lereni mo vlla të zhvillohet ajo zonë. Myzeqarët që kanë tokat aty e duan. Turizmi e do, ç'mut doni ju?

          1. D
           Duriet

           Te vendosen tabela per rrugekalimin e zogjeve.te behet edhe nje shkolle guide qe zogjet te paisen me patente te te kategoris C dhe te levizin ne autokollone. Ne se thyejn rregulloren policia te vendose gjoba dhe zogjeve tu hiqen puplat.

           1. M
            Monika

            ????????????????????????????????????bravo

         4. s
          spata

          Zoterinje beni dallimin se cfare mendojne vlonjatet per shetitn. Qysh nga koha kur I.Qemali ngriti flamurin e pamvarsise dhe krijoje shtetin e pare shqiptare ,vlonjatet e kane respektuar e dota respektojne shtetin pamvarsishte se kush e drejton . Kjo proteste nuk eshte kunder qeverise si ato te Pd .Behet nga ambjentalistet qe se lidhin me dashurine apo rrezimin e pushtetit .Ata sygjerojne nje kerkese te drejte qe mbeshtetet ne ligjet e Konventave Nderkombetare per ruajtjen e mjedisit natyror . Se kush ka te drejte le ta gjukojne organet kopetente qe ka shteti shqiptare . Sot ne boten e krizave te medhaja ekonomike ndodh qe te shkelen dhe ato Konventa qe jane ngritur ne kushte te tjera ekonomiko-politke .Mos harroni dhe gjukoni konkretishte. SH.B.A, kur udhehiqej nga Tramp, dolen nga plani boteror i ngrohjes globale .Arsyeja lidhej me fondet qe duhej te kontribonte SH.B.A . Ne si Shqiperi jemi aq te zgjebosur sa diskutohet ; se po te mos binte shi ,te kridheshim ne borxhe e ne kolaps ekonomik . Laguna e Natres, tokat kripore te Akernise e poshte lumit te vdekur , kane hapsira te bollshme qe te mos rrezikohen shpendet e diversiteti i faunes e flores . Nga bisedat rreth kesaj zone ,me banor vendas ,goditjen me te madhe kjo e ka marr nga nderhyrjet e qeveritarve ne kohen e Berishizmit .Duke i privatizuar shfarrosen te gjithe zogjte e ralle qe rriteshin ne ate zone .Kane mbetur vetem llojet e lejlekve,kredharakve e te pelikanve qe bazen e kane tek ujrat e kriputa .Keto jane ceshtje ligjore qe duheshin marr per tu trajtuar dhe kundershtuar nga populli i zones .Pa vrijeni mendjen pak .Ky investim ,qe behet per ndertimin e Aeoroportit te Vlores, a ze siperfaqe toke qe eshte pervetsuar nga sorollopi i berishizmit ? Kete te protestojne jo vetem vlonjatet por i gjithe populli shqiptare kunder pushtetarve e politkanve ,nga te dy krahet,gjakpires te vlerave te perbashketa .

          1. R
           Raimond vlonjati

           Boll ti o hajvan. Kunder qeverise duhet te behen protesta . Ja si kjo qeveri e hajdutit Rama, qe duhet rrezuar me protesta , se kjo po ju merr shpirtin njerezve me cmimet e larta te konsumit, qe i ngre ne menyre artificiale apo me cmimin e Karburantit qe e ka me te lartin ne Europe . Apo duhet ta lejojme te vjedhi sa te mundet ky hajdut Kryeminister qe e ka kthyer Partine Socialiste ne nje Parti te ekstremit te djathte si ato te kohes se Mesjetes , ku punohet vetem per te pasurit qe jane shoke E MIQ te familjes se EDI RAMES

           1. a
            antipatrea

            Uaaa Monda... Këtu qënke moj xhan ??? 24 orë non stop klient i Meros ????? Si gjithmonë ke të drejtë : Të ngrihemi në protesta ta rrëzojmë këtë km. hajdut ..... Që sot yxhym : ti përpara e unë nga mbrapa ...

          2. K
           Koli

           Lol. Popull gomar dhe skllav.

           1. N
            N.VJOSA

            Medet, medet Opozites se Sali Pordhës, që i jane trembur zogjt, i kane ikur pellumbat dhe bletet...I ka mbetur Kosherja bosh...Me mendjen e Sazan Delirantit te Sali Mashtrusit mitoman, nuk vihet as në WC... Bravo Vlonjatve!...Keshtu i do Sali Mushka drutë...!

            1. a
             anti25642654censurë

             gjallë qënke mor bastrd??unë thash se kishe shkuar reporter në radhët e wagnerit,dhe atje të kishin futur një hu në bythë ukrainasit??kot nuk i thonë që mortja nuk ha mut!!muti i mbijeton dhe këpucës e jo më mortjes!!

