Kundërshtoi ndërtimin e aeroportit në Vlorë, qytetarët kundër Sazan Gurit: Ne jemi pa bukë, ai shkon bën plazh në Dhërmi

7 Shkurt 2023, 13:04Sociale TEMA

Kundërshtoi ndërtimin e aeroportit në Vlorë, qytetarët

Banorët e Vlorës kanë kundërshtuar qëndrimin e ambientalistit Sazan Guri, i cili thotë se nuk duhet të ndërtohet aeroporti i Vlorës pasi preket zona e mbrojtur Lagunë-Nartë.

Mirëpo banorët thonë se ky aeroport do jetë një zhvillim për ekonominë e zonës dhe do të punësojë një pjesë të madhe prej tyre.

Madje një prej banorëve tha se nuk do ta lejojnë më Sazanin të protestojë në Vlorë, pasi sipas tyre ai bën plazh në zona të shtrenjta të jugut të Shqipërisë, si Dhërmiu ndërkohë që kundërshton një investim si aeroporti që për banorët e zonës do të sjellë të ardhura pas punësimit.

“Kundërshtojmë Sazanin se vijnë me ca njerëz të paguar hanë dreka e darka dhe thonë hajde kalojmë njëherë nga aeroporti. Ata nuk mendojnë se këto zona janë papunë, gjysma e Shqipërisë do zbresë këtu, pse të zbresin në Tiranë apo Kosovë.

Do dal në Novoselë të bllokojë mos të vijë asnjë makinë e Sazanit.

E di Sazani se ne jemi pa bukë pa ujë. Kërkojmë që këtu të punësohemi të gjithë. Sot për sot janë punësuar disa fshatarë tanë. Sazani shkon bën plazh në Dhërmi, vete ha dreka me ata që i bien me makina dhe vjen na kundërshton ne këtu”, tha një prej banorëve.

 

9 Komente

 1. H
  Himarioti

  Ky Sazani e filloi aktivitetin si mjek qensh dhe , tani na është bërë ideolog i madh. Rri o Sazan tek qentë, mirë je aty.

  1. V
   Vloraku

   Eh të dini historitë e Sazanit ju shpëton kaka nga të qeshurit, ishte dru me gunga e gëdhenj mbeti gëdhë i pa sqeparosur, vajti në Tiranë dhe kjo është t'thuash dheut hapu kur ai nuk ishte veç një shpellar aty e aty me Saliun me lukuni. Pa le se kush, e ndriti si gjeolog dhe e ndezi si ambientalist Në një kakë e në tjetrn shurrë Si njeri që nuk merr udhë Por dhe kur niset për rrugë Humbet sensin e s'ja del kurrë Ësht i shkathët qerratal. Është mësuar nga ustai Ca nga Verua. e ca Saliu Ca nga vetja e komshiu Ik Sazan shiko shtëpinë Mbaj në spango terezinë Laguna s' mbeti për ty Mbaj Tiranën si tepsi

   1. Z
    Zani

    O Sazan ule koken Se vlonjati te q. I. Motren

    1. P
     Phoenix

     Aeroporti i Vlores ndertohet per qellime ushtarake ne te ardhmen, i kamufluar si veper civile. Sazan Guri, eshte pjese e kopese se opozites se kontrolluar, e cila paguhet nga Qeveria qe te bej.... " Opozite".

     1. P
      Phoenix

      Per idiotet qe nuk kuptojne, dialektika e gjoja kesaj loje gjoja pro e kundra, krijon nje sinteze false, e cila paraqitet si nje konsensus e deshire publike e banoreve te zones, qe aeroporti te ndertohet. Kjo natyrisht e bazuar mbi manipulim dhe mashtrim, sepse maxhoranca e banoreve, nuk jane pyetur fare dhe as do pyeten. Kjo eshte taktika universale qe keta plehra ndjekin, per te manipuluar opinionin.

      1. U
       Une

       O sazan me gjithe respektin se nuk je dhe aq sa dukesh aty aty me ceken per. Nga humori po ik ore rri ne bythe tende petc verc ste rrihet ty .hahaa

       1. t
        taso kume

        Natyra shikohet kur jane te gjitha ne regull ,por ne SHqiperi qe mezi presin te marin leter njoftimi per te ikur jashte, me duket njesoj si ne kohen e tollonave kur udheheqja punonte per te mbushur barkun me ideologjine e kohes.

        1. B
         Balkanidiotet

         Aeropor domethene leshim gazi karbonik. Perderisa besojme ne fene e re te ngrohjes globale aeroporti eshte mekati me i madh. Ndotja nga fluturimet eshte shume me e madhe se makinat etj. Teveqeli Guri ka te drejte.

         Lini një Përgjigje