            2. P
             Popull

             Rama ka filluar si Bashar al Asadi apo Milloshevici. Ben antimiting. Si ka ngelur shume hapesire levizjeje. Ka konsumuar cdo dinakeri pushteti. Tani i ka mbetur t vendose diktaturren ose do ike. Se rri Vucic, rri Erdogan, rri putim por ama ja kane ngritur disi standartin e jeteses qytetareve te vendeve te tyre. I vetmi hajvan mr deshira si te tyre eshte Rama. Po rama ska ca mekanizmi te perdore sepse nuk ka shqiptar (me perjashtim te qeveritarevr qe skane ku cojne leket e vjedhura) qe mos jete varferuar ne krahasim me vitin 2013. Pike.

             1. E
              Eda

              Pabuksa ngelët gjithe jeten...popull i keq.Shkaterro natyren dhe modernizohu...popull idiot.

              1. A
               Arjan

               DHE PERSERI I FUNDIT I EUROPES.SHIKOJNE KETA KOMENTUES TE RAHMUTIT SE ZVICRA NA ESHTE”ZHVILLUAR”DUKE SHKATERUAR FUSHA E PYJE.LERINI MEGA PROJEKTET KU PASTROHEN LEKET E OLIGARKEVE TE BOTES ,POR JEPINI POPULLIT UJE DHE DRITA.

               1. E
                Eda

                "Anës sofrës i pangrënë,anës lumit i palarë,anës Dijes i panxënë...".

              2. V
               Vlora

               Po cfare populli thoni. Mund te jene perfaqsues biznesesh, loklesh, restorantesh, hotelesh edhe ndertus qe mendoj se aeroporti eshte zgjidhja qe do sjelli me shume turist ne vlore. Ne fakt eshte pastertia e munguar dhe arsyeja se perse nuk ka turizem elitar ne vlore.

               1. S
                Shoku

                Po mire o njerez, si duam, te na ikin zogjte emigrator nga lugina, apo te rinjte nga atdheu? Me mire nje aeroport, qe sjell zhvillim e jete, per popullin, apo nje vend ideal per zogjte emigrator?

                1. H
                 Hako

                 o Shoku, populli i thjeshte do marri nje rroge qe nuk mberrin 20 dite buke, Kaq japin per popullin e thjeshte qe e terheqin nga hunda.Ose nese Ti nuk pranon qe te punosh per 300 dollare, do te sjellin "surrogatin tend" nga Bangladeshi, dhe perseri emigrimi ngel per ty, por ne kete rast fitove edhe nje vend me shume te shkaterruar. Kaq e thjeshte eshte .

                2. K
                 Kreshniku

                 Ata qe quhen si ambjentalist, duan te justifikojne "buken" e tyre. Ne vend qe te gezohen qe po ndertohet nje veper madhore per Vloren dhe vendin, qajne hallin se zogjte emigrator do te ndryshojne ose spostojne rrugetimin e tyre.

                 1. P
                  Paraja buz liqenit

                  Ambientalistet tan jan kujtuar von per rruajtjen e diversitetit te shpendeve...jan njeres pa ndergjegje mjafton tu japesh ca leke dhe neser do thone te kunderten...bejne lojen e gjobevensit...nuk pranojne zhvillim kombetar por vetem grabitjen kombetare.

                  1. K
                   Karaburuni

                   Sazan Guri të merret me zogjtë "ti bindë të sistemohen në Darëzezë, dhe Divjakë e Shëngjin, me pak para dhe komunikim propagandistik" siç e di vetë Sazani se ai kur flet nuk merret vesh, ai cicëron, të bëhet edhe mirë bërës për zogjtë dhe popullin që qahet, të zbresë në tokë dhe t'i lërë haluçina ionet se pas këtij veprimi ashtu siç është do bëhet deputet me përfaqësim të d,y komuniteteve

                   1. B
                    Banor i asaj zone

                    Jo mor jo,nuk eshte çeshtje ambientalizmi.Shumica e atyre qe protestojne nuk jane ambientaliste , por jane gjahtare qe rrine gjithe naten ne ate fushe per te vrare rosa dhe kane frike se u tremben nga avjonet e jo se u vjen keqe per zogjet.

                    1. F
                     Fatmiri

                     Ne asnje vend te botes,mitigjent pro qeveritare nuk emertohen protesta!

                     1. m
                      muçua I tanes

                      harabelat e ndertojne folene edhe nen krahet e avjonit,

                      1. T
                       Tomka

                       Ta befshin harabelat çerdhen mbi kokë...lopçar idiot.

                      2. A
                       Arjan

                       SI THONI SIKUR TE NDERTOJME NGA NJE AEROPORT NE CDO QYTET TE SHQIPERISE .JENI NE METRO JU QE MBESHTESNI GJOJA QEVERINE ,PERDORNI LLOGJIKEN ,SHQIOERIA 2 MILION BANORE KA DHE 11MIJE MILJE KATRORE .MJAFTON NJE AEROPORT NE SHQIPERI VETEM SE AI TE JETE ME I MADH I PLOTESON NEVOJAT E SHQIPTAREVE JO PO DUHET DHE NJE NE VLORE SE ME 100 MIJE BANORE VLORA DO NA BEJ NAMIN.PO JU PLEHRA DEMOSTRUES PSE NUK E HAPET GOJEN KUR RAHMUTI PARA NJE MUAJI I THA MICOTAQIS SE DO NGREME BUST PER BABAIN TEND .TANI CDO GJE QE THOTE RAHMUTI DHE JU GATI .PROJEKTE TE MEDHA PO BEN RAMUA KURSE SHQIPTARET PO LARGOHEN SE NUK DUAN TE PUNOJNE.KU MI GJEN KETA BYTHELEPIRES O MERO GELBAZA.LE TA RUAJME MJEDISIN ASHTU SI NA E LANE TE PARET TANE LE TA RUAJME VJOSEN SE ESHTE I TE GJITHEVE LE TI RUAJME KAFSHET DHE ZOQTE SE PASTAJ VJEN TERMETI DHE NA BEN PLUHUR.APO KAFSHET DHE ZOQTE NUK KANE TE DREJTE .PSE NUK E RINDERTON RAHMUTI KOPSHTIN ZOOLOGJIK NE TIRANE ATE BOTANIK SE U TAKON TE GJITHEVE .ASHTU SIC MBJELL PEME VELIAJ ASHTU DUHET EDHE TA RUAJME FAUNEN.

                       1. G
                        Gogë Dibrani

                        Po këta ambientalistët pse nuk mblidhen tek ura e Drinit të Zi në Dibër dhe të protestojnë kundër zhdukjes përgjithnjë të një krahine të tërë me histori të rrallë për tërë Shqipërinë që nga 18 betejat e Gjergj Kastriotit - Skënderbeut në territorin e Dibrës e deri në betejën e Lanë Lurës që përfundimisht ua preu ëndrrën serbëve për të dalë në Drin e më pas në Durrës? Apo "Ç'i qi tëmën Dibrës" siç thoshte Shefqet Peçi tek pushkatonte pa gjyq dibranët. Le të mbytet që të na japë dritë ne vlonjatëve...

                        1. T
                         Tini

                         Turizmi 20 dite pune ne vite ka. Pastaj e dime mire si è beni turizmin ju, kck se na iku gushti. Punesim te jep industria, me turizem su ngopet o qyqare, sa vine shtatori pronaret e hoteleve kerkojne pune per vete jo me stafi e ku di un. Pika turizmit tuaj ,

                         1. $
                          $antiago-@-Chil€

                          Si vizion ekonomik, është që Labëria të shndërrohet në “kombinat mishi” për eksport, pra me Cargo, ashtu siç mandarinat më në jug. ????????

                          1. t
                           taso kume

                           AJROPORTIN do ta ndertojme ,VLORES nje here i erdhi shansi dhe do e shfrytezojme te punijme per brezat ,zogjte e partive te tjera le te shplodhen ne KARAVASTAMNE KENETEN E ORIKUMIT ,DHE NE VAIN TE LEZHES,un sjam me asnje parti ,EDI punon per MANEN, shpellari per TROPOJEN,ILIRI SKRAPALLIU I pangopur per familjen ,te tjeret jane kelysha te tyre dine te thone : urdhero si urdhon , si ne kohen e dulles,partite jane klane .Ne SHqiperi eshte demokraci e tredhur nga kryetaret e klaneve.

                           1. P
                            Phoenix

                            Si ambjentalistet ashtu dhe ata pro aeroportit, jane protesta te organizuara nga vete qeveria, per te justifikuar dialektiken pozite-opozite. Populli i Vlores nuk eshte pyetur fare. Te behet nje peticion i pavarur dhe pa nderhyrjen e Bashkise apo qeverise e te pyeten njerezit. Protestat false pro dhe kunder, te organizuara nga vete qeveria, nuk zgjidhin asgje. Kam informacion, qe ky aeroport po behet per qellime ushtarake duke genjyer njerezit se po behet per arsye civile.

                            Lini një Përgjigje